انواع پارچه را بهتر بشناسیم

موفقیت در این امر تا حدی پیش رفته که تشخیص نوع پارچه از نظر مصنوعی و طبیعی بودن به سهولت امکانپذیر نیست. مثلا اگر شما در حال خرید یک پارچه ترکیبی پلی استر / پنبه هستید؛ گزینه های مختلفی پیش رویتان قرار دارد. مثلا لباس مدرسه و لباس کار مستلزم پارچه و دوختی هستند که بسیار محکم باشند و در برابر پوشیدن مداوم دوام بیاورد، بنابراین نخ این پارچه ها باید محکم باشد و نخ های تار و پود ساختار پارچه به صورت کاملاً محکمی در هم تنیده شوند. این در حالی است که یک کاپشن پشمی مد ساختاری کاملاً متضاد دارد، این چنین لباسی به گونه ای طراحی می شود که باید بافتی شل و جزئیات سطحی برجسته ای داشته باشد؛ پارچه این لباس به عنوان یک پارچه تزئینی طبقه بندی شده و این لباس هرگز به صورت مستمر پوشیده نمی شود. پارچههای ریون در رنگ گرفتن سرعت بالایی دارند و افراد میتوانند در صورت تغییر رنگ دادن لباس آن را به رنگ مورد علاقه خود تبدیل کنند. معمولا در تصمیمگیریهای ما رنگ و طرح پارچه تنها نکتهای است که برای خرید پارچه به آن توجه میکنیم. چرمها معمولا از قسمتهای بالایی پوست حیوانات تشکیل میشوند؛ اما این پارچه از قسمت زیرین تشکیل میشود.

پارچه ژرژت در حقیقت یک نوع پارچه کرپ است که معمولاً از ابریشم خالص بافته میشود، اما میتوان آن را از الیاف مصنوعی مانند ریون، ویسکوز و پلیاستر نیز تهیه کرد. ژورژت نوعی پارچه کرپ است که به طور معمول از ابریشم خالص ساخته می شود اما امروزه از الیاف مصنوعی چون ریون، ویسکوز و پلی استر نیز تهیه می شود. اما در واقع از مو تشکیل میشوند. الیاف فوتر به شدت باعث گرما میشوند و بهترین نوع این پارچه برای پالتو مناسب است. هیچ استاندارد بین المللی خاصی برای کیفیت یا کارآیی پارچه وجود ندارد، زیرا این شما هستید که درباره مناسب بودن محصول تصمیم می گیرید؛ اما استانداردهای پذیرفته شده ای برای لباس های معمولی وجود دارد. ریون معمولی یکی دیگر از انواع ریون است که آن را جایگزین ابریشم میدانند. ممکن است ابتدا با مخلوط 75% پنبه و 25% پلی استر شروع کنید و نهایتاً به یک ترکیب 50/50 برسید. در زمان دوخت پارچه اگر برخی نکات را رعایت کنید قطعاً لباس بهتری را تهیه خواهید کرد؛ تمام نکات مربوط به پارچه ریون و سایر پارچه ها در دوره طراحی لباس به طور کامل بررسی می شود. به همین دلیل شناخت ویژگی های پارچه که بر روند تولید و کیفیت نهایی لباس تاثیر می گذارند، کاملاً ضروری است.

از مهم ترین ویژگی های این پارچه ها می توان به عدم ایجاد حساسیت های پوستی و همچنین خنک بودن آنها به دلیل تبادل مناسب هوا در آنها اشاره نمود. اگر تولید کننده لباس بر ویژگی های کیفی مورد نظر خود سماجت نورزد، ممکن است سطح کیفی و تنوع مورد نظر نصیبش نشود. این نوع پارچه یک نوع پارچه نخی است و از مخلوط الیاف پنبه و نخ رنگ شده تولید میشود. وقتی پارچه جدیدی انتخاب شد کارخانه ریسندگی و بافندگی باید تا آنجاییکه ممکن است اطلاعات فنی در مورد ساختار پارچه، ترکیب آن، پایداری پارچه در برابر شستشو و ثبات رنگ پارچه در اختیار خریدار قرار دهد؛ چرا که این موارد در هنگام ساخت و پرداخت پارچه تعیین می شوند. اگر کیفیت و آزمایش پارچه تحت مسئولیت شما باشد، باید اطلاعات خود را در زمینه تعیین استانداردها و آزمایش هایی که باید انجام شود ارتقا دهید. سمت راست این پارچه با کمی گره تک دنده صاف است درحالی که قسمت پشت آن با حلقه هایی پر شده است. همین دلایل باعث شده تا طرفداران بیشتری را به سمت خود جذب کند. نکتهای که شاید آن را زیاد شنیده باشید آن است که قبل از دوخت پارچه حتماً آن را بشویید تا از میزان آب رفت آن مطمئن شوید.

در ضمن به یاد داشته باشید که حتماً پارچه را در دمای 30 درجه سلسیوس بشویید و پس از خشک شدن کامل آن را برش بزنید. اگر در استفاده از پارچههای ریون تجربه و مهارتی دارید حتماً آن را با ما به اشتراک بگذارید. تنها به این دلیل که پارچههای طبیعی در جذب مایعات بهتر عمل میکنند. به همین خاطر در مناطق گرم هم از این نوع پارچه استفاده میکنند و بیشتر لباسهای خود را از این نوع تهیه میکنند. اگر قصد چاپ طرحهایی دقیق دارید، این نکته را به خاطر داشته باشید که برخی پارچهها بافت خاصی دارند یا حالتی برجسته دارند که ممکن است روند کار را با اختلال مواجه کنند. احتمال دارد هنگام خرید پارچه، فروشنده به شما درباره اعدادی مانند سوپر ۱۰۰ یا سوپر ۱۸۰ توضیح بدهد یا اینکه خودتان هنگام بررسی پارچه این اطلاعات را در قسمت حاشیه پارچه (لبهای که ریشریش نمیشود) ببینید. قطعاً میدانید که هر نوع پارچه دارای مزایا و معایبی است که معایب این نوع پارچه در کاهش مقاومت و کشش آن است. در بین تمامی ریون ها این مدل از مقاومت بیشتری برخوردار است و به همین دلیل دارای کشش بیشتری است. الیاف شیشه طی سالیان متمادی بهخاطر استحکام، سفتی زیاد، مقاومت در برابر خوردگی، انعطافپذیری در طراحی و مزایای دیگر، به طور گسترده در صنایع گوناگون مورداستفاده قرار گرفتهاند.

دیدگاهتان را بنویسید