آموزش پارچه شناسی و شناخت انواع پارچه [بیش از 40 نوع پارچه]

پارچه های نخی معمولا با ترکیبی از الیاف طبیعی پنبه و الیاف مصنوعی تولید می شوند و دلیل آن آبرفت بالا و مقاومت کم الیاف نخ در برابر سایش است که باعث از بین رفتن و غیر قابل استفاده شدن پارچه می شود. در ایران به لباسهای پنبه ای نخی می گویند. از جمله در ساخت جورابهای نایلونی که به علت قابلیت کششی زیاد در قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمیشود. از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل نیز استفاده میشود. برچسب روی لباس های مختلف شامل دستورالعمل های مراقبت و شستشو می باشد و لباس های پلی استر نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند. دانشجوها یاد میگیرند که چگونه پترن و طرح خودشان را تولید کنند، سپس چگونگی ترکیببندی و چیدمان این طرحها را بر روی پارچه یاد میگیرند که لازمهی همهی اینها شناخت الیاف مختلف است تا بتوانند خصوصیات پارچه را از روی الیاف آن تشخیص بدهند.

این بدان معناست که هرگز احساس حرارت روی پوست خود نخواهید داشت. چرم از گران ترین پارچه های موجود در بازار است که از پوست دباغی شده گوسفند، بز، گاو، تمساح، مار و… جیر از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند و مراحل خاص و بوسیله دستگاه های مخصوصی آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در میآورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات مورد استفاده قرار میگیرد. نایلون پارچه ای است که در برابر کشش و سایش استحکام بسیار خوبی دارد به همین دلیل بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. نایلون: نایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد به همین دلیل موارد استعمال زیادی از جمله جوراب های نایلونی دارد که به علت قابلیت کششی زیاد در قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمی شود. از جمله این لباسها میتوان به لباسهایی اشاره کرد که دکمه دارند و یا انواعی از پیراهنها را نام برد. پارچه های باکیفیتی که از طریق الیاف پشمی، ابریشمی، لیننی و پنبه ای ساخته شده باشند همیشه هم لمس خوبی دارند و هم به خوبی آویخته می شوند؛ اما ممکن است قیمت آنها برای بازار هدف شما گران باشد و یا شاید برخی از این پارچه ها فقط با خشکشویی تمیز شوند و همین باعث گردد تا تعداد مشتریانی که می توانید این لباس را به آنها بفروشید محدود شوند.

شاید شما پارچه گینگهام را در اطراف خود زیاد دیده باشید اما ممکن است اسم آن را ندانید زیرا این پارچه طرفداران بسیاری دارد. ریون رنگپذیری بالایی دارد و در انواع رنگها دیده میشود. خواص بخصوص آن به گونه ای است که قادر به جذب میزان زیادی مایع (تعرق بدن) و تبخیر سریع آن در فضا است. جاجیم از مجموعه ای از تار و پود ساخته شده که فضای بیرونی بسیار منحصر به فردی دارد. از الیاف ساقه ی کتان به دست می آید.از این الیاف نخ کتانی هم درست میکنند. بسیار سریع خشک میشوند ، زیرا رطوبت کمی به خود جذب میکنند. این پارچه ها رطوبت را به خوبی جذب می کنند و انتقال هوا نیز به راحتی در آن انجام میشود. پارچههای پشمی بیشتر از هر پارچهای رطوبت را جذب و حرارت را دفع میکنند؛ در نتیجه لباسهای پشمی رطوبت هوا را میگیرند و بدن را گرم نگه میدارند. در تولید جین ها پود از زیر دو تار یا بیشتر عبور میکند. این نوع پارچه معمولاً برای مقاومت بیشتر با الیافهای دیگر مثل پنبه و اسپندکس ترکیب میشود. از این پارچه برای لباس هایی مثل کاپشن یا سویی شرت نیز استفاده میشود.

الیاف مُدال استقامت زیادی نیز در برابر گرما دارد. برای کاهش رنگدهی اینگونه پارچه ها نیز می توانید قبل از برش، مدتی در آب نمک قرار دهید . در مقایسه با چرم پینیاتکس نیازی به مواد خام اضافی برای تولید نداشته و در تولید آن تنها مواد شیمیایی غیر سمی ای به کار می روند که مجددا از طریق سیستم حلقه-بسته مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به درصد پلی استر و سایر مواد به کار رفته خاصیت پارچه تغییر میکند. تریکو اصطلاح رایجی است که در خصوص بافت های گره ای به کار برده می شود و نوعی بافت پارچه است نه نوع نخ یا دوخت لباس. در واقع تریکو یکی از انواع بافت های گره ای است و تمامی انواع آن را شامل نمیشود. پارچه ساتن (در کنار بافت توییل و بافت ساده) یکی از سه نوع پارچههای بافت اصلی به شمار میآید و بسیار محبوب است. دورس: نوعی پارچهی نخی که با الیاف پنبه بافته میشود و نسبت به دیگر پارچههای نخی ضخیمتر و مقاومتر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ است که از آن برای دوخت البسهی گرم کن ورزشی استفاده میکنند. شست و شو و لکه گیری پارچه های نخی به راحتی انجام میشود و در مجموع مقاومت و عمر بالایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید