اسم انواع پارچه و شناخت 27 نوع آن + خصوصیات

مخمل یکی از پارچه های نفیس و چشم نواز است که ظاهر بسیار زیبایی دارد اما بهتر است برای داشتن ظاهر جذابش از بین نرود سعی کنید فقط در بخش های محدودی در خانه از آن استفاده کنید. در مورد استفاده از چرم فقط به سراغ مبلمان چرمی نروید! موضوع پارچه در دکوراسیون فقط به طرح و رنگ خلاصه نمی شود بلکه در درجه اول جنس و بافت آن است که اهمیت پیدا می کند. در کرپون ، خصوصیات کرپ مانند را در جهت تارها با درجات مختلفی از پیچ و تاب در نخ به وسیله تاب دستی چپ و یا راست در نخ و یا گاهی تیز با اثرات چین جزئی در طرح های ژاکارد ایجاد می کنند. یک نوع آن دارای تار و پودی از نخ چند لا استکه شامل یک لا استات و لای دیگر نخ کرپ ویسکوز ریون که با هم پیچ و تاب داده می شوند. الیاف پارچه کشمیر به ابریشم نزدیک است و از آنجایی که دارای بافت ظریف و نرم است، طرفداران بسیاری هم دارد. گرچه تا حدودی کمتر رایج است، اما از این نوع پارچه به دلیل لطافت و نرمی که دارد برای تهیه ملحفه و رو بالشتی هم استفاده میشود. بههمیندلیل برای کتوشلوار، بیشتر از فاستونی استفاده میشود.

هر چند پارچه فاستونی در دوخت انواع لباس از مانتو و شلوار گرفته تا کتودامن و پالتو کاربرد دارد، اما بیشترین تقاضای بازار آن برای دوخت کتوشلوار مردانه است. جوادی تکس همچنین یک بازار پارچه آنلاین برای خرید جدیدترین و ضروریترین پارچه های مناسب تولید همانند پارچه تریکو ، پارچه تیشرت کیلویی ،پارچه طرح چرم ،پارچه جودون ، پارچه کرپ اسکاچی میباشد تا هر فرد بتواند مطابق با سلیقه شخصی خود، لباس رویاهایش را بسازد. از این پارچه برای دوخت لباس های مجلسی استفاده می شود و دارای رنگ ها و طرح های متنوعی است. این تغییرات در نوع بافت، رنگرزی، نوع الیاف، چاپ و تکمیل پارچهها و طرح بافت انجام شده و موجب تولید پارچههای جدید در انواع طرحها و رنگهای متفاوت با کاربردهای مختلف شده است. گومونس به شکل کاملا پایدار و اخلاقی تولید می شود. پارچه نایلون جز الیاف کاملا مصنوعی است. پارچه کشمیر از الیاف بسیار لطیف موی بز کشمیر تهیه میشود. پارچه گاباردین : نوعی پارچه با بافت ریز از پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی با نقوش برجسته تیغ ماهی، جناقی یا مخلوط راه راه اریب است که همواره از سمت راست به چپ یا پایین به بالا بافته میشود. به همین دلیل، معمولا پلیور و ژاکتها از پارچه پشمی تهیه میشوند.

از انواع این پارچه می توان به پارچه حریر نخ، حریر کرپ، حریر کریشه، حریر کریستال، حریر ساتن و… از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل استفاده می شود. کنف به دلیل دوام عالی که دارد در ساخت لباس، طناب و بادبان قایق ها مورد استفاده قرار می گیرد. ایکانیل در صورتی پایدار است که در ساخت اقلامی مورد استفاده قرار گیرد که نیاز به شست و شوی مداوم نداشته باشند، نظیر کفش کتانی یا کوله ی پشتی. چرم از لحاظ فنی پارچه به شمار نمی آید، اما از آن جا که مانند بسیاری از پارچه ها در دوخت رویه مبلمان و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، می توان آن را به گونه ای در دسته پارچه ها یا روکش ها قرار داد. در حالی که پارچههای پشمی عادی پرزدار و ناصافند و کرک موجود در آنها باعث میشود گرما را بیشتر در خود نگه داشته و مانند عایق گرما عمل کنند. از معایب پارچه کتان این است که در طول زمان کم کم شکل اولیه خود را از دست می دهد و همچنین در صورت وجود رطوبت، الیاف پارچه کتان در مدت زمان کمتری خراب می شوند.

پشم بهطور طبیعی میتواند تا ۳۰درصد بالاتر از وزن خود رطوبت جذب کند، بدون اینکه احساس خیسی یا سنگینی بکنید. به گزارش سایت درجه، پارچههای فاستونی از الیاف طبیعی بلند پشم تهیه میشوند. تمام فاستونی و نیم فاستونی هر دو از الیاف پشمی تهیه شدهاند و این الیاف بسیار محکم ریسیده شدهاند، اما تفاوت آنها این است که در فرآیند تولید نیم فاستونی، مرحله شانهزدن حذف شده است. در این مطلب قصد داریم در مورد انواع پارچه و همچنین روش مناسب برای چاپ هر کدام به اختصار توضیحاتی ارائه کنیم. پارچه های اکریلیک به علت حفظ گرمای زیاد، در تهیه گرم کن های ورزشی، ژاکت، شلوارهای گرم و لباس های زمستانی مورد استفاده قرار می گیرد. این نخ های پود حدوداً 4/1 اینچ یا بیشتر روی سطح قرار می گیرند. پارچه ای ابریشمی ظریف ، سبک وزن ، بافت تافته از تار ابریشم و پود ابریشم پُرتاب کرپ که به طور متناوب قرار می گیرد و با نخ ابریشم پُرتاب در دو جهت تاری و پودی بافته می شود.در کرپ دوشین تعداد تارها بیشتر از پودها است و آن را به صورت باز یا طنابی رنگ کرده و یا بر روی آن چاپ می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید