انواع پارچه، خصوصیات و کاربردهای آن را بشناسید

یکی از مهمترین نکات هنگام خرید پارچه فاستونی، سیستم شمارهگذاری آن است. تمام فاستونی و نیم فاستونی هر دو از الیاف پشمی تهیه شدهاند و این الیاف بسیار محکم ریسیده شدهاند، اما تفاوت آنها این است که در فرآیند تولید نیم فاستونی، مرحله شانهزدن حذف شده است. هنگام خرید پارچه فاستونی، ممکن است فروشنده از عبارتهایی مانند تمام فاستونی یا نیم فاستونی استفاده کند. از زمانی که فاستونی وارد صنعت مد آقایان شد، بهسرعت به محبوبیتی جهانی رسید. این پارچه یکی از قدیمی ترین بافت هایی است که در این صنعت و همچنین صعنت لباس از ان بهره گرفته اند. در صنعت به طور معمول الیاف پنبه را در محلول اکسیدان می­گذارند تا سفید شوند. این نوع پارچه، سبک، خنک، به طور معمول به شکل طرح­دار و گل­دار و برای تهیه لباس مناسب است. پارچه های جیر از پوست بز و گوساله تهیه شده که طی فرایند خاصی روی آن را پرداخت می کنند و سطحی مخملی پیدا می کند. پارچه یکی از مهمترین وسایل خیاطی است که شناخت نوع و جنس آن ما را درانتخابدرست راهنمایی می کند.

آزبست یا پنبه نسوز از جمله مهمترین پارچهها در دسته الیاف معدنی است. پشم بهطور طبیعی میتواند تا ۳۰درصد بالاتر از وزن خود رطوبت جذب کند، بدون اینکه احساس خیسی یا سنگینی بکنید. پارچهها و ترکیبات پشمی به دلیل جذب بالا گزینههای خوبی برای چاپ روی پارچه و به خصوص سیلک اسکرین به شمار میروند. رنگ­پذیری خوبی ندارد و فقط در رنگ­های سفید و شیری موجود است. این نوع پارچه،­ بسیار سبک با تراکم کم تار و پود و در دو نوع ساده و طرح­دار موجود است و برای لباس راحتی مردانه و زنانه، گزینه بسیار مناسبی است. پارچه­های پشم ویسکوز که درصد پشم بیش­تری دارند، مرغوب­تر، گران­تر و بهترین پارچه­های مناسب برای کت و شلوارهای مردانه هستند و که از ظاهر و دوام بالایی برخوردارند . اما نمونه هایی که به آن اشاره شد به عنوان دسته های اصلی محسوب شده و در دکوراسیون کاربرد بیش تری دارند. درست است که از بافت ناهموار پنبه ای دارد اما در عمل کاربردی کاملا متفاوت با پارچه های پنبه ای خواهد داشت. گیپور از بافت پنبه و ابریشم بدون هیچ زمینه ای و به صورت برجسته و ضخیم درست میشه اما دانتل از تارهای ابریشم است که معمولا روی زمینه تور بافته میشه و سه نوع کارشده ، برجسته و کارنشده دارد.

اما امروزه با استفاده از تنوعی که در الیاف طبیعی و مصنوعی وجود دارد، انواع پارچه های کرپ تولید شده اند. پلی استر هم مانند نایلون کاملا مصنوعی است. کرپ: پارچه کرپ می تواند از جنس هایی چون ابریشم، پشم و یا پلی استر تهیه شده باشد. به همین دلیل، معمولا پلیور و ژاکتها از پارچه پشمی تهیه میشوند. پارچههای کتانی چون دارای سطح صاف و درخشندهای هستند چرک و کثافات به آسانی از روی آنها برطرف میشوند. به گزارش سایت درجه، پارچههای فاستونی از الیاف طبیعی بلند پشم تهیه میشوند. بنابراین فرآیند تهیه آن سادهتر و کوتاهتر است. در حقیقت طرح این مدل پارچه از طریق فرآیند بافت ایجاد میشود که ترکیبی از دو روش مختلف بافت است. پارچه نخی جزو پارچه های ساده بافت می باشد که بافت متقارن دارد. کتان را می توانیم در دکوراسیون های به سبک کلاسیک بسیار بیابیم. دوام و استحکام بالای این پارچه باعث شده به یکی از سبک هادر تمام دنیا تبدیل شود. چون پارچه فاستونی بافته میشود، حفرههای هوا در بافت این پارچه وجود دارد. الیاف پارچه فاستونی بهطور طبیعی حاوی چربیهای ضدآبی هستند که لانولین نام دارند.

حدود هزاران سال است که مردم پشم بزهای را میچیدند و بعد از حلاجی آن نخها را میریسیدند. پارچه نباید بعد از شستوشو لکه لکه شود. پارچه ابریشمی همیشه نمادی از دکوراسیون لوکس، گران قیمت و اشرافی بوده و هست. پشم کشمیر و پشم ویکونا از قیمت بالایی نسبت به سایر پشم برخوردار هستند و همچنین در صدر گرانترین انواع پشم قرار دارند که با استفاده از آنها پارچه پشمی تولید میشود. از این رو اینکه در کدام یک از دستههای طبیعی و مصنوعی قرار میگیرد، بر روی قیمت پارچه تاثیرگذار است. از ویژگی های مثبت این پارچه می توانم به استحکام خوب آن در برابر سایش و کشش اشاره کنم اما ممکن است به دلیل مصنوعی بودن برای برخی ایده آل نباشد. مخمل یکی از پارچه های نفیس و چشم نواز است که ظاهر بسیار زیبایی دارد اما بهتر است برای داشتن ظاهر جذابش از بین نرود سعی کنید فقط در بخش های محدودی در خانه از آن استفاده کنید. چرم از لحاظ فنی پارچه به شمار نمی آید، اما از آن جا که مانند بسیاری از پارچه ها در دوخت رویه مبلمان و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، می توان آن را به گونه ای در دسته پارچه ها یا روکش ها قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید