تعریف پارچه به زبان ساده + ویدئوی آموزشی

هنگام خرید لباس، کیف یا کفش و غیره به انواع اجناس پارچه با نامهای عجیب و غریب مانند دانتل، بنگالین، لیوسل و غیره برمیخورید که اغلب روح خود فروشنده نیز به تفاوت آنها التفات ندارد و اگر از وی بپرسید که مثلا “تفاوت پلی استر و پلی اورتان چیست؟” مانند موهای بیگودی پیچیده شدهی مادربزرگه میشوند و در عین پاسداری از قطرات رو به تبخیر اعتماد به نفس از روی پیشانی شروع به بافتن فلسفههایی میکنند که سقراط با شنیدن آنها در گور فیس پالم (Facepalm) میکند! پارچه فاستونی ترکیبی از پشم یا نخ و پلی استر است که اغلب برای دوخت مانتوی اداری و رسمی استفاده می شود. نخ پنبه یکی از اصلیترین انواع الیاف است، یعنی خودش از الیاف مختلف و متفاوتی تشکیل شده است. در حال حاضر انواع مختلف پارچه لینن از قبیل لینن ساده بافت، لینن پوششی و لینن داماسک به بازار پوشاک عره شده است.

پارچههای مختلف را لمس کنید و ببینید کدام به نظر راحتترند و کیفیت بالاتری دارند. پارچههای تور و دانتل دنیایی از تنوع هستند که با درصد متفاوتی از الیاف مصنوعی تولید میشوند و بر اساس آهار و نوع الیاف ریزش و خشکی متفاوتی را برای شما به همراه دارند که بر اساس حجمی که لازم دارید باید از بین تورها انتخاب کنید. امروزه به دلیل اینکه از الیاف مصنوعی هم میشه پارچه چرمی تولید کرد و بیشتر پوشاکی که از این نوع پارچه دوخته میشود از الیاف مصنوعی است، و پارچه چرمی مصنوعی کیفیت خوبی ندارد، مردم نسبت به پوشاک چرمی علاقه خود را از دست دادهاند و از این نوع پوشاک کمتر استفاده میکنند. این پارچه ۸۰ درصد هوای سرد را درون الیاف خود نگه میدارد و همین امر سبب میشود که بدن گرم بماند. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده می شود که تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل میشوند. تویید یک نوع پارچه بافتهشده و کمی زبر است که معمولاً از ترکیب پشم و نخ درست میشود. همچنین امتیاز آن در برابر سایر مواد، سازگاری آن با محیط زیست است.

ضخامت بالا و عایق بودن آن در برابر سرما باعث شده که از آن در پوششهای زمستانی استفاده شود. چرم پارچهای بسیار بادوام و مقاوم در برابر چین و چروک است و براساس نوع، درجه و نحوه تولید، میتواند ظاهر و شکل متفاوتی به خود بگیرد. ریون از طول و عرض خاصیت کشسانی دارد و یک پارچه مانتویی بسیار پر طرفدار است. پارچه نخی جزو پارچه های ساده بافت می باشد که بافت متقارن دارد. پینیاتکس جایگزین پایدارتری برای چرم است که از کشاورزان میوه های محلی حمایت می کند. نکته دیگر در رابطه با پارچههای پنبهای خاصیت آبرفت آنها است که در هنگام خرید باید بر میزان متراژ پارچهای که خریداری میکنیم اضافه کنیم. نخی: لباسهای پنبهای در ایران نخی نام دارند. در هنگام خرید پارچههای پنبهای برای اینکه مطمئن شوید پارچه مناسبی را انتخاب کنید دست خود را به آرامی روی پارچه بکشید اگر لمس لطیف و نرمی را احساس کردید پارچه مناسبی را انتخاب کردید. ریزش کامل روی تن دارند و خوش فرم هستند. اگر شک دارید، نگاهی به لباس تنتان بیندازید، اگر لباستان از ۵ سال پیش که دوش گرفتید، تا امروز رنگ قهوهای و ظاهری خشک به خود گرفته و در حال ورقه ورقه شدن است که هیچ، در غیر این صورت شما پارچه به تن دارید.

این نکته را هم به یاد داشته باشید که اگر رنگ پارچه به رنگ پوست بدن شما خیلی نزدیک باشد، زمانی که تبدیل به لباس شود، رنگ آن در تن شما زیاد به چشم نمیآید. و همین طور یک خیاط خانم یا آقا مهترین اصل یک خیاط خوب بودن را باید بدانند و راهنمای مشتریان خود باشند که هر نوع پارچه به تناسب جنس آن برای چه مدل لباسی مناسب است. انواع پارچه مانتویی در تولیدی های پوشاک زنانه استفاده می شوند که هر کدام مناسب زمان و مکان خاصی هستند. همه ما باید بدانیم هنگام خرید هر گونه پارپه و برای هر مدل لباس مهم ترین و اصولی ترین انتخاب ما کیفیت پارچه و لباس می باشد که اگر در این زمینه آگاهی یا تخصص نداشته باشید پولتان را به همراه وقت باارزشتان هدر می دهید. پلی استر در دسته پارچه های الیاف مصنوعی قرار دارد و با استفاده از ترکیبات شیمیایی ساخته شده است اما یکی از شبیه ترین پارچه ها به الیاف طبیعی است. گومونس پارچه ی ابریشمی سنتتیک تولید شده توسط عنکبوت هاست که یکی از قوی ترین الیاف موجود در طبیعت است.

دیدگاهتان را بنویسید