انواع پارچه را بهتر بشناسیم

گرچه تا حدودی کمتر رایج است، اما از این نوع پارچه به دلیل لطافت و نرمی که دارد برای تهیه ملحفه و رو بالشتی هم استفاده میشود. تنسل بسیار گران قیمت است اما از طرفی بسیار بادوام است و طول عمر بالایی دارد. برای مثال میتوانید به مغازههای لباسفروشی بروید و ببینید هر مدل لباسی با چه نوع پارچهای دوخته شده است. به تازگی محبوبیت میکروفایبر با توجه به بحث و جدال در مورد پیرامون آلودگی میکرو الیافها ضربه قابل توجهی را تحمل کرده است. در انواع روتختی، سفره، دستمال پرده، و پوشاک که نیاز به گلدوزی دارند، رتبه بالایی را از آن خود کرده است. با توجه به این ویژگیها پارچه میکروفایبر به یکی از محبوب محصولات تمیز کننده جهان تبدیل شده است. علاوه بر این پلی استر ساختار ریز الیاف را ایجاد میکند که پلی آمید تامین کننده قسمت عمدهی آن است. گیپور از بافت پنبه و ابریشم بدون هیچ زمینه ای و به صورت برجسته و ضخیم درست میشه اما دانتل از تارهای ابریشم است که معمولا روی زمینه تور بافته میشه و سه نوع کارشده ، برجسته و کارنشده دارد.

اما این ریز الیافها با وجود کابردهای مفید و چشمیگیرش بر محیط زیست تاثیرات کاملا منفی دارد. با وجود اینکه پلی استر مانند نخ ( پنبه) و ابریشم طبیعی نیست و ساخته دست بشر است اما به یکی از راحت ترین الیاف ساخته شده توسط بشر لقب گرفته است. پارچههای طبیعی مثل پنبه، کتان، ابریشم، پشم، موهر و… از بز نژاد آنقره٬ سالیانه مقدار زیادی موی بلند و لطیف به دست می آید که موهر نامیده می شود. از این الیاف نخ کتانی هم به دست می آید. طراحان اصلی این نوع پارچه پلی استر را با پلی آمید ترکیب کرده تا هم افزایی، جذب و دوام بسیار خوبی را ایجاد میکند. همچنین پارچههای میکروفایبر دوام زیادی دارند و در دفع و جذب آب عملکرد بسیار خوبی از خود نشان میدهند. این نوع پارچه در صنعت نساجی بسیار تولید زیادی دارد و همچنین کاربرد و فروش فراوانی نسبت به دیگر پارچهها دارند. ابریشم به دلیل درخشش و لطافت شهرت زیادی دارد. به همین دلیل انواع دیگری از ابریشمهای ترکیبی مانند تافتهی ابریشم و ساتن ابریشم ساخته شدند که بسیار پرطرفدار هستند.

پارچه جنس جودون برای تهیه تیشرت بسیار متداول است. تحقیقات علمی نشان میدهد که حتی ممکن است پارچههای میکروفایبر برای از بین بردن ویروس و میکروبهای خطرناک از روی سطح مفید باشند. چرم طبیعی: چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و حتی کوسه! از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل استفاده می شود. میکرو الیافها به دلیل مقاومت در برابر لکهها بیشتر در ساخت دامن و کت زنانه استفاده میشود. در بین لباس های فروشگاهی که در خرید آنلاین آن ها را مشاهده می کنید، نام پارچه کرپ را زیاد شنیده اید. پارچه های میکروفایبر در زمینه های مختلف بسیار متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین فصولی مانند پارچههای موجود در بازار و نکات ضروری مراقبت از پارچه، مناسب تمامی علاقهمندان به مباحث کاربردی در پارچهشناسی، خیاطان و تولیدکنندگان است. 2) تلفيق دو فرهنگ اسلامي و ايراني چه تاثيري در نقوش پارچه هاي اين دوره داشته است؟ در بافت این پارچه ها پود از زیر دو تار یا بیشتر عبور میکنند. این الیافها به طور کلی قطری کمتر از ۱۰ میکرومتر دارند و وزن آنها زیر ۰.۷Dاست.

بهترین پارچه برای لباس کودک و لباس زیر نوع پنبه است. ویسکوز جزو پارچه های به اصطلاح خوش دوخت است. مشکل اصلی آن نسبت به پارچه های کتان، چروک شدن زیاد این نوع پارچه است. لباس های کتان به راحتی دچار چروک می شوند ولی با این وجود اتوکشی این نوع پارچه بسیار راحت است. از این پارچه در مواردی استفاده میشود که کشسانی، به خصوص برای راحتی مد نظر باشد. به دلیل جذب بالای الکتریسیته ساکن در این نوع پارچهها، میکروفایبرها به عنوان یک فیلتراسیون بسیار خوب در پارچههای ماسک صورت مورد استفاده قرار میگیرد. لنین پارچه ای از جنس کتان و بسیار سبک می باشد که از گیاه کتان ساخته می شود. در گذشته تهیه پارچه ها از گیاه کتان بسیار دشوار بوده است بنابراین از این گیاه به عنوان یک کالای لوکس نام برده می شد. ضمن اینکه ممکن است مقدار کمی هم الیاف مصنوعی در ساخت آن به کار رود.

دیدگاهتان را بنویسید