انواع پارچه را بهتر بشناسیم

پارچه پشمی دارای تراکم و ضخامت زیادی است و به همین خاطر در تولید لباس های زمستانی کاربرد فراوانی دارد. پارچه کُرپ هم مثل پارچه نخی کاربرد فراوانی دارد. همچنین پارچه پلیاستر در صورت ترکیب شدن با سایر الیاف پارچههای دیگر، میزان مقاومت آن بالاتر هم میرود. از دیگر نکات بسیار مهم در رابطه با مقایسه پارچه کتان و پلی استر این موضوع است که پارچههای پلی استر دیرتر چروک میشوند. این نوع پارچه معمولاً برای مقاومت بیشتر با الیافهای دیگر مثل پنبه و اسپندکس ترکیب میشود. بافت گیپور از الیاف و پنبه هست و در بیشتر مدلهای با آستر طراحی میشود. تنوع پارچههای مجلسی گسترده و تمامی آنها مناسب مهمانی و یا مجلس عروسی میباشند ولی مهمترین نکته در انتخاب پارچه، انتخاب درست بر حسب مدل شما میباشد. با این اوصاف شاید انتخاب کردن در بین این همه پارچه، کار دشواری و گیج کنندهای باشد. اگر نتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم مسلما بعد از دوخت آنچیزی که مناسب مجلس ما باشد نخواهد بود. در دهه ۱۹۷۰ از پارچه های لینن در صنعت مد استفاده می شد و لی میزان آن به ۵ درصد می رسید و از سایر پارچه های لینن در سایر مصارف استفاده می شد. ویژگی های بارز و خاص این نوع پارچه باعث شده است تا به عنوان یک پارچه ضد حساسیت و ضد باکتریال در بستن انواع زخم مورد استفاده قرار گیرد.

در حقیقت شیفون ابریشمی نیز یک نوع پارچه کرپ است، با این تفاوت که ژرژت به دلیل بافت سفت و محکمی که دارد، به اندازه شیفون ابریشمی شفاف نیست. در گذشته از این پارچه برای دوخت لباس نظامیان نیز استفاده می شد. دلیل استفاده از نایلون در لباس مردانه یا زنانه قیمت مناسب، استحکام زیاد و قابلیت شستشوی بالای این نوع الیاف می باشد. یک سطح لغزنده، روشن و براق در پارچه های پلی استری باعث شده تا گزینه مناسبی برای دوخت انواع لباس های رسمی و مجلسی بانوان محسوب شود. در شرایط آب و هوایی مختلف پوشیدن لباس های پلی استری کاملا مناسب است چون ضمن اینکه شکل و ظاهر لباس تغییر نمی کند، از چین و چروک بر روی سطح لباس نیز خبری نیست. چرم پارچهای بادوام و مقاوم در برابر چینوچروک است و بر اساس نوع، درجه و نحوه تولید، میتواند ظاهر و شکل متفاوتی به خود بگیرد. به همین دلیل برای درست کردن لباسهای تابستانی گزینهای ایدهآل به شمار میآید و سبک بودن آن نیز منجر به عبور هوا و تعدیل دمای بدن میشود. بنابراین استفاده از نایلون در صنعت نساجی رونق گرفت تا جایی که برای تولید لباس زنانه از قبیل جوراب و لباس زیر نیز مورد استفاده قرار گرفت.

وزن این نوع پارچه معمولاً سبک تا متوسط است و کاربرد زیادی در روزمره انسانها دارد. این پارچه معمولاً از مخلوط شدن چند الیاف با هم، حالت کششی پیدا میکند و کاربرد زیادی دارد. پارچه توییل با استفاده از تعداد نخ زیادی درست میشود، به همین دلیل ظاهر آن مات و بافت آن ضخیم و مقاوم است. تعداد بی شمار کانال تلگرام پارچه فروشی ها و عمده فروشان پارچه، ایجاد صفحات کسب و کار اینستاگرام و عضویت مشتریان در این صفحات اجتماعی، نشان دهنده علاقه طرفین به این گونه معامله است. کُرپ ژرژت از بافته شدن محکم الیاف تهیه میشود که باعث میشود یک حالت چین و چروک روی سطح و بافت پارچه ایجاد شود. لازم به ذکر است که پلی استر یک عنوان کلی است که برای انواع پارچه و محصولاتی که با استفاده از نخ پلی استر و یا فیبر به وجود می آیند، کاربرد دارد. پلی استر در آن زمان به این صورت تبلیغ می شد:« الیافی شگفت انگیز که ۶۸ روز مداوم بدون نیاز به اتو کردن و بدون هیچ مشکلی می توانید آن را بپوشید. که برخلاف جهت حرکت عقربه ساعت است و گره (S-twist) که در جهت حرکت عقربههای ساعت میباشد. اگر چروک های ایجاد شده بر روی پارچه یا لباس کتانی نسبتا عمیق است بهتر است که برای اتو کردن این نوع پارچه از پارچه ای نازک و مرطوب استفاده کنید.

پارچه کرباس یا کتان نازک، یک نوع پارچه فرانسوی با طرحهای زیبا و رمانتیک است که طرحهای آن معمولاً از قرار گرفتن یک رنگ ساده مثل مشکی، قرمز یا آبی روی یک پسزمینه سفید ایجاد میشود. طرح آن معمولاً دورنگ است و محبوبترین ترکیب رنگهای آن عبارتاند از سفید و آبی، یا سفید و قرمز. استفاده از نایلون به عنوان پلیمرهای مصنوعی به جنگ جهانی دوم بازمی گردد. به پارچههایی گفته میشوند که از در هم رفتن در دسته نخ تار و پود در راستای عمود بر یکدیگر تشکیل شده است. در مقابل نایلون، پلی استر، ریون، استات و… همچنین بهتر است برای شستشوی پارچه پلی استر از آب ولرم استفاده شود. لازم است بدانید این مهارت با گذشت زمان و همچنین تجربه زیاد به دست خواهد آمد. از معایب پارچه کتان این است که در طول زمان کم کم شکل اولیه خود را از دست می دهد و همچنین در صورت وجود رطوبت، الیاف پارچه کتان در مدت زمان کمتری خراب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید