انواع پارچه را بهتر بشناسیم

پارچه میکروفایبر یک شبه به عنوان محبوبتترین پارچه برای لباسها در سراسر اروپا تبدیل شد و بعدا در سایر صنایع مانند نظافت و صنعت هم به کار گرفته شد. مثلا لباس مدرسه و لباس کار مستلزم پارچه و دوختی هستند که بسیار محکم باشند و در برابر پوشیدن مداوم دوام بیاورد، بنابراین نخ این پارچه ها باید محکم باشد و نخ های تار و پود ساختار پارچه به صورت کاملاً محکمی در هم تنیده شوند. پوپلین: پارچهای نخی با ظاهری مستحکم است و در برابر رطوبت مقاومت دارد. حریر یا موسلین نخی: پارچهای نخی و نازک است که در رنگهای روشن به ویژه سفید تولید میشود و نور را از خود عبور میدهد. کدری: پارچهای لطیف که برای دوخت انواع لباس به خصوص لباسهای زنانه و راحتی کاربرد دارد. پارچه ململ در مصارف عمومی و صنعتی کاربرد فراوانی دارد. متقال رنگ پذیری خوبی ندارد، به همین خاطر معمولا در رنگهای سفید و شیری عرضه میشود. نوع دیگری از ابریشم هم در بازار موجود است که در ترکیب با مواد دیگر تهیه شده و به ابریشم مصنوعی معروف است. کدری به دلیل خنک بودنش برای دوخت لباس تابستانه هم مناسب است.

این روش به شما کمک میکند تا به راحتی پارچه با الیاف مصنوعی و طبیعی را از هم تشخیص بدهید. تریکو: این پارچه را هم میتوان پارچهای نخی دانست هرچند که با خلوص متفاوتی از پنبه تولید میشود. اتومان: پارچهای نخی با ظاهری خشک است. جین بسیار مقاوم است . مخمل نخی راه راه: پارچهای است بسیار مقاوم و با دوام بالا در مدت زمان طولانی که معمولا از پنبه به دست میآید. پارچه ارمک: پارچهای نخی است که معمولا به رنگ خاکستری است و نخهای ضخیمی دارد. در میان انواع منسوجات میتوان پارچههایی را دید که پایه و منشأ آنها شیمیایی است و به الیاف مصنوعی شهرت دارند. در میان انواع منسوجات، پارچههای ابریشم از ارزشمندترین و گرانترین مدلها هستند که در دسته الیاف حیوانی جای میگیرند. پارچههای پنبهای که در ایران موسوم به نخی هستند تبادل حرارتی مناسبی میان بدن انسان و هوا برقرار میکنند و دمای تن انسان را پایین نگاه میدارند. شرتینگ: پارچهای نخی که به متقال ظریف معروف است و نخ پود آن ظریفتر از نخ تارش است. از معروفترین الیاف حیوانی میتوان به انواع پشم، کشمیر و موهر اشاره کرد. از دیگر پارچههایی که منشا حیوانی دارند باید از پارچه موهر نام برد. ململ: پارچهای نخی است که بسیار لطیف، نازک و غالبا سفید است.

ریپس: پارچهای نخی با ظاهری خشک است. گیپور: پارچه گیپور ترکیبی از نخ پنبهای و ابریشم است که بافتی برجسته و ضخیم دارد و بیشتری کاربردش در دوخت لباسهای مجلسی است. نوعی پارچه ابریشمی سبک و ساده که از نخ تابیده شده به وجود میآید. دورس دارای انواع دو نخ و سه نخ میباشد. همان طور که انتظار میرود پارچهها بر اساس آن که دارای چه ویژگیهایی هستند، از قیمتهای متفاوتی برخوردارند. یکی از مواردی که پارچه فروشها به شما نمیگویند این است که قیمت بالای یک محصول لزوماً به معنای کیفیت بالای آن نیست و ممکن است دلایل بسیار زیادی بر روی قیمت یک پارچه تاثیر گذاشته و آن را افزایش و یا کاهش دهند. یکی از دلایل محبوبیت پلی استر به این خاطر است که فرد می تواند برای ۶۸ روز لباس ساخته شده از پلی استر را بپوشد بدون آنکه به اتو کردن نیازی داشته باشد. به یاد داشته باشیم که دوام و ماندگاری این نوع از لباس ها بستگی به مراقبت و نگهداری صحیح دارد. آخرین پارچه ای که می خواهم به شما معرفی کنم، چرم است. به دلیل لطافت و عایق بودن. علت این امر ساختار کانالی و سوراخدار بودن لیف بامبو است.

اما به دلیل خنک بودن این پارچه، کاربرد بسیاری در تولید پوشاک و خصوصا پوشاک مناسب فصل تابستان دارد. این پارچه در مواردی استفاده میشود که کشسانی، بهخصوص برای راحتی مدنظر است؛ مانند کاربرد آن در لباسهای ورزشی. مصرف دیگر این پارچه نخی در دوخت ملحفه و روبالشی است؛ درواقع چلوارهای سفید به دلیل تراکم تار و پود بالایشان، بیشتر برای دوخت روبالشی و ملحفه استفاده میشوند و در دوخت لباس کاربرد ندارند. زفیر: پارچهای نخی شبیه به ویچی است با کیفیت بالاتر در الیافش. به عنوان مرجع تخصصی صنعت نساجی با هدف فعال کردن کسب و کارهای مرتبط با صنعت نساجی به منظور ارتقای سطح دانش و بروز نگه داشتن خود در این صنعت با الهام از نمونه های موفق صنعت نساجی و پیشرفته های گسترده علمی در این حوزه راه اندازی شده است. طبق محاسبات انجام شده پارچههایی که در دسته پارچههای طبیعی قرار میگیرند، به دلیل داشتن کیفیت بالاتر و طرفداران بیشتر، از قیمت بیشتر و بالاتری برخوردار خواهند بود. تولیدکنندگان و طراحان منسوجات با آگاهی به این ویژگیها، قادر به آفرینش محصولی با کیفیت عالی و مشتریپسند جهت کاربردهای متفاوت به خصوص لباس خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید