انواع پارچه را بهتر بشناسیم

کتان ضخیم با بافت کج راه در دوخت مانتو زمستانه، پارچه مانتویی کتان لایت با خاصیت کشی در دوخت مانتو پاییزه، کتان پیچ برای دوخت مانتو بهاره و تابستانه، اداری و اسپرت بسیار مناسب هستند. پشمی که برای تولید نمد به کار میرود پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند است. این مدل پارچه در بیشتر موارد برای دوختن لباس عروس مورد استفاده قرار میگیرد و یا در دوختن لباس شب کاربرد دارد. ژاکارد نوعی پارچه است که به دلیل طرحهای بافته شده با الیاف نخ، مصرف کننده آن از عوارض آلرژیزای رنگهای شیمیایی در امان است. احساس خودآرایی و زیبایی باعث شده است که پوشاک دیگر به عنوان یک نیاز اساسی مطرح نشود، بلکه به نوعی مظهر زیبایی برای انسان تبدیل گردد. در واقع این که یک پارچه از نظر ظاهری زیبا باشد به این معنا نیست که در نهایت لباسی با طرح زیبا و جذاب را برای شما به وجود میآورد، چرا که ممکن است برخی از پارچهها هر چقدر هم که زیبا و جذاب باشند برای تولید برخی از لباسها و طرحها مناسب نبوده و زیبایی نداشته باشند. در طی مطالعات مشخص شده که پارچهبافی سریعتر از سایر صنایع بشری به وجود آمده است. همچنین از آنجایی که قدمت پارچهبافی در ایران به حدود هزارسال پیش میرسد، بنابراین میتوان دریافت که انسان قبل از مهارت در پارچهبافی، باید هنر و مهارت ریسندگی و تولید نخ را فراگرفته باشد، بنابراین بررسی تحول و تکامل صنایع ریسندگی، بافندگی و چاپ پارچه ضروری مینماید که در ابتدای کتاب به آن مسائل پرداخته شده است.

از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل استفاده میشود.پارچه های کتان میتوان بستگی به فصل مورد استفاده آن ها نازک و ضخیم باشند.حتی در بعضی از الیاف کش نیز برای راحتی پوشش و ترکیب زیبا در بدن استفاده میشود . در طی انتخاب پارچه مناسب کتوشلوار مردانه بهتر است نکاتی را رعایت کنید تا کتوشلواری مناسب و زیبا داشته باشید. پارچههای ژاکارد، جذب آب ندارند و بهتر است که کمتر شسته شوند اما در صورت الزام میتوان برای شستن آن از ماشین لباسشویی استفاده کرد. هرگونه لکه و یا کثیفی موجود بر روی این پارچه را با کمی پارچه نم دار میتوان پاک کرد و نیازی به شست و شوی بسیار آن نیست. کرپ که پارچهای توریمانند است را میتوان از موادی چون ابریشم، پشم یا حتی پلیاستر بافت. مجلسی بودن پارچه ژاکارد، صاحبان تالارها، هتلها، رستورانها و کافههای مختلف را بر آن میکند که با استفاده از این پارچه در پردهها، نشیمن گاهها و حتی رو میزی اتاقها به زیبایی هرچه بیشتر این فضاها کمک کنند.

انتخاب یک پارچه مناسب برای دوختن لباس، تصمیم بسیار مهمی است که به دقت، بررسی و صبر زیادی نیاز دارد، چون درنهایت زیبایی لباس تا حد زیادی به نوع پارچه و کیفیت آن بستگی دارد. پارچه جیر هم از پوست حیوانات ساخته میشود و تا حدودی شبیه به چرم است اما میزان انعطاف و کیفیت یک چرم طبیعی و سنتی را ندارد زیرا جیر از چرم طبیعی کمی نازکتر است. کشمیر بافتی ظریف، محکم، سبک و لطیف دارد و پوشاک تهیه شده از آن دارای کیفیت بینظیری هستند. این مدل پارچه برای دوختن لباس عروس و لباس شب بسیار محبوب است، چون ظاهر براق و شفافی دارد. برای لباسهای روزمره و معمولی مناسب است. ژاکارد، پارچهای محبوب است که در اکثر مکانها از آن استفاده شده است. به گزارش ایمنا، از آن جایی که پوشاک خانمها در خانه از پارچهها تهیه میشود بنابراین اطلاع از جنس پارچههای گوناگون و چگونگی استفاده از آنها در موارد مناسب اهمیت پیدا میکند. نیازهای خود را بهدرستی مشخص کنید و به تولیدکنندگان معتبر پارچه و کتوشلوار اعتماد کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگر میخواهید عمر و دوام کتوشلوارهای مردانه طولانی شود و هرسال مجبور به خریدنِ پارچه کتوشلوار نشوید، بهتر است آنها را بااحتیاط و بر اساس دستورالعملها بشویید و اتو کنید. اگر هنوز مدل لباس خود را به صورت قطعی انتخاب نکردهاید، بد نیست کمی بیشتر پارچه بخرید؛ مثلاً ۲ تا ۳ متر. اگر لازم بود روی پارچه آب بریزید. پارچههای ژاکارد به دلیل قابلیت ضد جذب آب مناسب برای تشکهای طبی هستند. توضیح کتاب:در طول زمان، پارچه تنها برای محافظت از بدن به کار نرفته، بلکه با ذوق و تنوعطلبی انسان همراه شده و مفهوم جدیدی یافته است. این پارچه ابتدا در فرانسه تولید می شد، سپس در دوران تب طلا(gold rush) در امریکا به پوشش اصلی لباس مردانه بین طبقه کارگر و معدنچیان تبدیل شد. از پارچههای ژاکارد بیشتر در حیطه دوخت پیراهن و دامن بهره گرفته میشود چون علاوه بر سبکی پارچه، خاصیت کشسانی هم دارا هستند. این پارچهها خاصیت استفاده از تشکها را به دلیل توانایی تنظیم دما دو چندان میکند. پارچههای ژاکارد به دلیل خاصیت لطافت و ثبات در تولید مانتوهای مجلسی و رسمی، سارافون، دامن، انواع پیراهن و شومیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید