انواع پارچه های لباسی – برنس مد

در یککلام مقاومت این پارچه بسیار بالاست. اگر لکههایی در سطح پارچه مشاهده کردید که مربوط به سایه روشن طرح پارچه نمیباشد، نشانهای برای عدم خرید این پارچه پیدا کردهاید، زیرا ممکن بعد از شستوشو پارچه رنگ به رنگ بشود. آن را نباید با آب شستوشو داد و با حرارت اتو کرد و بهتر است با بخار شستوشو و خشک شود. الیاف شیشه از حرارت دادن مواد معدنی، بهطوریکه قبل از بلور شدن سرد شوند، تهیه میشود. نتایج حاکی از آنست که غلظت 50 گرم در لیتر از رزین پلی اورتان برای پارچه مورد آزمایش علاقه به راحتی پوشاک قابلیت نشان دادن عکس العمل نسبت به دمای محیط را دارا می باشد. پارچه برک گرم است و وزن کمی دارد و به جهت نگهداری آسان بسیار پرطرفدار است. افت و ریزش این نوع پارچه ها کم است و دارای کمی آهار می باشند. نکته بسیار مهم این است که پارچه جین از جمله مهمترین و بهترین پارچهها برای مد و زیبایی به شمار میرود.

یکی از راههایی که به مراقبت شما از لباس کمک میکند و همین مراقبت باعث میشود عمر لباس زیاد شود، شناخت انواع پارچه است. کاربرد آن بیشتر برای آستر لباس و رویه لحاف است و در ایران برای شلوارهای بختیاری نیز استفاده میشود. “متقال” این نوع پارچه شبیه به پارچه کرباس می باشد ولی از آن لطیف تر است. این پارچه با دستگاه بافندگی چهار وردی بافته میشود. پژوهش های دانشمندان در صد سال اخیر نشان دهنده این است که ایرانیان از پیشتازانی بوده اند که به کار بافندگی پارچه پرداخته اند. مشکل اصلی آن نسبت به پارچه های کتان، چروک شدن زیاد این نوع پارچه است. این نوع پارچه از مو، کرک و پشم حیوانات ساخته میشود. این پارچه کاربرد کمتری در صنعت پوشاک مردانه و زنانه دارد و بیشتر در تولید محصولاتی مانند لوازم منزل، روبالشی، پیش بند، کیف، حوله، دستمال، ملحفه، رومیزی و محصولاتی از این دسته کاربرد دارد. به دلیل نازک بودن و چسب بودن لیکرا، این نوع پارچه جزء الیافی می باشد که کاربرد چندانی در تولید لباس های روزمره مردانه ندارد. این پارچه با ضایعات پسا صنعتی و پسا مصرفی ساخته می شود و آب و انرژی بسیار کمتری در مقایسه با پنبه ی معمولی در تولید آن استفاده می شود.

پارچه ژرژت در حقیقت یک نوع پارچه کرپ است که معمولاً از ابریشم خالص بافته میشود، اما میتوان آن را از الیاف مصنوعی مانند ریون، ویسکوز و پلیاستر نیز تهیه کرد. مرغوبترین نوع این پارچه از ۷۰ درصد پنبه، ۱۰ درصد پلی استر و ۲۰ درصد ویسکوز تهیه شده است. از این مدل پارچه بیشتر برای دوخت انواع کت و شلوار و کتهایی که مناسب شکار هستند استفاده میشود. اسپندکس معمولاً با چندین نوع الیاف دیگر مخلوط شده و کشش ایجاد میکند و از آن برای دوختن همه چیز استفاده میشود؛ از شلوار جین گرفته تا لباسهای ورزشی و جوراب و غیره. نکته جالب این است که پارچه کشمیر، الیاف بسیار ریز و ظریفی دارد و معمولاً از مخلوط چند مدل پشم بافته میشوند و با انواع دیگر پشم مثل مرینو ترکیب میشوند تا ویژگیهای مورد نظرش پارچه کشمیر را به خوبی از آنها بگیرند. این پارچه، به دلیل آنکه روی تن به زیبایی مینشیند، برای دوخت انواع لباسهای مجلسی، مانتوی بلند، تونیک و دامن بکار میرود.

بهتر است برای تهیه لباسهای پشمی از آستر استفاده کرد تا پارچه به طور مستقیم با سطح پوست تماس پیدا نکند. روچی با ارائه مطالب آموزشی کاربردی در مجله مد و فشن، میکوشد تا سطح آگاهی فعالان این صنعت را بالا ببرد. برخی از این نوع پارچهها مانند پارچه ابریشم از تارهای کرم ابریشم ساخته میشوند. پارچه اسپندکس (لاکرا، الاستان) یک نوع پارچه با الیاف مصنوعی است که به دلیل خاصیت ارتجاعی، دارای محبوبیت است. الیاف بامبو: بامبو انعطاف پذیر، نرم، دارای ظاهری براق و دوستدار محیط زیست است. به عنوان مثال پارچههایی که دوخت آنها آسان است و از جنس و طرح بهتر، با کیفیتتر و زیباتری برخوردارند، طبیعتاً دارای قیمت بالاتری خواهند بود. پارچههای پنبهای که با کشش پایین بافته میشوند پارچههایی لخت و با مقاومت پایین هستند که در هنگام استفاده از لباس در درزها شاهد کشیدگی و پارگی پارچه هستیم که ناشی از عدم مقاومت پارچه است. یکی از محبوبترین منسوجاتی که با الیاف گیاهی بافته میشوند پارچههای کتان هستند. کتان نوعی الیاف خشک و خشن است که زود چروک میشود. آکریلیک نوعی پارچه بهدستآمده از مواد شیمیایی است که از طریق پلیمریزاسیون آزاد رادیکال آکریلونیتریل مونومر تولید میشود.

دیدگاهتان را بنویسید