آموزش پارچه شناسی و شناخت انواع پارچه [بیش از 40 نوع پارچه]

اگر پارچه پشمی به درستی شسته و خشک نشود، به سرعت تغییر شکل میدهد. این پارچهها حساسیت و آسیبی به بدن وارد نمیکنند و باعث جریان هوا میشوند. از جمله مهمترین پارچهها در دسته الیاف معدنی، آزبست یا پنبه نسوز است. باید بدانید که از الیاف ابریشم هم در بافت مخمل استفاده میشود و زیبایی خاصی به آن میبخشد. در صورت نیاز میتوانید از پاککن مخصوص جیر تهیه کنید و توسط آن لکهها را تمیز کنید. این مدلها، اولین بار توسط کسانی تهیه شد که در کوهستانها زندگی میکردند و شغلشان پرورش دام و خصوصا گوسفند بود. هر گروه از آدمها برای تهیه و دوخت لباسهایشان به یکی از انواع پارچه علاقه دارند که آنها را براساس سلیقه و نوع کاربرد لباسشان انتخاب میکنند. از این پارچه برای مصارف صنعتی و بویژه دوخت لباس آتشنشانها استفاده میشود و ضدحریق است. این نوع پارچه از سلولز گیاهان و درختان درست میشود و با استفاده از منابع طبیعی و در کارخانهها صنعتی تولید میشود. پارچه جیر غالبا از پوست بره درست شده است. پشم مرینو یک لیف مجلل به حساب میآید و معمولاً برای درست کردن انواع جوراب و لباس مورد استفاده قرار میگیرد.

کشمیر یک لیف طبیعی است که به دلیل احساس نرمی زیاد و عایق بودنش طرفداران زیادی دارد. در یک کلام مقاومت این پارچه بسیار بالاست. این پارچه که از نظر کششی نیز مقاومت خوبی دارد از جمله پارچههای محبوب تولیدکنندگان تیشرت مردانه و بچگانه محسوب میگردد. این نوع پارچه مقاومت بسیار خوبی در برابر نور خورشید دارد و به راحتی پوسیده نمیشود و تغییر رنگ نمیدهد. اما به طور معمول از آن برای دوختن انواع مختلفی از لباسها استفاده میکنند. از این مدل عموما برای تهیه کت و شلوارهای مردانه، ژاکت، بلوز و گاهی پتو استفاده میکنند و در دو نوع ساده و چهارخانه وجود دارد. نوع دیگری از انواع پارچه وجود دارد که از الیاف حیوانی تهیه و تولید میشود. از دیگر پارچههایی که منشا حیوانی دارند باید از پارچه موهر نام برد. کشمیر : این پارچه از موی بز کوهی است.این نام برگرفته از کشمیر هند است که این پارچه در ابتدا آنجا ساخته شد.این پارچه نادر در جهان به دلیل نرمی بسیار و کیفیت خوب بسیار گرانقیمت است، ولی امروزه خالص آن کمیاب است.

این الیاف از نوعی مو که از موی زیرین بدن نوعی بز بومی آسیایی تهیه میشود، به دست میآید. از بز نژاد آنقره٬ سالیانه مقدار زیادی موی بلند و لطیف به دست می آید که موهر نامیده می شود. گاتس استاندارد های جهانی پارچه ی ارگانیک است و تاییدیه ی آن به محصولاتی داده می شود که در ساخت آنها حداقل ۷۰٪ از مواد ارگانیک استفاده شده باشد. همان طور که به آن اشاره کردیم پارچه ریون را نمیتوان طبیعی و یا مصنوعی معرفی کرد. مواد تشکیل دهنده پارچه ریون سلولز است که در اکثر گیاهان و درختان یافت میشود. کتان: پارچه ای که برای ساخت آن از ساقه کتان استفاده می شود. پارچههای تور و دانتل دنیایی از تنوع هستند که با درصد متفاوتی از الیاف مصنوعی تولید میشوند و بر اساس آهار و نوع الیاف ریزش و خشکی متفاوتی را برای شما به همراه دارند که بر اساس حجمی که لازم دارید باید از بین تورها انتخاب کنید. نایلون پارچه ای است که در برابر کشش و سایش استحکام بسیار خوبی دارد به همین علت موارد استعمال زیادی از جمله جوراب های نایلونی دارد که به علت قابلیت کششی زیاد و دل قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمی شود بسیار سریع خشک میشوند زیرا رطوبت کمی به خود جذب می کند از این پارچه برای لباس هایی مثل کاپشن یا سویشرت استفاده می شود.

شما از پارچههای پلیسه میتوانید برای دوخت مانتو، پیراهن، بلوز، سارافون، شومیز، شال، دامن و… از این پارچه، به دلیل آنکه خودش را میریزد و روی تن به زیبایی مینشیند، برای دوخت انواع لباسهای مجلسی، مانتوی بلند، تونیک و دامن استفاده میکنند. آکلیریک بافت نرمی دارد و از جمله پارچههای گرم به شمار میرود و برای دوخت انواع پوشاک مناسب است. کرباس چندان مناسب دوخت لباس و پوشاک نیست اما کاربردهای فراوانی همچون استفاده به عنوان لایی کت، پارچه شمارهدوزی و کاموادوزی دارد. اما به دلیل خنک بودن این پارچه، کاربرد بسیاری در تولید پوشاک و خصوصا پوشاک مناسب فصل تابستان دارد. پارچههای 100 درصد ابریشم بسیار گران هستند و دوام کمتری نسبت به پارچههای ابریشم مصنوعی دارند. این نوع از محصولات، دوام بسیار بالایی دارند اما در عین حال بسیار لطیف هستند. در واقع این نوع پارچه نیمه طبیعی هستند با وجود آن که از الیاف طبیعی برای تهیه آن استفاده میشود اما مستلزم انجام برخی از روندهای شیمیایی هستند. چلوار نوعی منسوجات پنبهای است که از الیاف پنبه نیمه پردازش شده تولید میشود. البته مدلهای متقالی هم وجود دارند که نرمتر باشند. هرچند شیوههای مخصوص چاپ پارچه مصنوعی نیز وجود دارند و حتی امروزه توجه به پارچههای مصنوعی بیش از پیش هم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید