تعریف پارچه به زبان ساده + ویدئوی آموزشی

این الیافها، ابریشمی هستند که گل دار بوده و پارچه را براقتر میکند. در تهیه این نوع پارچه الیاف مختلفی استفاده میشود که پارچههای ژاکاردی را به دستههای مختلف تقسیم میکند. الیافهای کتانی پارچههای ژاکارد همانند ژاکاردهای دارای الیاف پنبهای دارای خاصیت ماتی و نرمی هستند و در فصول بهار و تابستان استفاده میشود. الیاف این پارچهها از دسته الیافهای نرم و مات هستند و به این علت که علاوه بر سبکی، با بدن انسان سازگار تر هستند، بیشترین قابلیت را در تهیه انواع دامنها، کتها و شلوارها دارند. در صورتی که این پارچهها، به شست و شوی اساسیتری نیاز دارد، توصیه میشود که اصلاً از مواد سفید کننده، لک بر و هرگونه مواد شست و شوی قوی استفاده نکنید. اگر میزان کشسانی آن ها زیر 30 درصد باشد، در دوخت انواع کت و شلوار و پیراهن های مردانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آنجایی که قدمت پارچهبافی در ایران به حدود هزارسال پیش میرسد، بنابراین میتوان دریافت که انسان قبل از مهارت در پارچهبافی، باید هنر و مهارت ریسندگی و تولید نخ را فراگرفته باشد، بنابراین بررسی تحول و تکامل صنایع ریسندگی، بافندگی و چاپ پارچه ضروری مینماید که در ابتدای کتاب به آن مسائل پرداخته شده است.

در کتاب حاضر نویسنده وضعیت نساجی ایران را در ادوار مهم تاریخی بررسی کرده است و انواع منسوجات، شیوههای تزئینی پارچه و مراکز مهم بافت را در هر دوره مورد بررسی قرار داده است. کرپ که پارچهای توریمانند است را میتوان از موادی چون ابریشم، پشم یا حتی پلیاستر بافت. به این ترتیب برای شناخت وضعیت پارچه و نساجی در ایران شناخت پیشینهی آن مورد نیاز است. مراقبت از پارچههایی مانند ژاکارد نیاز به آگاهی و تجربه دارد. پارچههای ژاکارد با دیگر پارچهها از لحاظ جنس و الیاف متفاوت است بنابراین مقدار هزینه برای خرید این پارچهها نسبت به سایر پارچهها تفاوت دارد. یکی از مدل های بسیار معروف حریر پارچه تترون است که به اسم جنس حریر با سایر مدل های مختلف رقابت می کند. رنگ اصلی و طبیعی پارچه کشمیر، سفید، خاکستری و طیفهای مختلف قهوهای است. پارچه ژاکارد توسط ماشینهای ژاکارد تولید میشود و به همین دلیل یک پارچه ماشینی به حساب میآید و دارای طرحها و رنگهای مختلف است.

شناخت انواع پارچه و ویژگیهای آن یکی از آن چیزهایی است که به طرز شگفتانگیزی به کارتان میآید و برای شما مفید است. در این فروشگاه سعی می شود که پارچه ها را بر اساس نامی که بین مردم و در بازار رایج است معرفی و بررسی کنند تا باعث سردرگمی و اشتباه نشود. از پارچههای ژاکارد بیشتر در حیطه دوخت پیراهن و دامن بهره گرفته میشود چون علاوه بر سبکی پارچه، خاصیت کشسانی هم دارا هستند. ✔️آنتیک: دارای وزن سنگین با ظاهری نیمه شفاف و حالتی ناهموار، قابل استفاده در دوخت اثاثیه خانه مثل پرده. همچنین در دوخت مانتوهای مجلسی، پیراهن و کتهای مجلسی که در طبقه رسمی قرار دارند، از پارچههای ژاکارد پفکی استفاده میشود. امروزه برای تولید پارچههای فاستونی علاوه بر استفاده از نخهای رینگ کاربرد نخهای سایرو نیز معمول گردیدهاست. این پارچهها علاوه بر گرما دارای نرمی بوده و بسیار در تهیه کتها و ژاکتها مورد استفاده قرار میگیرد. پارچههای ژاکارد به دلیل خاصیت لطافت و ثبات در تولید مانتوهای مجلسی و رسمی، سارافون، دامن، انواع پیراهن و شومیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. به دلیل پروتیئنی که در الیاف این پارچه وجود دارد پارچه ی ابریشم حررات را از خود عبور نمی دهد و آن را در خود نگه می دارد.

نوع دیگری از انواع پارچه وجود دارد که از الیاف حیوانی تهیه میشوند. این پارچهها برای تهیه پوشاک زمستانی کاربرد دارند و دستکشهای مناسب این فصل را میتوان از این نوع الیاف به دلیل داشتن خاصیت عایقی تهیه کرد. اشاره کرد. که البته پارچههای معرفی شده در نحوه قرارگیری و مقدار نخهای تار و پودی تفاوت عمده دارند. این پارچه معایبی هم دارد که هوا را از بین تار و پود خود عبور نمیدهد، در نتیجه قابلیت تنفس ندارد و مایعان به خصوص عرق بدن را به خوبی جذب نمیکند. محصولات پلی یورتان کاربردهای بسیاری دارد و سه چهارم مصارف جهانی از محصولات پلی یورتان به شکل فوم است. از ویژگی های الیاف ویسکوز می توان به میزان جذب رطوبتی آن اشاره کرد که مقدار آن بیش از پارچه ی کتان است، همچنین ویکوز از خاصیت کششی بالایی برخوردار است. هرگونه لکه و یا کثیفی موجود بر روی این پارچه را با کمی پارچه نم دار میتوان پاک کرد و نیازی به شست و شوی بسیار آن نیست. پارچههای ژاکارد، جذب آب ندارند و بهتر است که کمتر شسته شوند اما در صورت الزام میتوان برای شستن آن از ماشین لباسشویی استفاده کرد. پارچههای ژاکارد به دلیل قابلیت ضد جذب آب مناسب برای تشکهای طبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید