انواع پارچه را بهتر بشناسیم

از محاسن این پارچه میتوان به این مورد اشاره کرد که به سادگی چروک نمیشوند و برای دوخت لباس و تاپ بسیار کاربرد دارد. پارچه کتان کاربردهای بسیار زیادی از جمله تولید شلوار، کفش و لباسهای ارتشی دارد و با کمی تغییر میتوان پارچههای دیگر از آن تولید کرد. به این ترتیب، میتوان آنها را سازگار با پوست بدن نامید. اگر رشته نخ ابریشم طبیعی را آتش بزنید، این رشته آرام آرام می سوزد و بویی شبیه کاغذ دارد. این پارچه که از نخ های ابریشم طبیعی ساخته می شود، برای ساخت لباس های زینتی به کار می رود. بیشترین استفاده از پارچه کتان در ساخت برخی چادرها، کمربند، کیف، بوم نقاشی، روکش موتور و ماشین، کیسه شن و کفش کتانی است. الیاف به کار رفته در آنها و لطافت و نرمی این نوع پارچهها آنها را به گزینهی مناسبی برای دوخت لباسهای راحتی بدل کرده که در زیر چند مورد از آنها را معرفی میکنیم.

یک سایت معتبر فروش پارچه می تواند در یک نگاه، تمام بازار، تنوعات جنس و رنگ، جدیدترین طرح های پارچه و مدل های روز را در اختیار شما قرار دهد، مراکز پخش پارچه را معرفی کند تا بدون دغدغه از طریق عمده فروشی های مرکزی و رسمی پارچه اقدام کنید. مطمئن باشید که خرید شما با شناخت جنس پارچه ها آسان خواهد شد. اما اکنون این پارچهها نیز با تقلید از پارچههای طبیعی جنس بسیار بهتری دارند و حتی گاهی تنها روش تشخیص آنها نگاه کردن به برچسب شناسهی لباس است. دیوارپوش ها، کف پوش ها و حتی اکسسوری های چرمی می توانند بسیار جذاب تر باشند. رنگ پذیری این نوع از پارچه بسیار کم است و اغلب مناسب استفاده برای روبالشی، ملحفه، کالاهای خواب خواهند بود. چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو گوسفند شتر مرغ کروکودیل مار و حتی کوسه تهیه میشود چرم پارچه های بسیار زیبا و چشمگیر از خاصیت گرمازایی بالایی دارد به همین علت فقط در سوله صد سال از آن استفاده می شود چرم های اصیل معمولا گران قیمت هستند و برای پوشش نوعی پارچه های خاص و زیبا محسوب می شوند. نخ لاکرا میتواند با انواع دیگر پارچه ترکیب شده و خاصیت کشسانی را منتقل کند.

نوعی بافت برای پارچه و دیگر مواد است که دارای حفرههای درشت است. جیراز پوست بز و گوساله تهیه میشود که طی فرایند و مراحل خاص به وسیله دستگاه های مخصوص رخ آن را پرداخت می کنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر درداخل دیگر محصولات استفاده می گردد. درصد ترکیب این پارچه به نسبت با تترون کمتر است و همین میتواند به عنوان یک نقطه ضعف برای این کار تلقی شود زیرا در رابطه مستقیم با صورت به اصطلاح آن را می خورد. در این بخش به صورت کوتاه به پارچه کرپ و انواع آن اشاره خواهیم کرد. به روند و پروسهی طراحی، ایجاد نقش و نگار بر روی پارچه و تولید طرحهای جدید با در نظر گرفتن نکات نساجی و در نهایت دوخت و تولید انبوه پارچه، “طراحی پارچه” میگویند. شناخت انواع جنس پارچه، انتخاب پارچه و طراحی پارچه از اولین اقدامات برای تولید و خلق یک لباس و یا هرچیز دیگری است که در تولید آن از پارچه استفاده میشود. در زمان دوخت پارچه اگر برخی نکات را رعایت کنید قطعاً لباس بهتری را تهیه خواهید کرد؛ تمام نکات مربوط به پارچه ریون و سایر پارچه ها در دوره طراحی لباس به طور کامل بررسی می شود.

بیشتر استفاده پارچه کتان در تولید پوشاکی همچون شلوار، دامن و پیراهن مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا پارچه هایی که از الیاف پنبه و کتان به دست می آیند گیاهی هستند. کجاها بهتر است از پارچه های نخ پنبه استفاده شود؟ پارچه کتان پس از استفاده مداوم و شست و شوی مکرر نیز ایستایی خود را حفظ می کنند. پارچههای کتوشلواری که از پلیاستر ساختهشدهاند نیز بهراحتی دچار چینوچروک میشوند (بیشتر از پشم اما کمتر از پارچهی لینن) و هوا را بهخوبی از خود عبور نمیدهند. این نوع پارچه برای تن­پوش مناسب نیست و بیشتر برای روبالشی و ملحفه و غیره استفاده می­شود. رنگ بیشتر پارچه های جین آبی است اما رنگ های متنوع دیگری هم دارد که معمولا با رنگ گیاهی، رنگ آمیزی شده اند. جین با لی فرق دارد! بهترین کاربرد این نوع پارچه ها برای محصولاتی مانند انواع لباس و پیراهن و انواع ملحفه و روتختیهای کشدار تشک که با بدن تماس مداوم دارند مناسب می باشد زیرا از تعرق بیش از حد و در نتیجه به وجود آمدن انواع حساسیت و مریضی های پوستی جلوگیری میکند. پارچه های ابریشمی مستحکم ترین پارچه های دنیا هستند و به علت داشتن پروتئین، هادی حرارت نبوده و آن را در خود نگه میدارند.

دیدگاهتان را بنویسید