تعریف پارچه به زبان ساده + ویدئوی آموزشی

از محبوب ترین انواع پارچه که نوعی چرم است. اسپندکس یا لیکرا نوعی پارچه ترکیبی است که قابلیت کشسانی بالایی دارد. جیر در ساخن کفش ، کت و لوازم جانبی چون کمربند و کیف کاربرد وسیعی دارد. معمولاً تمام پارچهها در دو یا سه عرض متفاوت در بازار وجود دارند. پارچههای صددرصد کتان، رنگپذیری کمی دارند. بافت این پارچه کمی خشن و حالت توری است . این کرپ نوعی پارچه ابریشمی است که با استفاده از تکنیکها و روشهای بافت ساتن با نخهای تابیده کرپ بافته میشود. این پارچه نوعی پارچه کرپ است که از الیاف مصنوعی پلیاستر تهیه میشود. این پارچه در واقع نوعی ساتن است که پشت آن کرپ است. از نظر حجم تولید، چین بزرگترین تولیدکننده ابریشم است، اما تولید ابریشم در فرهنگ هند نقش حیاتیتری نسبت به چین دارد. پارچه نخی اصل آب بیشتری را برای مدت طولانی تر در خود نگه می دارد و به سرعت پلی استر یا ابریشم خشک نمی شود. تنوع زیاد در طرح های این پارچه به شما امکان می دهد که در طراحی کلکسیون پاییزی خود نوآوری کنید. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک (جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات) در مجاورت کاتالیست های مناسب، استفاده می شود.

کتان: پارچه ای که برای ساخت آن از ساقه کتان استفاده می شود. معمولاً از پارچه ابریشم برای دوختن لباس رسمی، انواع اکسسوری، ملافه، تودوزی لباس و موارد دیگر استفاده میشود. این نوع کرپ محبوب فرانسوی است و هنوز هم از آن بهشکل گستردهای استفاده میکنند. بیشتر کرپها را باید به خشکشویی بفرستید زیرا اگر در ماشین لباسشویی بشویید بهشکل قابلتوجهی آب میروند. یکی از نکات بسیار مهم که باید به آن توجه داشت این است که شرکتهای تولید کننده محصولات خود را که کیفیت کمتری دارند را با طرحهای جذابتر و شیکتر تولید میکنند تا با این روش چشم مشتریان را فریب دهند. تارهای موهر خاصیت رنگ پذیری خوبی دارند و رنگها را با درخشندگی و شفافیت زیادنشان می دهند. این نوع پارچه ها به دلیل اینکه از الیاف حیوانی تولید شده اند، با طبیعت سازگاری بیشتری را دارند و دارای خاصیت ارگانیک می باشند. این پارچه تا حدودی خاصیت کشسانی دارد و افت آن بسیار زیباست. برای تهیه کرپ پلیسه از مواد شیمیایی خاصی استفاده میکنند تا به ظاهری چینخورده و پلیسهمانند برسند. امروزه کرپ دوشین را از پلیاستر هم تهیه میکنند که از نظر ظاهری به کرپ دوشین ابریشمی شبیه است اما از آن خیلی ارزانتر است.

از آن جا که نساجی، صنعتی ریشه دار در فرهنگ و جغرافیای ایران است برخی پارچه ها در زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفته اند که امروزه ممکن است از یاد ها رفته باشند. نمیدونم شما هم مثل من به پارچه های پاییزه و زمستونی علاقمندید یا نه؟ معمولا از کرپ برای لباسهای معمولی روزانه مثل مانتو یا بلوز و پیراهن خانه استفاده نمیکنند. پارچه کرپ بسیار ظریف است و از نوع نازک آن در روسریها، لباس شب و سایر انواع لباسهای سبک میتوان استفاده کرد. این کرپ سیاه و سفید است و در زمانهای گذشته به نمادی از سبک زندگی روستاییان انگلیسی تبدیل شده بود. ازآنجاکه کرپ را میتوان به روشهای مختلف و از الیاف مختلف تهیه کرد، رعایت دستورالعملهای مراقبت از آن در لباسها و وسایل منزل بسیار مهم است. این کرپ در اصل از ابریشم استان کانتون در چین تهیه شده است و به همین دلیل به این نام معروف است. تقریبا از هر حیوانی می توان چرم تهیه کرد که از تمساح گرفته تا خوک متغیر است. بااینحال بسیاری از تولیدکنندگان ابریشم هند هنوز ابریشم را به حد زیادی تهیه میکنند و کارخانهداران چینی احتمال زیادی دارد که زیر سطح متوسط ابریشم تولید کنند.

تولید کنندگان پارچه از اوایل دهه ۱۹۵۰ تاکنون کارهای زیادی برای تولید پارچه انجام دادند، در حالی که تلاشهای اولیه برای تولید الیاف فوق العاده نازک تا جد زیادی موفقیت آمیز بود اما مشکلی که وجود داشت کنترل طول الیاف تولید شده دشوار بود و این مشکل باعث شد کاربردهای این فناوری جدید با محدودیت جدی روبرو شود. طراحان و تولیدکنندگان پوشاک باید به خوبی پارچه­های گوناگون را بشناسند تا بتوانند نسبت به محصولی که خلق می­کنند، پارچه­ی مناسب را انتخاب کنند. در این مطلب نگاهی به ده راز مهم پارچه فروشها انداخته و بیان میکنیم که برای خرید یک محصول مرغوب و با کیفیت باید به چه نکاتی توجه داشته باشید. این روش چه مزایایی دارد و در آن چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟ درست است که راهی طبیعی و ایمن برای تولید منسوجات مصنوعی وجود ندارد اما هر چه که هست، تعداد عظیمی از شرکتهای تولید منسوجات مصنوعی چینی از فرایندهایی برای تولید استفاده میکنند که به محیطزیست آسیب میرساند و کارگران را در معرض خطر قرار میدهد. اگر مجبورید از این منسوجات استفاده کنید از شرکتهایی این پارچهها را تهیه کنید که میدانید از مواد بازیافتی استفاده می کنند و آلودگی آنها را تا حد ممکن کاهش میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید