آشنایی با پارچه کشمیر؛خصوصیات، فرآوری و روش های نگهداری از آن

پارچه از زمان های قدیم در میان انسان ها بوده و یکی از اختراعات مهم بشریت است؛ به طوری که ما هنوز نتوانستیم تصمیم بگیریم که بین چرخی که زیر پای آدمی می چرخد و پارچه که وی را می پوشاند کدام مهم تر بوده است. سوالات متن پودمان صنایع دستی بافت کاروفناوری هشتم با جواب ؛ در این مقاله پاسخ و جواب نمونه سوال های تشریحی و تعریف کنید و جای خالی مهم امتحانی متن درس و پودمان ۴ چهارم صنایع دستی بافت کتاب کار و فناوری کلاس هشتم را قرار داده ایم. پاسخ: می توانیم دو نخ از دو رنگ متفاوت انتخاب کنیم و سر آن ها را به یکدیگر گره زده و کار را از قسمت گره این نخ ها شروع کنیم. بذرها را از درون آبکش در وسط پارچه نمناک بریزید و پارچه را گره بزنید و درون کاسه بگذارید. پاسخ: باید به صورتی باشد که نی به راحتی از آن خارج نشود و نیز آن قدر فشار زیاد نباشد که نی از وسط فشرده شود و شکل گرد خود را از دست بدهد. پاسخ: باید بافت را از وسط نی ها شروع کرد. پاسخ: پس از عبور دادن هر ردیف نخ ها از زیر و روی نی ها، بافته خود را با دست به سمت مرکز کار فشرده کنید که این کار با دفتین انجام می شود و به این کار شانه زدن می گویند.

بافت تخت برای تولید پارچه های دست بافت و گلیم ساده به کار می رود. ساعتی پیش حریق در کارخانه تولید پارچه در شهرک صنعتی ایوانکی گزارش شد و بنا به گفته مسؤولان، یک واحد تولیدی حریر پارچه الیاف دچار حریق شده بود. بدیهی است هدف نهایی، دستیابی کارخانجات به وضعیت مصرف بهینه و استانداردهای جهانی مصرف در این شاخه صنعتی خواهد بود. همچنین قابل ذکر است که تعدادی از کارخانهها، بخشی از مواد اولیه مورد نیاز بخشهای بافندگی و تکمیل خود را از کارخانجات دیگر تهیه میکردهاند و تعداد دیگری نیز محصولات نخ و پارچة خود را به عنوان محصول میانی میفروختهاند. سه گام اساسی برای تهیه و تولید بافت تخت را به ترتیب بنویسید. مطالعات نشان می دهند که در تولید یک تیشرت پنبه ای یا یک شلوار جین بیش از ۲۰،۰۰۰ لیتر آب مصرف می شود. نمونه ای از هزینه ی واقعی تولید پنبه را می توان در مورد دریاچه ی آرال مشاهده کرد که در سال ۲۰۱۴ به دلیل مقدار آب مورد نیاز در فرآیند تولید پنبه خشک شد. پاسخ: وسیله ای است برای محکم کردن بافت هایی که روی دارقالی انجام می شوند. فهمیدن اینکه محصول مورد نظر پنبه است یا خیر احتیاج به تجربه ی فراوان دارد، ضخامت و نوع نرمی و زبری ربطی به جنس نخ آن ندارد، این ویژگی ها به نوع بافت برمیگردد، اما میشود یک راه و آن هم در بعضی مواقع پنبه بودن یا نبودن محصول را فهمید این راه دقت به سطح پارچهی مورد نظر و براقی جنس است.

همچنین با وجود اینکه پارچههای ژاکارد با ماشینهای لباسشویی قابل شست و شو هستند اما باید توجه داشت که دمای ۳۰ درجه برای الیاف این پارچه کافی است. البته الیاف بامبو به روش ویسکوز و صنعتی نیز تولید میشوند. به گزارش صدا و سیما، در پی گزارش آتش سوزی در شهرک صنعتی ایوانکی، ۱۰ تیم امداد و نجات و آتشنشان به محل حادثه اعزام شدند. گروه حوادث: آتش سوزی در واحد تولیدی حریر پارچه الیاف در شهرک صنعتی ایوانکی یک مصدوم بر جای گذاشت. انواع پارچه تریکو در جهت عرضی و طولی قابلیت کششی دارد و از الیاف مختلفی ساخته میشود، مانند پنبه، اسپان، ویسکوز. تنها تفاوتی که می توان به الیاف ویسکوز (ریون) نسبت به پنبه و لینن نسبت داد نحوه ی ساخت این الیاف است. لینن به پارچهی كنفی هم معروف است و از پارچه های مناسب فصل تابستان محسوب میشود. ۳-در بخش رنگرزی ـ چاپ و تکمیل: عدم تنظیم دما و حجم مناسب شویندهها، نبود تجهیزات اندازهگیری دما و رطوبت در دستگاهها، اتلاف حرارت از طریق گازهای خروجی از دستگاه تثبیت کنندة رنگ و مناسب نبودن حرارت دستگاه ترموزول.

پشم مرینو به دلیل مقاومت در برابر بو، رطوبت زدگی و تنفس شناخته شده و محبوب است. ۲-در بخش بافندگی: خلاص کار کردن ماشینهای بافندگی هنگام پارگی نخ، بالا بودن توان الکتروموتورهای ماشینهای بافندگی نسبت به بار واقعی آنها و عدم کنترل بهینه رطوبت و دمای سالنها. پرداخت اجرت کار و چگونگی آن تاثیر مهمی در روحیه کارگران و کارکنان دارد. دانشکده هنر و معماری در سال 1387 با تاسیس رشته معماری کار خود را آغاز و با توسعه سایر گروه­ها و رشته ها گسترش یافت. نخست از روی طرحی که قبلا تهیه کرده اید اندازه طول و عرض بافت خود را مشخص کنید. مرغوبتربن نوع این پارچه از ۷۰ درصد پنبه، ۱۰ درصد پلی استر و ۲۰ درصد ویسکوز تهیه شده و بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی استر، بدون ویسکوز است. پارچههای ترکیبی که تا 5 درصد ویسکوز و پلی استر دارند باعث بهبود خواص مراقبتی پارچههای طبیعی میشود و از طرف دیگر خاصیت کشسانی کمی دارند تا در آنها احساس راحتی کنید. نکته مهم: دانش آموزان عزیز، تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما متن درس را هم به دقت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید