تعریف پارچه به زبان ساده + ویدئوی آموزشی

پارچه دنیم یا جین نیز از الیاف کتان(بعضا ترکیب کتان و پشم) که به صورت مورب در هم تنیده شده اند، بافته می شود. این پارچه با چندین نوع الیاف ترکیب می شود تا کشش داشته باشد و برای همه چیز از شلوارجین گرفته تا لباس ورزشی و جوراب مورد استفاده قرار می گیرد. استات یک استر (در شیمی به ترکیب یک اسید و یک الکل میگویند) از سلولوز می باشد . برای تولید این فرآورده از مواد نفتی استفاده می شود. و حدا الامکان با مواد آنزیم دار نشوئید . این الیافها، ابریشمی هستند که گل دار بوده و پارچه را براقتر میکند. پارچه را بعد از شست و شو در مکانی دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. این پارچه­ها به دلیل این که پس از شستن آب می­روند، باید پیش از برش در آب انداخته شوند. پارچههای ژاکارد معمولاً قیمت بالاتری دارند و به همین دلیل هنگام خرید آن کمی تردید در مصرف کننده ایجاد میشود. از ملحفه حمام گرفته تا حوله آشپزخانه و پارچههای دستشویی میکروفایبرها یک ماده حولهای فوق العاده محبوب به حساب میآید. پلیاورتان یک ماده شیمیایی پلیمری تشکیلشده از پیوند واحدهای آلی با زنجیرههای کاربامات یا اورتان است.

برای این کار یا از روی پارچه غلتک داغ را با فشار برای ایجاد الگو عبور میدهند یا اینکه آن را با الگوی مومی میپوشانند و سپس در محلولی قلیایی غوطهور میکنند. الیاف این پارچهها از دسته الیافهای نرم و مات هستند و به این علت که علاوه بر سبکی، با بدن انسان سازگار تر هستند، بیشترین قابلیت را در تهیه انواع دامنها، کتها و شلوارها دارند. در نتیجه لباسهای ساخته شده از الیاف بامبو دارای این قابلیت هستند که عرق بدن را جذب و به سرعت تبخیر کنند. در این نوع پارچههای ژاکارد که با الیاف ابریشمی تهیه میشود، در دوخت لباسهای سلطنتی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. این جنس الیاف میتواند به دستههای کرپ، کرپ ساتن، تافته و شیفون تقسیم شود. اتو کردن پارچههای ژاکارد بهتر است توسط خشک شویی ها انجام شود اما در صورتی که خودتان دست به کار شدید بهتر است از پشت پارچه اقدام به اتو کنید.

اما باید دقت کنید برای شستشوی این الیاف نرمی خاصی را بکار ببرید . نخ ابریشم خاصیت براقی دارند ، به طوریکه پارچه های بافته شده از ابریشم همانند منشورهایی هستند که اگر از جهات مختلف به آنها نگاه کنید رنگهای متفاوتی از آن میبینید . که نسبت به چرم های نبوک و جیر سطح پائینتری از کیفیت را دارد . اگر آگاهی نداشته باشید پارچه چه کیفیتی دارد ممکنه پول خود را هدر داده باشید . اما اگر پس از رها شدن پارچه به حالت اولیه خود برگشت و چروک و مچاله نماند بدان معنی است که پارچه مرغوبیت کافی را ندارد. اگر پارچه بسوزد و فقط از آن خاکستر و دود باقی بماند ، یعنی پارچه کاملا طبیعی است . قابل ذکر است این موضوع درباره آزبست صدق نمیکند . الیاف این گیاه یک آنتی باکتریال طبیعی محسوب میشود؛ بنابراین سازگار با پوست بدن بوده و آلرژی ناشی از مواد ضدباکتری شیمیایی را ایجاد نمیکند. یکی دیگر از خواص جالب توجه الیاف بامبو آن است که منسوجات ساخته شده از آن امکان تبادل هوا و تنفس را برای پوست فراهم میکنند و به این صورت باعث خنک شدن بدن میشوند.

نکته جالب اینکه الیاف خالص بامبو نیاز به شستشو ندارند. در تهیه این نوع پارچه الیاف مختلفی استفاده میشود که پارچههای ژاکاردی را به دستههای مختلف تقسیم میکند. منسوجات ساخته شده از الیاف بامبو حتی بعد از ۵۰ بار شستوشو ، باز هم خاصیت ضدباکتری خود را به خوبی حفظ میکنند. همچنین بامبو خاصیت ضد اشعه ماورای بنفش دارد و برای پوشاک تابستانی به خصوص برای محافظت از زنان باردار و کودکان در برابر تشعشعات مضر خورشید مناسب است. مثلا لباس مدرسه و لباس کار مستلزم پارچه و دوختی هستند که بسیار محکم باشند و در برابر پوشیدن مداوم دوام بیاورد، بنابراین نخ این پارچه ها باید محکم باشد و نخ های تار و پود ساختار پارچه به صورت کاملاً محکمی در هم تنیده شوند. البته گروهی از این پارچه ها نیز وجود دارند که علاوه بر مقاومت حرارتی دارای مقاومت مکانیکی مناسب نیز هستند .گروهی دیگر از پارچه نسوز وجود دارد که برای مقاومت در برابر مواد شیمیایی به لایه هایی از پلیمر آغشته می شود . اشاره کرد. که البته پارچههای معرفی شده در نحوه قرارگیری و مقدار نخهای تار و پودی تفاوت عمده دارند. در کل پارچههای طبیعی انتخاب نهایی برای این دو شیوهی چاپ پارچه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید