انواع پارچه را بهتر بشناسیم

در این حالت میتوان از آن بهعنوان یک پارچه عالی در فضای باز استفاده کرد. این کرپ را کرپ تخت هم مینامند و معمولا از آن در تولید زیرپوش از آن استفاده میکنند. از نظر ظاهری شبیه کرپ دوشین است، اما سنگینتر از آن است، زیرا از تارهای سنگینتری در بافت آن استفاده میکنند. کرپ دوشین پارچهای سبک است که معمولا از ابریشم تهیه میشود. کرپ دوشین، کرپ ایروفال، کرپ ژورژت، کرپ حریر، کرپ مازراتی و کرپ لاین از انواع کرپ های مشهور است که هر کدام در دوخت نوعی از البسه مناسب است. ظاهر زیبا و رسمی این پارچه برای دوخت روکش مبل، پرده، روتختی، روبالشی، رومیزی و کوسن مناسب بوده و در رنگ های متنوعی نیز تولید می شوند. پارچه کتان دارای ویژگی هایی از قبیل انعطاف پذیری، نفوذپذیری و خنک بودن است و همین خصوصیات این نوع پارچه را به یکی از محبوب ترین پارچه های تابستانی تبدیل کرده است. همان پارچهی کتان است که با نخ کشی بافته میشود.

در ادامه نگاهی به خصوصیات انواع پارچهی طبیعی و مصنوعی میاندازیم. پارچه لایهای نرمشپذیر و انعطافپذیر است که از شبکهای از نخها، الیاف طبیعی یا مصنوعی تشکیل شدهاست. همچنین این نوع پارچه از مخلوطی از پنبه و الیاف مصنوعی هم تولید میشود. ریون به عنوان جایگزین پایدار پلی استر طبقه بندی شده است، اما بیایید این تئوری را به چالش بکشیم. اما از آنجایی که پارچههای پلی استر از مواد شیمیایی تهیه میشوند؛ مقاومت آنها نیز در برابر نور خورشید و همچنین سایر عوامل محیطی بیشتر میباشد. الیاف شیشه طی سالیان متمادی بهخاطر استحکام، سفتی زیاد، مقاومت در برابر خوردگی، انعطافپذیری در طراحی و مزایای دیگر، به طور گسترده در صنایع گوناگون مورداستفاده قرار گرفتهاند. پارچه، کاربردهای گوناگونی دارد از جمله حفاظت از پوست در برابر آلودگیها و گرم نگه داشتن بدن. جیر: از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می گردد. در واقع هیچ کدام از منسوجات چه طبیعی چه مصنوعی وجود ندارند که آلودگی به همراه نداشته باشند، اما الیاف طبیعی آلودگی کمتری ایجاد میکنند.

بر خلاف تصور مردم پارچه های ریون الیاف طبیعی دارند و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی (سلولوزی) هستند جذب رطوبت این پارچه ها نسبتاً بالاست و انتقال هوا نیز به راحتی درآن انجام می شود. این کرپ خشن و زبر است و رنگ طبیعی الیاف خودش را دارد. درحالیکه چین دوست دارد بزرگترین صادرکننده پشم در جهان هم باشد، اما این عنوان به استرالیا تعلق دارد. تولید کنندگان پارچه از اوایل دهه ۱۹۵۰ تاکنون کارهای زیادی برای تولید پارچه انجام دادند، در حالی که تلاشهای اولیه برای تولید الیاف فوق العاده نازک تا جد زیادی موفقیت آمیز بود اما مشکلی که وجود داشت کنترل طول الیاف تولید شده دشوار بود و این مشکل باعث شد کاربردهای این فناوری جدید با محدودیت جدی روبرو شود. این فروشگاه مثل یک ویترین پر زرق و برق پارچه است که با انواع و اقسام محصولاتی پارچه نساجی ، پارچه بنگال ، پارچه کودری ، پارچه نخی ، پارچه سورن ، پارچه ویسکوز ، پارچه پنبه ، پارچه غواصی ، پارچه ریون و همچنین محصولاتی که هر تولیده کننده پارچه عمده پوشاک در حرفه تولید پوشاک ، لباس و دیگر خود به آنها احتیاج پیدا میکند، چیده شده است.

برای اینکه کمد لباسمان از لباس های با کفیت پر شود، باید هنگام خرید لباس به جنس پارچه توجه کنیم. پارچه نخی یکی از پرطرفدارترین و پر کاربردترین انواع پارچه است، اما اگر اصل نباشد ممکن است دوام زیادی برای لباس ما نداشته باشد. اگر میزان کشسانی آن ها زیر 30 درصد باشد، در دوخت انواع کت و شلوار و پیراهن های مردانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. عرض پارچه در حقیقت همان فاکتوری است که میزان خرید شما را تعیین میکند. لینن خنک، لطیف و بادوام، پارچهای غنیتر از پارچههای پنبهای (این پارچه تمام ویژگیهای خوب پارچههای پنبهای را دارد و به همراه آن ظرافت بیشتری در بافت پارچه به شما میدهد). البته امروزه با پیشرفت فناوریهای روز دنیا، تولید آن هزینه کمتری داردو صفت مخملی اشاره مستقیم به لطافت و نرمی این پارچه دارد. بااینحال بسیاری از تولیدکنندگان ابریشم هند هنوز ابریشم را به حد زیادی تهیه میکنند و کارخانهداران چینی احتمال زیادی دارد که زیر سطح متوسط ابریشم تولید کنند. ماسلین نوعی پارچه نخی است که بافت ساده ای دارد بدان معنا که یک نخ پود متناوب در زیر و یک تار متناوب در قسمت رویی دارد. پارچه ی جین پارچه جناغی بافت ناهموار پنبه ای است.

دیدگاهتان را بنویسید