تعریف پارچه به زبان ساده + ویدئوی آموزشی

مخمل: پارچه ای است که جنس آن نخی یا ابریشمی است و بر یک روی آن پرزهای لطیف، نزدیک به هم و هم سو خوابیده است و سمت دیگر آن صاف است. برای مثال، اگر دقت کرده باشید میبینید که پارچه نرمی مثل ابریشم خیلی نرم روی بدن میافتد، در حالی که پارچه سنگینتری مثل لینن، کمی شق و رق است؛ بهخصوص اگر قصد داشته باشید که با استفاده از آن یک لباس مدل پلیسه بدوزید. این فروشگاه مثل یک ویترین پر زرق و برق پارچه است که با انواع و اقسام محصولاتی پارچه نساجی ، پارچه بنگال ، پارچه کودری ، پارچه نخی ، پارچه سورن ، پارچه ویسکوز ، پارچه پنبه ، پارچه غواصی ، پارچه ریون و همچنین محصولاتی که هر تولیده کننده پارچه عمده پوشاک در حرفه تولید پوشاک ، لباس و دیگر خود به آنها احتیاج پیدا میکند، چیده شده است. نایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد و فوراً خشک میشود، زیرا رطوبت کمی به خود جذب میکند. این تراکم بافت زیاد در کنار الیاف مرغوب باعث می شود که پارچه کتان تبدیل به پارچه ای با دوام در برابر سایش و شست و شو و غیره شود. پارچه کشمیر نیز قرنها است که در نپال و کشمیر تولید میشود.

درواقع پارچه کشمیر از نوعی الیاف طبیعی بانام کشمیر تولید میشود. در مرحله بعد این الیاف رنگآمیزی شده و به نخ تبدیل میشوند. در پارچه نخی به خاطر ویژگی خاص الیاف پنبه و شل بافت بودن، پس از چند بار شست و شو پارچه ظاهر خوب و ایستایی خود را از دست می دهد. بعد برش پارچه دیگر نمیتوانید نظر خود را عوض کنید پس حتما در هنگام انتخاب دقت کنید. و انتخاب نادرست نتیجه ای نامطلوب خواهد داشت . تنوع پارچههای مجلسی گسترده و تمامی آنها مناسب مهمانی و یا مجلس عروسی میباشند ولی مهمترین نکته در انتخاب پارچه، انتخاب درست بر حسب مدل شما میباشد. حتماً به تای نخها توجه کنید مخصوصاً اگر لباس شما بافتنی است. امروز تولید پارچه کشمیر به روش صنعتی انجام میشود و با تولید آن به روش سنتی کاملاً متفاوت است. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات (یا اسید ترفتالیک) و مونو اتیلن گلیکول در مجاورت کاتالیستهای مناسب، استفاده میشود.

از نخ نایلون برای تهیه جوراب ساق بلند، آستری، مایوی شنا، لباس ورزشی، پارچه دانتل، بارانی، پوشاک پلیسه دار و پارچههای کشباف استفاده میشود. پارچه جنس جودون توسط ماشینهای گردباف بافته میشود. پارچه کشمیر چگونه بافته میشود؟ لاکرا یا الاستین: اسپندکس، لاکرا یا الاستین یک پارچهی مصنوعی است که به خاصیت کشسانی فوقالعادهاش شناخته میشود که از پلاستیک طبیعی محکمتر و بادوامتر است. انواع پارچه مانتویی در تولیدی های پوشاک زنانه استفاده می شوند که هر کدام مناسب زمان و مکان خاصی هستند. ارزیابی قابلیت تنفس در اثر تغییرات حرارتی کالای تکمیل شده بررسی و بدین ترتیب غلظت بهینه از پلی اورتان به کاررفته محاسبه شد. دلیل استفاده از نایلون در لباس مردانه یا زنانه قیمت مناسب، استحکام زیاد و قابلیت شستوشوی بالای آن میباشد. همچنین امکان شستشو در آنها بسیار زیاد میباشد. حتی در دوران ماقبل تاریخ که از گیاه پنبه برای ساخت پوشش استفاده میکردند. با بررسی نکات و ویژگی های گفته شده متوجه شدیم که پارچه کتان که عموم مردم می شناسند با الیاف گیاه کتان و یا الیاف (cotton) – کاتن ارتباط مستقیم ندارد. پارچههای ترکیبی، بیشتر برای بهرهمندی از مزایای پارچههای طبیعی و برخورداری از استحکام الیاف مصنوعی با ترکیب کردن درصدهای مختلفی از این مواد تولید میشوند.

پارچه کشمیر جزو محبوبترین و مناسبترین پارچهها برای انواع لباسهای زمستانه و پاییزه است. حدود هزاران سال است که مردم پشم بزهای را میچیدند و بعد از حلاجی آن نخها را میریسیدند. پوست گاو یکی از محبوبترین پوست حیوانی است که برای درست کردن محصولات چرمی مورد استفاده قرار میگیرد و در جهان بیشتر چرم از پوست گاو است. برای مثال poly cotton برای تولید شلوار مناسب هستند زیرا هم با دوام هستند و هم راحت هستند. لاکرا در جهت عرضی کش میآید و به همین دلیل پارچههایی که درصدی لاکرا دارند نهتنها دوام بیشتری دارند بلکه در حفظ ظاهر هم پیشتاز هستند، یعنی بهاصطلاح زانو نمیاندازند و از فرم خارج نمیشوند. هرچه میزان پشم در این نوع پارچه بیشتر باشد، مرغوبیت هم بالاتر میرود. هرچقدر میزان درصد پنبه در این پارچه بیشتر باشد، پارچه لطیفتر خواهد بود. گولهگوله شدن الیاف کشمیر بسیار متداول است و براثر مالش در زمان پوشیده شدن ایجاد میشود. به همین دلیل برای درست کردن لباسهای تابستانی گزینهای ایدهآل به شمار میآید و سبک بودن آن نیز منجر به عبور هوا و تعدیل دمای بدن میشود. لذا این شیوه برای کاربرد لباس های ورزشی توصیه می گردد. این نخ های پود حدوداً ۴/۱ اینچ یا بیشتر روی سطح قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید