انواع پارچه و کاربرد آنها، چگونه پارچه مناسب را انتخاب کنیم؟

در واقع پارچه دنیم نوع پارچه جناغی است و با کمی تفاوت جزئی. تفاوت دنیم و جناغی در این ویدیو توضیح داده شده است. در تکنیک DTG، فرایند چاپ، سازوکاری کاملا مشابه پرینترهای کاغذ دارد و تنها تفاوت این است که تصویر را روی پارچه چاپ میکنند. در بافت سرژه، بین طراحیای که در بافت جلو و عقب پارچه صورت میگیرد تفاوت زیادی وجود دارد. طراحی پارچه میتواند به دو صورت انجام گیرد! علاوه بر آشنایی با انواع پارچه، ویژگیهای آنها، و همچنین اسم انواع پارچهها، هر طراح باید نسبت به محصولی که قصد تولید آن را دارد نیز آگاه باشد و کاربردهایش را بداند، تا بتواند نسبت به محصولی که خلق میکند، بهترین و مناسبترین پارچه را انتخاب کند! به همین دلیل بهتر است تا اگر قصد خرید پارچه را دارید فریب طرحهای زیبا و خاص را نخورده و برای خرید پارچه به کیفیت آن توجه کنید. این برندها برای آن که بتوانند محصولات خود را به فروش برساند از نام و برند شرکتهای قدیمی و باسابقه استفاده کرده و محصولات خود را با نام شرکتهای معتبر عرضه میکنند. خیلی از افراد به دنبال خرید پارچه متری هستند، اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید جای درستی آمده اید، پارچه فاتح بهترین انتخاب برای شماست چرا که انواع و اقسام پارچه های متری با جنس های مختلف را، آنلاین و حضوری به فروش می رساند.

اما بافت این پارچه خیلی شبیه به بافت پارچه جناغی است. بر خلاف درختان، گياه بامبو رشد بسيار سريعي دارد،به همين دليل با برداشت بامبو براي بافت پارچه، منابع اين گياه به سرعت جايگزين شده و به طبيعت آسيبي نمي رسد. در روش اول، طراح با ایجاد تغییراتی و بازی کردن با بافت تار و پود پارچه، طرحهای جدیدی را چه به صورت دستی و چه ماشینی تولید میکند ، در روش دیگر، طراح، نقش و نگارهای مختلف را به پارچههای آماده منتقل میکند. در طراحی پارچههای بافتی، در مرحلهی اول انتخاب نوع طرح صورت میگیرد، سپس متناسب با رنگ و شکل آن، اندازهی نخ و تعداد نخ در هر تار و پود، زاویهی بافت و نوع ماشین مورد نیاز مشخص میشود. از محبوب ترین و بهترین پارچه های بازار که در دوخت انواع لباس، شلوار، مبلمان و… محبوب ترین نوع : بهطور کلی یکی از محبوبترین تارتانهای امروز تارتان استوارت سلطنتی (Royal Stewart tartan) است که تارتان شخصی ملکه الیزابت دوم بودهاست؛ و برای اولین بار در سال ۱۸۳۱ توسط جیمز لوگان منتشر شد.

در نوع طبیعی و مقصود ما همان پارچه ابریشم اصل حیوانی، با قیمت بسیار بالاست. پارچه طبیعی همان طور که از نام آن پیداست کاملاً طبیعی بوده و با بهره گیری از طبیعت به دست ما میرسد. ابریشم یک سطح صاف و هموار برای چاپ سیلک ایجاد میکند و الیاف طبیعی ابریشم، جوهر را به طور یکسان و به شکلی موثر به خود جذب میکنند. به طور کلی طراحی پارچه به سه قسمت تقسیم میشود! کاربرد پارچه شیفون به راحتی نصب می شود به همین در رنگ های مختلفی در مورد تور عروس تا شال و لباس های روزمره یا مدرسه استفاده می شود. همچنین انتخاب نوع پارچه مناسب در کیفیت محصول نهایی شما نقش کلیدی را ایفا میکند. بافت ساده، سادهترین و راحتترین روش تولید یک پارچه است و به دلیل زیاد بودن شدت درهمتنیدگی تار و پودها در این بافت، پارچهی نهایی ساختاری فشرده دارد. محبوبترین ژاکاردها ، ابریشمی و ژاکارد پنبهای(کتان) هستند که اگر عکسها رو ورق بزنید گلچین شده از چند مدل رو براتون نامبردم البته ژاکاردهای پشمی و ضخیم هم در فصل خودش مورد استقبال علاقه مندهاش هست. البته لباس هایی با الیاف پنبه ای ضخیم تر و گرم­تر هستند و در سرما بدن را گرم میکنند.

“مخمل” نوعی پارچه ابریشمی، و یا نخی می باشد که یک سوی آن صاف و در سوی دیگر دارای پرز های ریز می باشد. از دیگر ویژگی های خوب آن می توان به جذب بسیار سریع رطوبت و عرق بدن، قابلیت تنفس پذیری و گرم نگه داشتن بدن در محیطهای سرد اشاره کرد. به همین علت الیاف نایلون معمولا در بافت جوراب مورد استفاده قرار میگیرد. این خصوصیات باعث شده تا از پارچه پلی استر به عنوان یک پارچه محکم و بادوام نام برده شود. نخستین کارخانه فاستونیبافی ایران «کارخانه وطن» نام دارد. نخی: لباسهای پنبهای در ایران نخی نام دارند. الیاف پارچه، تراکم پارچه، ماهیت و جنس پارچه، میزان جذب آب، رنگ پارچه و نوع چاپ مد نظر از نکاتی هستند که یک طراح در حین انتخاب و تولید یک پارچه باید به آنها توجه کند. همچنین پارچه، در حفظ و معرفی فرهنگ و ملیت یک کشور هم نقش مهمی را ایفا میکند، پس انتخاب و یا طراحی یک پارچه باید با دقت و ظرافت خاصی انجام شود. پارچههای تهیه شده از نخهای سایرو از نظر برگشتپذیری از چروک، زیر دست و ضریب اصطکاک (در جهت پود) بهتر از پارچههای رینگ هستند.

دیدگاهتان را بنویسید