انواع پارچه های لباسی – برنس مد

پارچه برزنت به دوام، محکم و سنگین بودن معروف است. این پارچه به علت خاصیت اتوپذیری زیاد آن، در تهیه پارچههای پلیسهدار زنانه استفاده میشود. پارچههایی که در دسته پارچههای طبیعی قرار میگیرند عبارتند از: ابریشم، کتان، پنبه و… این پارچهها نیز در صنعت چاپ بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. در حقیقت رنگهای مورد استفاده در این شیوه پایهای پلاستیکی دارند که بر روی پارچههای مصنوعی بهتر عمل میکنند. مانند پنبه هرچه درصد پشم پارچه بیشتر باشد بهتر است. هوا به راحتی از آن عبور می کند و احتمالا بیشتر جین های آبی رنگ و تی شرت های موجود در کمد شما از پنبه تشکیل شده اند. در بافت این پارچه ها پود از زیر دو تار یا بیشتر عبور میکند. گینگهام معمولا یک الگوی دورنگ است و ترکیبات محبوب آن به رنگ قرمز و سفید یا آبی و سفید است. این مدلها بسته به مرغوبیتی که دارند، رنگ پس میدهند و برای شستن آنها باید دقت بیشتری داشته باشید. همین ویژگی است که در انتخاب انواع پارچه قابل چاپ بسیار مورد توجه قرار میگیرد. پارچه ساتن بسیار محبوب و پرفروش است و قیمت مناسبی دارد و در دوخت انواع لباس رسمی و غیر رسمی نیز استفاده میشود. کشمیر بافتی ظریف، محکم، سبک و لطیفی دارد و پوشاک تهیه شده از آن دارای کیفیت بی نظیری هستند.

پلی استر پارچه ای محبوب است زیرا مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی، کشش، چروک و فرسایش دارد و همین امر باعث شده است تا این پارچه در صنعت مد و پوشاک بسیار محبوب شود. شاید تعجب کنید که پارچه لینن ابتدا فقط به رنگ سفید تولید می شد و فقط کشور مصر قادر به تولید این نوع پارچه بود ولی با گذشت زمان تولید این نوع پارچه در کشورهای دیگر نیز مرسوم شد و همچنین رنگ های مختلف از پارچه لینن به بازار پوشاک عرضه شد. این پارچه بسیار سبک بوده بنابراین می تواند همانند دیگر پارچه ها دوخت ساده ای داشته باشد. “کریشه” نوع پارچه کریشه، پارچه ای نخی و سبک که دارای گلهای برجسته می باشد. اگر قصد چاپ طرحهایی دقیق دارید، این نکته را به خاطر داشته باشید که برخی پارچهها بافت خاصی دارند یا حالتی برجسته دارند که ممکن است روند کار را با اختلال مواجه کنند. برخی از این پارچهها نفوذناپذیر هستند ولی بعضی دیگر اینطور نیستند.

کتان نیز مانند پنبه نفوذپذیر است و از همین رو میتوان در برخی شیوههای چاپ از این جنس پارچه بهره برد. هرچند شیوههای مخصوص چاپ پارچه مصنوعی نیز وجود دارند و حتی امروزه توجه به پارچههای مصنوعی بیش از پیش هم شده است. اما به دلیل نحوهی عملکرد متفاوت شیوههای چاپ، آشنایی با ماهیت پارچهها کمک میکند که بتوانیم جنس بهتری را انتخاب کنیم و در نهایت محصولی مناسب تولید کنیم. ملحفه نوعی متداول از این جنس است که برای حوله ، سفره، دستمال و روکش تخت استفاده می شود. این پارچه بسیار سبک و لطیف است و معمولاً از این نوعی پارچه ابریشمی برای دوخت لباس شب استفاده می شود. تور پارچه ای ظریف است که از نخ تهیه می شود و با استفاده از طرح ها و الگوهایی با بافت باز ساخته می شود. نوعی پارچه نخی و مخلوط پنبه ای است که با نخ رنگ شده بافته و با استفاده از یک بافت ساده ساخته می شود تا یک الگوی بررسی شده ایجاد کند. امروزه این پارچه از پنبه، مخلوط های پنبه ای و الیاف مصنوعی ساخته می شوند . تصمیم گیری در مورد خرید و انتخاب نوع پارچه بسیار مهم است زیرا پارچه ها دارای کیفیت های مختلفی هستند که از الیاف طبیعی و مصنوعی گرفته تا پارچه های بافتنی متغیر هستند.

چه کسی فکرش را می کرد که برگ های آناناس را بتوان تبدیل به پارچه کرد؟ این پارچه معایبی هم دارد که هوا را از بین تار و پود خود عبور نمیدهد، در نتیجه قابلیت تنفس ندارد و مایعان به خصوص عرق بدن را به خوبی جذب نمیکند. در مطلب ” پارچه ژاکارد چیست و برای چه مصارفی کاربرد دارد ؟ ” در بخش های قبلی دنیای مد نمناک این نوع پارچه را کامل معرفی کردیم. همچنین برای لباسهای مجلسی براق و رسمی کاربرد دارد. هر پارچه خصوصیات خاص خود را دارد که متناسب با نیاز و هدف شما میتواند انتخاب مناسبی باشد. داماس پارچه ای با طرح ژاکارد است زیرا الگو به جای اینکه روی آن چاپ شود ، در پارچه بافته می شود که ترکیبی از دو روش مختلف خواهد بود. در چاپ سیلک که جوهر از طریق قاب و شابلون روی پارچه منتقل میشود، نیاز به این داریم که جوهر از پارچه عبور کند. توری پارچه ای تزئینی بوده و برای لباس های محلی، تزئین سایر لباس ها و وسایل دکوراسیون منزل به کار برده می شود و به طور سنتی یک پارچه لوکس در نظر گرفته می شود زیرا ساخت آن به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد .

دیدگاهتان را بنویسید