آموزش پارچه شناسی و شناخت انواع پارچه [بیش از 40 نوع پارچه]

این پارچه در تولید چای کیسه­ای تا صنایع نظامی به کار می­رود. پنبه و کتان در بین پارچههای گیاهی شهرت بیشتری دارند. پارچه­هایی که صددرصد کتان باشند، رنگ­پذیری خوبی ندارند. پارچه مخمل بسیار زیباست و جلوهگری خوبی دارد. تارهای موهر خاصیت رنگ پذیری خوبی دارند و رنگها را با درخشندگی و شفافیت زیادنشان می دهند. این پارچه به دلیل براقی و درخشندگی که دارد باید با ظرافت دوخت و دوز شود. معمولا پارچهای را ریون مینامیم که حالت کشی و حتی توری دارد. پارچه ریون در طرحها و شکلهای مختلف در بازار وجود دارد در واقع تنوع رنگ گستردهای دارد که افراد برای انتخاب آن دارای دامنه گستردهای هستند. ریون یا ابریشم مصنوعی نوعی پارچه است که از الیاف سلولوزی ساخته شده است، همچنین ریون یکی از پرطرفدار ترین نوع از بین پارچه های مصنوعی می باشد. پارچههای پلیاستر از ترکیب حداقل سه نوع ماده شیمیایی با یکدیگر، تحت شرایط خاصی تولید میشوند.

الیاف پلی استر نیاز به مراقبت و شستشوی خاصی ندارند، آب نمی روند و همچنین رنگ را بسیار خوب نگه می دارند. این پارچه قابلتنفس و تنظیمکننده دمای طبیعی است که به بدن کمک میکند تا گرما را در هوای سرد حفظ کند و همچنین گرمای بیشازحد در هوای گرم را نیز دفع میکند. همچنین طبیعتی غیرقابل نفوذ، خنک کننده و محافظ در برابر اشعه های یو وی دارد. در نقطه مقابل البسه خاص نظیر پیراهن مجلسی، کروات و شال را از آن تهیه مینمایند. با توجه به قابلیت آن برای بازتاب نور تا فاصله بسیار زیاد، در لباس ها و تجهیزات ایمنی و موارد مشابه استفاده میشود. اطلاعات کافی و جامع در مورد انواع پارچه و خصوصیات آنها قبل از شروع کار برای هر طراح پارچهای لازم است، خصوصا اگر بخواهید در این رشته به تحصیل بپردازید. برای شستشو این مدل پارچه به دلیل بافت بسیار حساسی که دارد از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. با این حال اگر به دنبال خرید لباس مناسب برای فصول گرم سال هستید، لباسهای نخی و پنبهای را فراموش نکنید.

پارچه مودال یک نوع پارچه تهیه شده از الیاف نیمهمصنوعیست که از تفاله درخت راش ساخته شده و در درجه اول برای درست کردن لباسهایی ازجمله لباس زیر و لباس خواب و وسایل پارچهای خانه مثل ملافه و حوله مورد استفاده قرار میگیرد. پارچههای تریکو از ترکیب چند نوع الیاف مختلف در کنار یکدیگر بافته میشوند. در دوخت و تولید این پارچه از انواع مختلف مواد نظیر ابریشم، پنبه و حتی پلیاستر استفاده میشود. بهطورکلی بر اساس منشا مواد تشکیلدهنده، میتوان پارچهها را به چهار گروه اصلی تقسیمبندی نمود. تاروپود این نوع پارچه به کمک فعلوانفعالات شیمیایی ساخته شده و منشا طبیعی ندارد. پارچههای ابریشمی و پشمی با منشا حیوانی بهطور گسترده مورد استفاده قرار میگیرند. جاجیم ها عمدتا از نخ های ظریف و رنگی، پشمی و یا پنبه ای میسازند. ظاهر فیبر آکریلیک شبیه الیاف پشمی می باشد . جذب فوقالعاده بالای آب در کنار ظاهر نسبتا درخشنده این پارچه آن را مناسب برای مصارفی مختلفی چون تهیه لباس، روکش تخت و مبلمان و حتی حوله ساخته است. نخ موجود در پارچه های شیفون بسیار محکم و سفت است. الیاف مصنوعی و پیچ وتاب موجود در بافت آن کمی زبر است.

استفاده شود. تنها مشکل پارچههای جین در کنار زبری خاص آنها کاهش سایز پس از شستوشو بهشمار میآید. بهطورکلی استفاده از ابریشم در لباسهای خانگی و زیر مرسوم نیست. بهدلیل شرایط نگهداری سخت و قیمت بالای تمام شده پارچه مخمل، استفاده از آن در تولید البسه محدود بوده و بیشتر برای تولید لباسهای لوکس یا روتختی و پردههای لاکچری مقرون بهصرفه است. پارچه ابریشم نهتنها به لحاظ لطافت و مقاومت بالا سرآمد پارچههای دیگر است، بلکه بهدلیل قیمت تمامشده بالا بهعنوان کالایی لوکس خرید و فروش میشود. بهدلیل لطافت زیاد و وزن کم از یکسو و شفافیت و رنگپذیری بالا به صورت عمده در دوخت لباسهای زنانه از پارچه ساتن استفاده میگردد. پارچه جین معمولا از پنبه بافته میشود؛ اما بهطور کاملا نامتقارن تولید میگردد. مثلا پارچه هایی که از الیاف پنبه و کتان به دست می آیند گیاهی هستند. قبل از خرید این پارچهها آنها را پهن کنید و با دست بر روی آنها بکشید با این کار مطمئن شوید که سطح پارچه آنقدر سخت نباشد که پوست شما را خراش بدهد و آزار دهنده باشند. این الیاف از بز آنگورا تهیه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید