انواع پارچه را بهتر بشناسیم

به همین دلیل شناخت ویژگی های پارچه که بر روند تولید و کیفیت نهایی لباس تاثیر می گذارند، کاملاً ضروری است. البته لازم است بدانید پارچه ریون انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای مزیتهایی هستند. لازم است بدانید که پارچه گودال بهگونهای طراحی شده است که هوا از آن عبور میکند بنابراین احساس گرما را به فرد منتقل نخواهد کرد. سومین ارگانزا ارگانزای متالیک است از رنگ های متالیک در پود پارچه عکس های رنگی در تار پارچه استفاده می شود برای همین یک ظاهر سیقلی و براق تری نسبت به بقیه ارگانزا دارد به یکمی هم آهار دارتر هست برای لباسهایی که پف دار ترین یا لباس هایی که حجیم باید بدوزیم از این پارچه می توانیم استفاده میکنیم از سایر کاربرد ها برای دامن های بلند با آستین های پف دار و در کل برای چین های نامنظم و سبک استفاده می شود سوزن های خیاطی برای دوخت استین. در واقع این نوع پارچه نیمه طبیعی هستند با وجود آن که از الیاف طبیعی برای تهیه آن استفاده میشود اما مستلزم انجام برخی از روندهای شیمیایی هستند. پارچه های باکیفیتی که از طریق الیاف پشمی، ابریشمی، لیننی و پنبه ای ساخته شده باشند همیشه هم لمس خوبی دارند و هم به خوبی آویخته می شوند؛ اما ممکن است قیمت آنها برای بازار هدف شما گران باشد و یا شاید برخی از این پارچه ها فقط با خشکشویی تمیز شوند و همین باعث گردد تا تعداد مشتریانی که می توانید این لباس را به آنها بفروشید محدود شوند.

با عبور هوا از میان تار و پود پارچه، احساس خنکی به شخص منتقل می شود. به دلیل عبور هوا از این نوع پارچه، میتوان گفت که در دسته پارچههای خنک هستند و گرما را به مخاطب منتقل نمیکنند. گیپور از بافت پنبه و ابریشم بدون هیچ زمینه ای و به صورت برجسته و ضخیم درست می شود اما دانتل از تارهای ابریشم است که معمولا روی زمینه تور بافته می شود و سه نوع کارشده، برجسته و کارنشده دارد. در بین تمامی ریون ها این مدل از مقاومت بیشتری برخوردار است و به همین دلیل دارای کشش بیشتری است. مدل بافت حلقوی پارچه تریکو نرمی و لطافت خاصی به آن میدهد و به همین دلیل بافت تریکو از محبوبیت بسیار بالایی در بین خانمها برخوردار است. هیچ استاندارد بین المللی خاصی برای کیفیت یا کارآیی پارچه وجود ندارد، زیرا این شما هستید که درباره مناسب بودن محصول تصمیم می گیرید؛ اما استانداردهای پذیرفته شده ای برای لباس های معمولی وجود دارد. محبوبترین پارچههای ابریشمی برای دوخت لباس ابریشم با وزن و تراکم متوسط و بهترین تصمیم برای خرید ابریشم آن دستهای هستند که امکان شستوشو در خانه را به شما میدهند.

ترکیب پلی استر و پشم و کرک با یکدیگر پارچه ای به نام فاستونی را تولید کرده اند که در تولید انواع کت و شلوار، کت و دامن و مانتو به کار می رود. امیدواریم از خواندن مطالب مربوط به پارچه ریون لذت برده باشید و اطلاعات به روز و مفیدی را دریافت کرده باشید. برخی از مدلهای ریون برای مناطق گرمسیر مناسب است زیرا گرما را به خود جذب نخواهد کرد. برای اتو زدن این نوع پارچه نباید از اتوی داغ استفاده شود زیرا به سرعت پارچه را به سمت خود جذب میکند و جای آن بر روی پارچه باقی میماند. انتخاب پارچه مناسب برای نوع خاصی از لباس یکی از دشوارترین وظایف تولید کنندگان به حساب می آید. چنانچه کیفیت پارچه بسیار دست بالا در نظر گرفته شود و از پارچه هایی استفاده شود که حداقل 50% هزینه لباس را به خود اختصاص می دهند، هزینه کلی تولید لباس بسیار افزایش پیدا می کند و اگر کیفیت پارچه بسیار پایین در نظر گرفته شود، ریسک افزایش درصد شکایت مشتریان و از دست دادن مشتری های وفادار تنها معدودی از مشکلاتی است که ممکن است در اثر این انتخاب برای تولید کننده و برند به وجود بیاید. کاربرد آن بیشتر برای آستر لباس و رویه لحاف است و در ایران برای شلوارهای بختیاری نیز استفاده میشود.

بنابراین در این مقاله قصد داریم تا کاربرد انواع پارچه در طراحی لباس را بررسی کنیم. این نوع از پارچهها تماس با سطح را کاهش میدهند و باعث افزایش سر خوردن و کاهش اصطکاک میشوند. کیفیت پارچه نه تنها بر کیفیت لباس، بلکه بر سهولت تولید ساختارهای کج با پارچه های تخت نیز تاثیر می گذارد. ناگفته نماند که برای تولید ریون تنها از گیاه پنبه استفاده نمیکنند بلکه از سلولز موجود در گیاهان و درختان دیگر نیز استفاده میکنند. ریون معمولی یکی دیگر از انواع ریون است که آن را جایگزین ابریشم میدانند. ابریشم مصنوعی، ترکیبی از ابریشم با مواد دیگر است و شباهت زیادی به ابریشم طبیعی دارد. زمانی که اسم پارچه ریون را میشنوید قطعاً با الفاظی همانند خوش حالت، سبک و زیبا، خنک و راحت روبرو میشوید یا شاید با شنیدن این اسم پارچه مواردی که در ذهنتان خطور میکند این ترکیبات باشند. زمانی که صحبت از چاپ پارچه به میان میآید باید به این نکته توجه داشت که تمامی انواع پارچه منجر به تولید محصولی یکسان نخواهند شد. اگر کیفیت و آزمایش پارچه تحت مسئولیت شما باشد، باید اطلاعات خود را در زمینه تعیین استانداردها و آزمایش هایی که باید انجام شود ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید