انواع پارچه، خصوصیات و کاربردهای آن را بشناسید

پارچه تافته یک پارچه شق و رق و ساده است که معمولاً از الیاف ابریشم و یک روش ساده بافته میشود. پارچه دنیم یا جین نیز از الیاف کتان(بعضا ترکیب کتان و پشم) که به صورت مورب در هم تنیده شده اند، بافته می شود. علاوه بر این، شانل یک نوع پارچه بافته شده است که میتوان آن را از انواع الیاف مختلف از جمله پنبه، ابریشم، پشم و ریون نیز تهیه کرد. پارچه تویید یک نوع پارچه بافته شده و زبر است که از ترکیب پشم و نخ تولید شده است. پارچه جیر یک نوع از چرم است که از قسمت زیرین پوست حیوان درست میشود و به همین دلیل، کمی نرمتر است. علاوه بر این دوختن لباس با استفاده از پارچه استرچ (که میزان کشش زیادی دارد) کمی سختتر است و به یک خیاط ماهر نیاز دارد. همچنین پارچه پلیاستر در صورت ترکیب شدن با سایر الیاف پارچههای دیگر، میزان مقاومت آن بالاتر هم میرود. پارچه ساتن جزو پارچههای پرفروش است. این نوع پارچهها به دلیل خصوصیاتی که دارند، جزو مهمترین و مرسومترین نوع پارچهها هستند. در ادامه مهمترین و کاربردیترین پارچهها را یکییکی توضیح میدهیم. همانطور که گفتیم بافندگی توسط دستگاه های مختلف انجام می شود، در ادامه سیستم های مختلف برای تولید پارچه را معرفی خواهیم کرد.

به عنوان مثال، طرح های رنگی و پیچیده به کمک دستگاه های سابلیمیشن بر روی آنها ایجاد شده یا چاپ های حرارتی و دستی و دیجیتال صورت می گیرد. پارچه هایی که از الیاف پلاستیکی و دارای مواد مصنوعی تولید میشوند دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و ظاهر آنها نیز نسبت به سایر الیاف دیرتر تغییر پیدا میکند. الیاف این پارچه از یک بافت ساده و بافت گرهای به هم بافته شده است. پارچه توییل با استفاده از تعداد نخ زیادی درست میشود، به همین دلیل ظاهر آن مات و بافت آن ضخیم و مقاوم است. کیفیت پارچه ارگانزا معمولاً به تعداد سوراخهایی که در هر اینچ از آن دیده میشود بستگی دارد؛ هرچه تعداد این سوراخها بیشتر باشد، به این معناست که کیفیت پارچه بالاتر است. این مدل پارچه معمولاً ظاهری براق و درخشنده دارد. پارچه موسلین از نوع پارچه پنبهای است که به شکل خیلی ساده بافته میشود و معمولاً از این مدل پارچه برای پارچه آزمایشی استفاده میشود. این پارچه یکی از انواع رایج پارچه است که برای دوختن انواع لباس مورد استفاده قرار میگیرد. از انواع لباس گرفته تا دکوراسیون داخلی منزل. در حال حاضر، پلی استر به یکی از محبوب ترین مواد کاربردی در صنعت مد و طراحی داخلی تبدیل شده است.

به همین دلیل قیمت این پارچه گران نیست و برای دوخت انواع لباسهای روزمره، دکوراسیون داخلی منزل، روکش مبل، پرده، بالش و… به عنوان مثال از پارچه کتان در ساخت اشیا و ابزارهای دکوراتیو و تولید انواع روکش های صندلی، ملافه، پرده و انواع کوسن ها استفاده می شود. به دلیل نازک بودن و چسب بودن لیکرا، این نوع پارچه جزء الیافی می باشد که کاربرد چندانی در تولید لباس های روزمره مردانه ندارد. پارچه گینگهام به دلیل قیمت ارزان و فرآیند تولید ساده و راحتی که دارد، یکی از محبوبترین انواع پارچه به شمار میآید و معمولاً با استفاده از آن لباسهای دکمهدار، پیراهن، یا حتی رومیزی دوخته میشود. این مدل پارچه به دلیل اینکه ظاهر براق و شفافی دارد، برای دوختن انواع لباس عروس و انواع لباس شب بسیار پرکاربرد و محبوب است. این پارچه به دلیل قیمت مناسب، شستشوی ساده و راحت، طرفدارن زیادی در لباس مردانه و زنانه دارد. البته این مسأله به قیمت پارچه و نظر خودتان هم بستگی دارد و تصمیم نهایی با شما است. لباس مورد نظر خود را در ذهنتان با پارچههای مختلف تصور کنید. پارچهها از نظر مواد تشکیل دهنده آنها، انواع و اقسام مختلفی دارند. انواع مختلفی از الیاف ویسکوز در صنعت پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد.

همین مسأله باعث میشود قیمت پارچه مخمل گران نباشد و برای دوختن لباسهای روزمره نیز مورداستفاده قرار گیرد. پارچه گینگهام به دلیل اینکه قیمت ارزانی دارد و فرآیند تولید آن بسیار ساده و راحت است، یکی از پرفروشترین انواع پارچهها به حساب میآید و کاربرد آن معمولاً در لباسهای دکمهدار، پیراهن، رومیزی و… ویسکوز یک پارچه همهکاره است که تقریباً برای درست کردن هر چیزی مورد استفاده قرار میگیرد؛ از انواع لباس مانند بلوز، پیراهن و کت گرفته تا دکوراسیون خانه مثل فرش و روکش مبل. پارچه کُرپ هم مثل پارچه نخی کاربرد فراوانی دارد. این پارچه کاربرد زیادی دارد اما به دلیل ماهیت گرم آن بیشتر در تولید لباس های زمستانه مردانه و زنانه کاربرد دارد. ویژگی های بارز و خاص این نوع پارچه باعث شده است تا به عنوان یک پارچه ضد حساسیت و ضد باکتریال در بستن انواع زخم مورد استفاده قرار گیرد. این پارچه برای درست کردن انواع لباس، روتختی، پرده، کالای خواب و حتی کاغذ دیواری مورد استفاده قرار میگیرد. به بخشی از بازار که پارچهفروشیها در آن قرار دارند بازار بزازها گفته میشود. معمولاً تمام پارچهها در دو یا سه عرض متفاوت در بازار وجود دارند. آنها در رنگها، طرحها و شکلهای مختلفی طراحی شده و به بازار عرضه میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید