انواع پارچه را بهتر بشناسیم

احساسی که در هنگام پوشیدن لباس خواهید داشت بسیار مهم است، نحوه رفتار پارچه با پوست بدن شما، رفتار پارچه در هنگام دوخت و شستوشو، دوام و ماندگاری پارچه و بسیاری موارد دیگر که به جنس آن برمیگردد در کنار طرح و رنگ آن از اهمیت زیادی برخوردار است. جالب است بدانید بر اساس آن که منشأ مواد اولیه چه چیزی باشد؛ ویژگیهای متفاوتی در حین دوخت از آن ها مشاهده خواهید کرد. باید بدانید که از الیاف ابریشم هم در بافت مخمل استفاده میشود و زیبایی خاصی به آن میبخشد. هنگام خرید، اولین چیزی که باید در ذهن داشته باشید این است که بدانید چه نوع پارچهای را برای لباس خود در ذهن تصور کردهاید. به این نکته توجه کنید که یک بوم بد تا چه اندازه میتواند یک نقاشی خوب را خراب کند و همین امر در مورد چاپ هم صدق میکند. پشم بهطور طبیعی میتواند تا ۳۰درصد بالاتر از وزن خود رطوبت جذب کند، بدون اینکه احساس خیسی یا سنگینی بکنید. انتخاب اشتباه میتواند بسیار دردسرساز و ناامیدکننده باشد.

همچنین پارچه نخی که با الیاف پنبه که در انگلیسی (cotton) – کاتن نام دارد، ممکن است اشتباه گرفته شود. 5. در ایران به لباسهای پنبه ای نخی میگویند . ضخامت این نوع پارچه می تواند متغیر باشد و جنس نخ مورد استفاده در کیفیت و شاخص های فیزیکی آن موثر است. پارچههای ژاکارد به دلیل خاصیت لطافت و ثبات در تولید مانتوهای مجلسی و رسمی، سارافون، دامن، انواع پیراهن و شومیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. خوشبختانه امروزه با توجه به تنوع پارچههای موجود در بازار، تعداد پارچههای مناسب برای هر لباس بسیار زیاد است و هر لباس را با بیش از یک نوع پارچه مناسب میتوانید بدوزید. هر چند که این قضیه ممکن است بسیار افراطی به نظر بیاید، اما دیده شده که درزهای پارچه و لباس با تلاش بسیار کمی از هم باز و تحت فشاری جزئی کاملاً پاره شده اند. پلی استر کاملاً مصنوعی است. از دیگر نکات بسیار مهم در رابطه با مقایسه پارچه کتان و پلی استر این موضوع است که پارچههای پلی استر دیرتر چروک میشوند.

الیافی همچون پنبه، پشم، ابریشم, ویسکوز، نایلون و پلی استر در تولید این نوع پارچه به کار گرفته می شود. 4. پس از استفاده اگر خوب خشک نشود، بوی عرق بدن در آن باقی میماند . 3. به علت خاصیت رطوبت پذیری و داشتن خلل و فرج عرق بدن را جذب میکنند و آن را به آرامی تبخیر میکند به همین دلیل در زمستان شخص در زمستان کمتر احساس سرما میکند . 3. به اندازه پارچههای پنبه ای آب را جذب میکنند اما زودتر خشک میشوند به همین دلیل حولههای کتانی بهتر از پنبه ای است. الیاف پنبه ای هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل میکنند در نتیجه خنک هستند . علاوه بر این، پنبه در طیف گسترده ای از رنگ ها تولید شده و نسبت به سایر پارچه ها نیز ارزان تر است. با این حال، میتوان از الیاف دیگری مثل پنبه، لینن، پشم، موهر و الیاف مصنوعی نیز برای تهیه پارچه مخمل استفاده کرد. نام انواع پارچه کرپ با توجه به نام تولید کننده و نیز نوع طرح استفاده شده نام گذاری می گردد.

توجه داشته باشید که برخی از تولیدکنندگان از پروسه های فشرده تر شیمیایی برای سرعت بخشیدن به روند تولید استفاده می کنند که برای محیط زیست مناسب نیست. هرگونه لکه و یا کثیفی موجود بر روی این پارچه را با کمی پارچه نم دار میتوان پاک کرد و نیازی به شست و شوی بسیار آن نیست. اما برای اینکه از لباس خود بیشترین استفاده را داشتهباشید، باید یک باور غلط و رایج را بدانید؛ بسیاری از ما تصور میکنیم هرچه پارچه سبکتر باشد، لباس راحتتر و خنکتر خواهد بود که این تصور لزوما درست نیست. لباسهای راحتی خانگی یکی از مهمترین لباسهایی است که برای دوخت آن باید بهترین جنس پارچه موجود را تهیه کنید که علاوه بر ایجاد حس راحتی برای شما، بتوانید از آن برای مدت طولانی استفاده کنید و زود از مد نرود. خیلی ها جنس پارچه ها رو نمیشناسند و همین باعث میشود نتوانند لباس با کیفیت خریداری کنند .

دیدگاهتان را بنویسید