در هر حال این چیز خوبی نیست

برزنت: برزنت یک پارچه مستحکم، منعطف و ضدآب است که معمولا از پارچه هایی مانند کرباس و یا پلی استر با روکش یوریتان و یا پلاستیک هایی مانند پلی اتیلین ساخته می شود. پارچه کرپ می تواند از جنس هایی چون ابریشم، پشم و یا پلی استر تهیه شده باشد. پارچهها توسط بافندگی، ریسندگی یا فشردهسازی الیاف تولید میشوند. همان طور که انتظار میرود پارچهها بر اساس آن که دارای چه ویژگیهایی هستند، از قیمتهای متفاوتی برخوردارند. در سایت نساجی بروجرد پارچه، شما با انواع پارچهها رو به رو خواهید شد و به راحتی میتوانید از طریق سایت اقدام به خرید پارچه مورد نظر خود نمایید. چرا که به عنوان یک پارچه با رسمیت بالا در نظر گرفته میشود. جنس اکثر یونیفورم های اداری پارچه فاستونی با ترکیب 45 درصد پشم و 55 درصد پلی استر است. پارچه پلی استر کاملاً مصنوعی است. موهر را با پشم گوسفند٬ مو و کرک بز و یا با کتان٬ کنف٬ پنبه و نیز با الیاف مصنوعی مانند نایلون و پرلون٬ به نسبت های معین درهم می کنند و با آن پارچه های گوناگون می بافند. پارچه تافته یک پارچه شق و رق و کاملاً ساده است که معمولاً با استفاده از الیاف ابریشم و یک روش بافت ساده بافته میشود، اما میتوان آن را از الیافی مثل پلیاستر، نایلون، استات و یا دیگر الیاف مصنوعی نیز تهیه کرد.

موسلین یکی از انواع پارچه پنبهایست که با یک روش بافت کاملاً ساده بافته میشود. برای تطهیر پارچهی نجس با آب قلیل، فشردن آن جهت خروج غساله لازم است. الیاف نایلونی با توجه به استحکام بالا و سختی برای تولید طناب کمربند ایمنی چتر نجات، نخ و تور ماهیگیری مورد استفاده قرار می گیرند. شامل انواع نخ های نایلونی با استحکام بالا در مواردی مثل تقویت تایر خودرو و هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند. الیاف نایلونی با توجه به استحکام بالا و سختی برای تولید طناب کمربند ایمنی چتر نجات، نخ و تور ماهیگیری مورد استفاده قرار میگيرند. قابلیت تنفسی ویسکوز باعث می شود که گرما و رطوبت از آن عبور کند و در نتیجه گزینه مناسبی برای فصل تابستان به شمار می رود. مرغوبتربن نوع این پارچه از ٧۰ درصد پنبه، ١۰ درصد پلی استر و ٢۰ درصد ویسكوز تهیه شده و بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی استر، بدون ویسکوز است.

تنها تفاوتی که می توان به الیاف ویسکوز (ریون) نسبت به پنبه و لینن نسبت داد نحوهی ساخت این الیاف است. ضمن اینکه ممکن است مقدار کمی هم الیاف مصنوعی در ساخت آن به کار رود. پارچهای مقاوم است از الیاف پنبه و یا لینن است که از آن برای ساخت چادر مسافرتی، کوله پشتی و غیره استفاده میشود. به دلیل اینکه پارچه لینن هوا را به خوبی از تار و پودهایش عبور می دهد، از پارچههای مناسب برای فصل تابستان محسوب میشود. بر خلاف تصور عمومی الیافی بر پایهی طبیعی و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی(سلولزی) هستند. الیاف پارچه کشمیر به ابریشم نزدیک است و از آنجایی که دارای بافت ظریف و نرم است، طرفداران بسیاری هم دارد. این پارچه بسیار سبک بوده اما مانند ابریشم براق نیست بلکه کمی مات است، نکته دیگر اینکه، رنگ بندی آن میتواند به صورت تک رنگ، گل دار و حتی رنگارنگ نیز باشد. پارچه گینگهام به دلیل قیمت ارزان و فرآیند تولید ساده و راحتی که دارد، یکی از محبوبترین انواع پارچه به شمار میآید و معمولاً با استفاده از آن لباسهای دکمهدار، پیراهن، یا حتی رومیزی دوخته میشود. پارچه شانل یا شنل معمولاً در رومبلی، روفرشی، روتختی و حتی پوشاک مانند لباس و یا پرده استفاده میشود.

جنس پارچه کرپ از نوع ابریشم، پلی استر و یا پشم است و وزن آن هم میتواند در حد سبک تا متوسط باشد لذا وزن چندانی ندارد و از آن در دوخت لباس، مانتو و یا پیراهن استفاده میشود. این پارچه ترکیبی از الیاف پنبه و نخ رنگ شده است بنابراین بسیار نرم و سبک میباشد. در حال حاضر این پارچه از پنبه، مخلوط پنبهای و الیاف مصنوعی نیز درست میشود. مواد مصنوعی مانند اکریلیک، نایلون، پلی استر و مواد شیمیایی پلاستیکی بکار رفته در لباسها که گرما ساز است. نوعی بافت برای پارچه و دیگر مواد است که دارای حفرههای درشت است. پارچه را از روش های بافت تاری-پودی، بافت حلقوی (کش بافی یا قلاب بافی)، روشهای بی بافت و گره زدن تولید می شود.پارچه ها از نظر مواد بکار رفته انواع گوناگون دارند: از جمله پنبه ای (نخی)، پشمی، ابریشمی و … به همین دلیل بهتر است هنگام انتخاب و خرید پارچه، برای اینکه از رنگ پارچه مورد نظر مطمئن شوید، آن را زیر نور آفتاب بیرون از مغازه یا کنار پنجره بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید