انواع پارچه را بهتر بشناسیم

همچنین این نوع پارچه در بسیاری از صنایع دیگر مانند پوشاک، اکسسوریها و تودوزی مبلمان استفاده میشود. همچنین قدیمیترین نوع شناختهشدهی پشم که در حفاریهایی در کشور مکزیک به دست آمده است به 1500 سال پیش از میلاد مسیح اشاره دارد. همچنین منشا انواع پارچه از نوع حیوانی از تار های ابریشم هم تولید می شوند که پارچه ای بسیار لطیف و نرم می باشند. تصمیم گیری در مورد خرید و انتخاب نوع پارچه بسیار مهم است زیرا پارچه ها دارای کیفیت های مختلفی هستند که از الیاف طبیعی و مصنوعی گرفته تا پارچه های بافتنی متغیر هستند. یکی از مواردی که افراد در هنگام خرید پارچه از پارچه فروشها به آن توجه نمیکنند، کیفیت محصولات است. از نظر نوع کیفیت میتوان پشمها را به دو گروه پشمهای ظریف که برای تولید لباس استفاده میشوند و پشمهای ضخیمی که برای پتو و فرش مورد استفاده قرار میگیرند تقسیم کرد. تنوع تکنیکهای چاپ آنقدر بالا رفته است که تقریبا میتوان از هر نوع پارچهای برای چاپ استفاده کرد.

نوع بافت و چلهکشی هر پارچه نشاندهنده رفتار آن پارچه در کاربردهای گوناگون است. میکروفایبر تخت بافت شده را میتوان یکی از بادوامترین محصولات میکروفایبر دانست، اما همانند میکرو الیافها خاصیت جذب و کشش ندارد. میکروفایبر یکی از کم هزینهترین منسوجات مصنوعی است، البته اگر چه از منسوجات سادهتری (به لحاظ ترکیب ساختار و تولید) مانند پلی استر و پلی آمید گران تر است اما قیمت آن بسیار مناسبتر از ابریشم، پنبه یا سایر الیاف طبیعی است. تاثیر پارچه میکروفایبر بر محیط زیست چگونه است؟ از آنجایی که این پارچه ضد آب است از آن میتوان در محیط های باز استفاده کرد. اگر چروک های ایجاد شده بر روی پارچه یا لباس کتانی نسبتا عمیق است بهتر است که برای اتو کردن این نوع پارچه از پارچه ای نازک و مرطوب استفاده کنید. در حقیقت رنگهای مورد استفاده در این شیوه پایهای پلاستیکی دارند که بر روی پارچههای مصنوعی بهتر عمل میکنند. در چاپ سیلک که جوهر از طریق قاب و شابلون روی پارچه منتقل میشود، نیاز به این داریم که جوهر از پارچه عبور کند. از این نوع پارچه بیشتر برای ساخت اسفنج، دستکشهای کارواشی و …

از مزایای این تکنیک میتوان به این نکته اشاره کرد که تقریبا هر نوع پارچهای را میتوان با این شیوه طراحی کرد. اگر قصد چاپ طرحهایی دقیق دارید، این نکته را به خاطر داشته باشید که برخی پارچهها بافت خاصی دارند یا حالتی برجسته دارند که ممکن است روند کار را با اختلال مواجه کنند. هنگام خرید ابریشم به دنبال ابریشم با تعداد نخ بالا باشید. از همین رو به هنگام انتخاب پارچه، بافت پارچه را کاملا مدنظر داشته باشید. فرآیند بافت و نساجی دارای زیر مجموعه های مختلفی می باشد و به کمک تجهیزات و ماشین آلات متعدد عملیات بافت، رنگرزی و تکمیل صورت میگیرد. پارچههای تری یکی از متداولترین بافتهای استفاده شده در حولهها است، و بسیاری از حولههای میکروفایبر دارای بافت تری است. فوتر: نَمَد نوعی بافته سنتی زیراندازی است که با پشم تولید می شود. ملحفه نوعی متداول از این جنس است که برای حوله ، سفره، دستمال و روکش تخت استفاده می شود.

پشمی که برای تولید نمد به کار میرود پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند است. ازآنجا که الیاف پارچه کشمیر بسیار ریز و ظریفاند، معمولاً از مخلوط چند مدل پشم بافته میشوند؛ یعنی با انواع دیگر پشم مانند مرینو مخلوط میشوند تا وزن آنها کمی افزایش پیدا کند. اما اکنون این پارچهها نیز با تقلید از پارچههای طبیعی جنس بسیار بهتری دارند و حتی گاهی تنها روش تشخیص آنها نگاه کردن به برچسب شناسهی لباس است. اما به دلیل نحوهی عملکرد متفاوت شیوههای چاپ، آشنایی با ماهیت پارچهها کمک میکند که بتوانیم جنس بهتری را انتخاب کنیم و در نهایت محصولی مناسب تولید کنیم. ابریشم یک سطح صاف و هموار برای چاپ سیلک ایجاد میکند و الیاف طبیعی ابریشم، جوهر را به طور یکسان و به شکلی موثر به خود جذب میکنند. هر کدام از این پارچه ها کاربرد های خاص خود را دارند، به عنوان مثال پارچه نخی برای لباس های راحتی خانگی بسیار استفاده می شود و پارچه های کتان برای مانتو، کت و لباس های بیرون از خانه مورد مصرف قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید