انواع پارچه : از پارچهها چه میدانید؟

مشتریان تنها به دنبال محصولاتی ارزان قیمت و اقتصادی هستند اما نکته بسیار مهم این است که کیفیت پارچه موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید، چرا که اگر پارچه بی کیفیت را خریداری کنید، مجبور خواهید بود تا در مدت زمان کوتاهی دوباره برای خرید محصول دیگر از پارچه فروشها اقدام کنید. تولیدکنندگان و طراحان منسوجات با آگاهی به این ویژگیها، قادر به آفرینش محصولی با کیفیت عالی و مشتریپسند جهت کاربردهای متفاوت به خصوص لباس خواهند بود. روچی، اولین بازار آنلاین خرید انواع پارچه و لوازم خرازی است که با همکاری تامین کنندگان، کارخانجات و طراحان بزرگ درصدد است تا نیاز جامع تولیدکنندگان پوشاک و خیاطان را رفع نماید. همچنین ذکر نکات شاخص در رابطه با ریسندگی نخ و بافندگی پارچه در بین مباحث اصلی مطرح شده است، که دید جامعتری را به شما میدهد. این پارچه در دهه۹۰ میلادی بین مردم جهان محبوبیت پیدا کرد. کتان­های رنگی در هنگام شست و شو رنگ می­دهند، مگر این­که پارچه­ی کتان در ترکیب با مواد شیمیایی باشد.

ابریشم رنگ­پذیری بسیار خوب و طیف رنگی گسترده­ای دارد. این پارچه ظاهری شیک و زیبا دارد، و به خاطر نوع بافت پارچه یک طرف آن بسیار نرم و براق و طرف دیگرش مات است. شماره سوپر استاندارد جهانی نیست و استاندارد شماره سوپر از یک کارخانه به کارخانه دیگر متفاوت است. مثلا ممکن است پارچه سوپر ۱۸۰ یک کارخانه ضخیمتر و زبرتر از پارچه سوپر ۱۲۰ کارخانهای دیگر باشد. با مطالعه مطالب موجود در فصلهای یک تا هشت شما میتوانید انواع پارچه را به خوبی تشخیص داده و آن را در کاربرد صحیح خود استفاده کنید. این پارچه را باید پیش از دوخت شستوشو داد. حفظ و نگهداری از پارچههای ابریشمی کمی دشوار است چرا که در بیشتر مواقع باید خشکشویی شوند. اما برای اینکه از لباس خود بیشترین استفاده را داشتهباشید، باید یک باور غلط و رایج را بدانید؛ بسیاری از ما تصور میکنیم هرچه پارچه سبکتر باشد، لباس راحتتر و خنکتر خواهد بود که این تصور لزوما درست نیست. این نوع پارچه یک نوع پارچه آستری محسوب میشود چون تزئینی و نرم است و از آن برای لباس شب و دکوراسیون داخلی منزل استفاده میشود. این نوع پارچه به نسبت ضخیم ، و تراکم نخ­های تار و پود آن زیاد است.

نوع چلهکشی و تعداد تار و پودها رفتار بافت متفاوتی را ایجاد میکند. این پارچه­ها به پوست آسیب نمی­رسانند و حساسیت ایجاد نمی­کنند. این پارچه­ها بید نمی­زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد. در هنگام دوخت اگر به درستی عمل نشود روی پارچه نخکشهایی دیده میشود. اگر دنبال پارچهای هستید که بهراحتی چروک نشود این پارچه دقیقا همان چیزی است که به دنبالش هستید. ابریشم پارچهای فاخر و زیبا است. بهعنوان یک قاعده کلی، هر چه شماره سوپر بالاتر باشد، پارچه فاستونی نرمتر و لطیفتر است. به همین دلیل لازم است تا برای خرید یک پارچه به نام برند توجه نکرده و کیفیت پارچه را مد نظر قرار دهید. پارچه لاکرا در ترکیب با پنبه، یکی از با کیفیت ترین پارچه های تریکو را ایجاد می کند. در دهه ۱۹۷۰ از پارچه های لینن در صنعت مد استفاده می شد و لی میزان آن به ۵ درصد می رسید و از سایر پارچه های لینن در سایر مصارف استفاده می شد. در پارچه کتان یا نخی، نخ پنبه از اصلیترین نوع الیاف است لذا بافت نرم و کرکی دارد. برخی از این نوع پارچه­ مانند پارچه­ی ابریشم از تارهای کرم ابریشم ساخته می­شوند. هر چه بیش­تر در این محلول بمانند، سفیدتر و البته کم دوامتر هم می­شوند.

الیاف این پارچه، خشک و خشن هستند و زود چروک می­شوند. بهتر است با بخار شست و شو و خشک شود. ترکیب این پارچه شبیه به پشم است اما کشش بسیار بیشتری نسبت به آن دارد. پولیش: پارچههایی که پوشش مویی ضخیمی دارند و رنگ و اندازه آن شبیه خز واقعی هستند که به پولیش معروف و نخ آن مصنوعی می باشد. قد الیاف این مدل پارچه بیار کوتاه و بافت آنها شبیه به شمع است، به همین دلیل ظاهری براق، زیبا دارد و نرمی فوق العادهای دارد. پارچه مخمل در ابتدا از الیاف ابریشم درست میشده، به همین دلیل برای دوختن لباس شب و لباس با مناسبتهای خاص، گزینه بسیار محبوبی به شمار میآید. کتاب اصول و مبانی پارچه شناسی (Principals of Fabric Science) مجموعهای شامل تمامی نکات مربوط به شناخت صحیح پارچه و نحوه نگهداری درست از آن است، که با بررسی دقیق جنس و نوع ساختار شیمیایی تشکیل دهنده آن آغاز شده و در ادامه به بررسی طرح و بافت انواع مختلف پارچههای موجود میپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید