اسم انواع پارچه و شناخت 27 نوع آن + خصوصیات

چه کسی دوست دارد پارچه لباسش زبر باشد و باعث خارش و حساسیت شود؟ بسته به اینکه شما چه نوع کتوشلواری دوست دارید میتوانید از پارچههای کشمیر استفاده کنید. ابریشم به دلیل درخشش و لطافت بهعنوان مادهای شهرت دارد. بافت مخمل بسیار لطیف و قابلتنفس است؛ اما به دلیل ترکیب آن با نایلون، کمتر از پارچههای ابریشمی هوا را از خود عبور میدهد. از جمله کاربردهای پارچههای حلقوی میتوان به پوشاک راحتی و زیر اشاره کرد. پارچه را از روشهای بافت تاری – پودی، بافت حلقوی (کشبافی یا قلاببافی)، روشهای بی بافت و گرهزدن تولید میکنند. همچنین روشهای مراقبت و نگهداری از لباس را آموزش میدهد. این پارچه ابریشم برای اکثر بدنها و همچنین برای مجالس رسمی مناسب است. بافت پارچه مخمل بسیار ضخیم است به همین دلیل بیشتر برای فصلهای زمستان و پاییز مناسب است. پارچههای زیادی در بازار وجود دارد که بهراحتی از بین آنها میتوانید پارچه مناسب را انتخاب کنید؛ اما هنگام خرید پارچهای بینقص و مناسب باید به نکات خاصی توجه کرد. از خصوصیات پارچه ابر و بادی خنک بودن و همچنین ریزش و ایستایی خوب آن هاست؛ به همین دلیل است که معمولا برای دوخت لباس های تابستانه بسیار مناسب هستند و تنخور زیبایی دارند.

این پارچه قابلتنفس و تنظیمکننده دمای طبیعی است که به بدن کمک میکند تا گرما را در هوای سرد حفظ کند و همچنین گرمای بیشازحد در هوای گرم را نیز دفع میکند. این پارچهها (مخصوصاً کشمیر) برای مردان لاغر و کسانی که ظاهری شیک و آراسته دارند و همچنین برای مجالس رسمی مناسب هستند. پارچههای لینن بسیار سبکوزن هستند و برای فصلهای گرم مناسب هستند زیرا بسیار خنک هستند؛ اما از عیبهای این پارچه میتوان گفت بهراحتی چینوچروک میخورد و خیلی راحت لکه میشود. اگر پلیاستر را با پشم ترکیب کنید کیفیت آن افزایش مییابد و برای مراسمهای رسمی مناسب میشود. پارچههای پلیاستر از مواد مصنوعی ساختهشده است (مانند پشم طبیعی نیست) و از کیفیت پایینتری برخوردار است. عوامل مختلفی وجود دارند که بر روی کیفیت و خوب بودن کتشلوار تأثیر میگذارند که مهمترین آنها جنس، کیفیت، وزن پارچه و سایر موارد دیگر است. برای حفظ زیبایی و مرتب بودن این کتوشلوارها باید آنها را مرتب به خشکشویی ببرید.

ابریشم یک فیبر طبیعی است که توسط کرم ابریشم، بهعنوان مادهای برای لانهها و پیلههای آنها تولید میشود. پلیاستر در مقایسه با پشم و پنبه درخشش پارچهای بیشتری ایجاد میکند و باعث میشود کتوشلوار ارزان به نظر برسد. نرمش پذیری برزنت شمعی کار با آن را بسیار آسان می نماید.نوع بافت و فرمول ویژه الیاف مصنوعی برزنت های شمعی پارچه ای نفوذناپذیر ارزان قیمتی را پدید آورده که با الیاف طبیعی به هیچ عنوان میسر نبوده. به همین دلیل میتوان به جرات گفت که تمامی پارچه های نسوز از متریالی به نام فایبرگلاس تشکیل شده اند . لینن یک پارچه طبیعی ضد حساسیت است که به همین دلیل برای بستن زخم کاربرد دارد. پارچه گینگهام به دلیل اینکه قیمت ارزانی دارد و فرآیند تولید آن بسیار ساده و راحت است، یکی از پرفروشترین انواع پارچهها به حساب میآید و کاربرد آن معمولاً در لباسهای دکمهدار، پیراهن، رومیزی و… امروزه لباسهای 100٪ ابریشمی بسیار نادر است.

این پارچه معمولاً برای لباس شب و لباسهای مجلسی مورداستفاده قرار میگیرد، زیرا در ساختار این پارچه در ابتدا از ابریشم استفاده میشد. پارچه ابریشم خالص همیشه یکی از لوکسترین انواع پارچه های مناسب کت و شلوار مردانه بوده است که قرنها مورداستفاده قرارگرفته است. ژورژت نوعی پارچه کرپ است که به طور معمول از ابریشم خالص ساخته می شود اما امروزه از الیاف مصنوعی چون ریون، ویسکوز و پلی استر نیز تهیه می شود. این پارچه برای سرویس خواب و پرده مناسب به نظر می رسد. اما در فصول سرد سال پارچهای مناسب کتوشلوار مردانه است که بافت ریز و محکم داشته باشد و بتواند هوا را حبس کند تا شما را گرم نگه دارد. به همین خاطر پارچه نخی انتخاب خوبی برای فصول گرم سال است. به عنوان لیف مجلل محسوب میشود و معمولاً برای تولید انواع جوراب و لباس مورد استفاده قرار میگیرد. این پارچه نرم است و چروک نمیشود، اما گاهی اوقات موردانتقاد افرادی قرار میگیرد که طرفدار پارچههای سبک و نازکتر هستند. این پارچهها بسیار نرم و لطیف هستند اما در مقایسه با پارچههای پشمی خیلی شیک و لوکس به نظر نمیرسند. به گزارش اقتصادآنلاین ؛ پارچهی کتوشلواری را انتخاب میکنید علاوه بر اینکه باید شیک و زیبا باشد، بهتر است کیفت بالایی داشته باشد تا هزینهای را که به خیاط میدهید به هدر نرود.

دیدگاهتان را بنویسید