انواع پارچه : از پارچهها چه میدانید؟

در گذشته کرپ فقط پارچه ای تار و پودی بوده اما امروزه تریکوها نیز به صورت کرپ تولید می شوند. این پارچه نیز در رنگ های مختلف در بازار موجود است. افرادی که به پارچه های مختلف حساسیت دارند می توانند از پارچه های نخی برای دوخت لباس خود استفاده کنند. الیاف استفاده شده در پارچههای میکروفایبر به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارند میتوانند آلودگی بیشتری را نسبت به سایر پارچه ها جذب کنند. پارچههای تهیهشده از الیاف مصنوعی معمولاً دوام بیشتری دارند، اما در عین حال بسیار لطیف و مستعد پارگی هستند. دوام و راحتی در مراقبت این پارچه را به یکی از انواع محبوب تبدیل کرده است. به دلیل درخشندگی و دوام بالا در دوخت انواع مدل های شلوار نیز به وفور به کار می رود. در مقایسه با چرم پینیاتکس نیازی به مواد خام اضافی برای تولید نداشته و در تولید آن تنها مواد شیمیایی غیر سمی ای به کار می روند که مجددا از طریق سیستم حلقه-بسته مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم حلقه-بسته همچنان ورودی اولیه را مورد استفاده قرار می دهد و نیازی به مواد اضافی ندارد.

نظر شما در مورد خرید پارچه اینترنتی چیست؟ اگر پارچه کیفیت لازم را داشته، سپس برای خرید عمده اقدام کنید. از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل استفاده میشود. به طور کلی پارچه کتان پارچه ضخیمی است اما نوع کتان کاغذی از ضخامت کمتری برخوردار بوده و سبک تر است. امروزه به دلیل ضخامت زیاد نخهای تاروپود، چندان مناسب دوخت لباس نیست. نایلون: نایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد به همین دلیل موارد استعمال زیادی از جمله جورابهای نایلونی دارد که به علت قابلیت کششی زیاد در قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمی شود. این پارچه قابلیت کشش و شکلپذیری بالایی دارد. با این حال، قابلیت تنفس ندارد و مایعات و ازجمله عرق بدن را به خوبی جذب نمیکند. از همین رو این پارپه در فصل گرما با جذب رطوبت و عرق بدن باعث خنکی می شود. لطافت و سبکی ویسکوز باعث شده که از آن در تولید لباس های راحتی نیز استفاده شود. هر چه قطر موهر کمتر باشد لطیفتر و گرانتر است و در بازارهای جهانی از بهترین پشمهای گوسفندان مرینوس نیز گرانبهاتر است . آکریلیک نوعی پارچه بهدستآمده از مواد شیمیایی است که از طریق پلیمریزاسیون آزاد رادیکال آکریلونیتریل مونومر تولید میشود.

نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا وشم بافته میشود. کتان نیز مانند پنبه نفوذپذیر است و از همین رو میتوان در برخی شیوههای چاپ از این جنس پارچه بهره برد. کرپ با چاپ برجسته ، کنتون ، شیفون ، شرمن ، کرپ ژرژت ، کرپ ژرسه ، کرپ موهر ، کرپ پلیسه ، کرپ پوپلین ، کرپ ساتن ، کرپ سیلک ، کرپ دوشین از انواع این پارچه می باشد. پارچه ساتن از نخهای بلندی بافته میشود که همه آنها به یکسو تمایل دارند. جاجیم از مجموعه ای از تار و پود ساخته شده که فضای بیرونی بسیار منحصر به فردی دارد. همچنین این نوع پارچه ها وزن بسیار سبکی نیز دارند به همین دلیل فرد در زمان استفاده احساس راحتی بیشتری نسبت به سایر پارچهها دارد. همچنین به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی، برای سرویس خواب و ملحفه نیز مناسب است. از پارچه ساتن در دوخت لباس های مجلسی زنانه، سرویس خواب و سرویس آشپزخانه و…

مبلمان، کوسن ها و برخی وسایل پارچه ای آشپزخانه از کاربردهایش هستند. پارچه ی کتان به عنوان پادشاه پارچه ها شناخته می شود. این پارچه از الیاف به دست آمده از گیاه کتان تولید می شود. این نوع پارچه که از پشم گوسفند به دست میآید در میان پارچههای سنتی ایرانی با عنوان نَمَد شناخته میشود و برای دوخت لباسهای گرم و زمستانه کاربرد دارد. این پارچه از استحکام فوقالعادهای برخوردار است و تقریبا در سراسر دنیا دست کم برای دوخت شلوارهای موسوم به جین یا لی کاربرد دارد. پلی استر در برابر انبساط و انقباض و ساییدگی نیز از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است. گران ترین پارچه در جهان است که از محبوبت بسیار بالایی در بین افراد ثروتمند و مشهور برخوردار است. چرم از گران ترین پارچه های موجود در بازار است که از پوست دباغی شده گوسفند، بز، گاو، تمساح، مار و… این پارچه گران قیمت و زیبا علاوه بر صنعت مد و پوشاک در دکوراسیون منزل نیز کاربرد دارد و در تولید مبلمان نیز استفاده می شود. کاربرد دارد. از این پارچه در تولید لوازم دکوراتیو و مبلمان نیز استفاده می شود. ابریشم از مرغوبترین پارچههاست که در تهیه لباس رسمی و مجلسی کاربرد زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید