تعریف پارچه به زبان ساده + ویدئوی آموزشی

علاوه بر این دوختن لباس با استفاده از پارچه استرچ (که میزان کشش زیادی دارد) کمی سختتر است و به یک خیاط ماهر نیاز دارد. کشمیر یک لیف طبیعی است که به دلیل احساس نرمی زیاد و عایق بودنش طرفداران زیادی دارد. شیفون چین و چروکهای کوچکی دارد که باعث میشود وقتی به آن دست میزنید، کمی احساس زبری کنید. شما باید طبق مدل لباس مورد نظر خود پارچهای با میزان کشش مناسب انتخاب کنید. در صورتی که کناره پارچه ها دوخت و بافت مخصوص نداشته باشد ، از کنار با خارج شدن نخ ها ( چه طولی«تار» و چه عرضی «پود» ) شکافته می شوند. پارچه برزنت یک نوع پارچه ساده است که معمولاً از ترکیب نخ پنبه سنگین و تا حدی از نخ کتان بافته میشود. تور یکی از انواع پارچههای بسیار ظریف است و یک نوع پارچه تزئینی محسوب میشود. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید معمولاً جزو پارچههای لوکس و اشرافی محسوب میشود.

اما در مرحله آخر نخ به کارخانه پارچه منتقل میشود و سپس به پارچه تبدیل می شود. چون در پایان زیبایی لباس تا حد زیادی به نوع پارچه و کیفیت آن بستگی دارد. انعطاف پذیری و دوام بالایی دارند و قدرت بالای رنگ پذیری آن ها باعث شده تا تنوع رنگی بسیاری نیز داشته باشند. این پارچه شبیه ابریشم مصنوعی است ولی نسبت به آن دوام، مقاومت و انعطاف بالایی دارد. پارچه کشمیر نسبت به پارچههای تهیهشده از پشم گوسفند، گرمتر و سبکتر است. پارچه دورس یکی از انواع معروف پارچههای تریکویی است که با الیاف پنبه بافته میشود و نسبت به دیگر پارچههای نخی ضخیمتر و مقاومتر است. در این مطلب صرفاً به معرفی تعدادی از پارچههای معروف و موجود در بازار میپردازیم. طبق محاسبات انجام شده پارچههایی که در دسته پارچههای طبیعی قرار میگیرند، به دلیل داشتن کیفیت بالاتر و طرفداران بیشتر، از قیمت بیشتر و بالاتری برخوردار خواهند بود. دقت داشته باشید که این نوع پارچه از الیاف طبیعی تهیه و تولید میشود و نحوه تشخیص آن بسیار ساده است. پنبه از الیاف طبیعی گیاهان تهیه میشود و ماده اولیه آن از سلولز تشکیل شده است.

پلی استر در دسته پارچه های الیاف مصنوعی قرار دارد و با استفاده از ترکیبات شیمیایی ساخته شده است اما یکی از شبیه ترین پارچه ها به الیاف طبیعی است. اگر در زمستان سردتان باشد با پوشیدن این پارچه ظرف چند دقیقه بدن شما به خوبی گرم خواهد شد. استفاده از الیاف حیوانی مانند پشم گوسفندان در صنعت نساجی بسیار رایج بوده و اغلب پارچه هایی که دارای تار و پود پشم می باشند، دارای سطح پرزدار بوده و گرم می باشند. نحوه تولید این پارچه ها به گونه ایست که از نخ های بلند به نام تار در طول و پود در عرض استفاده شده و اغلب پارچه های موجود در بازار در این گروه قرار دارند. در حال حاضر انواع بسیار متفاوتی از پارچهها در بازار وجود دارند که از الیاف مصنوعی یا طبیعی درست شدهاند. این مسأله بسیار مهم است. نام این پارچه در زبان فرانسوی Toile de Jouy یا همان Toile به معنای «پارچه» است.

هر آنچه که نیاز دارید و به ذهن شما خطور میکند در اینجا پیدا خواهید کرد. اصل این پارچه از ابریشم تهیه شده است ولی میتوان آن را از الیاف مصنوعی مثل پلیاستر و نایلون نیز درست کرد. طرح این نوع پارچه را میتوان تکرنگی یا چندرنگی تولید کرد. عرض پارچه در حقیقت همان فاکتوری است که میزان خرید شما را تعیین میکند. کاربرد این نوع پارچه معمولاً در دوخت انواع لباس، وسایل منزل و کالای خواب است. این پارچه برای درست کردن انواع لباس، روتختی، پرده، کالای خواب و حتی کاغذ دیواری مورد استفاده قرار میگیرد. پوست گاو محبوبترین پوست حیوانی است که برای درست کردن محصولات چرمی مورد استفاده قرار میگیرد و در حال حاضر تقریباً ۶۵ درصد از کل چرم تولیدشده در جهان را تشکیل میدهد. پارچه جودون به دلیل بافت خاصی که دارد سبب گردش بیشتر هوا میشود؛ از این رو گزینه مناسبی برای تهیه البسه بهار و تابستان است.

دیدگاهتان را بنویسید