راهنمای خرید پارچه، همه چیز درباره انتخاب پارچه – مجله مد و پوشاک

این پارچه در سال ۱۹۴۱ توسط دو شیمی دان طراحی شد، اما محبوبیت اصلی آن در دههی ۱۹۷۰ بود. استاتها یک استر (در شیمی به ترکیب یک اسید و یک الکل میگویند) از سلولوز و یکی از اولین الیاف مصنوعی ساخت بشر هستند. در ابتدا به عنوان یک جایگزین مصنوعی برای ابریشم اختراع شد. الیاف نایلونی با توجه به استحکام بالا و سختی برای تولید طناب کمربند ایمنی چتر نجات، نخ و تور ماهیگیری مورد استفاده قرار میگيرند. پارچه لینن به دلیل سبک بودن و عبور هوا و تعدیل دمای بدن، جزو پارچههای تابستانی خوبی است که فروش بالایی در فصل گرما دارد. به همین دلیل برای دوخت انواع لباسهای تابستانی گزینه مناسبی محسوب میشود. یکی از پارچههای خنک تابستانی، سبک و با تنفس بالا که برای نواحی گرم و شرجی توصیه میشود. بیشترین نواحی تولیدی کرم ابریشم، اروپا، چین و آسیای جنوبی هستند. مخمل: نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا پشم بافته می شود. مرغوبتربن نوع این پارچه از ٧۰ درصد پنبه، ١۰ درصد پلی استر و ٢۰ درصد ویسكوز تهیه شده و بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی استر، بدون ویسکوز است.

پارچه ترکیبی هم از ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته شدهاند که درصد ترکیب هر کدام از آنها در پارچههای مختلف متفاوت است یعنی هر چه مواد تشکیل دهنده آنان مواد طبیعی بوده باشد آن پارچه از نوع طبیعی بوده و یا اگر بیشترین میزان درصد بافت پارچه، مواد مصنوعی باشد آن پارچه از نوع مصنوعی و غیر ارگانیک میباشد. پارچه مصنوعی هم از مواد مصنوعی و غیر طبیعی ساخته میشوند اما علارقم بالا بودن استحکام و متنوع بودن میتواند برای برخی افراد حساسیت پوستی ایجاد نماید زیرا در ترکیبات آن از برخی مواد شیمیایی استفاده شده است، اما باز با این حال طرفداران خود را دارند و در برخی مدلها بسیار شیک و جذاب به نظر میرسند. از این طرح پارچه برای درستکردن انواع لباس، روتختی، پرده، ملافه و حتی کاغذ دیواری و ظروف چینی هم استفاده میشود. لیوسل: لیوسل یک شکل از ریون است که شامل فیبرهای سلولوزی است که توسط خمیر کاغذ حل شده تولید می شود.

هنگام خرید انواع اجناس پارچه ای با نامهایی مانند دانتل، بنگالین، لیوسل و غیره برمیخورید که در بسیاری موارد فروشنده از تفاوت آنها آگاهی کافی ندارد و اگر از وی سوال شود “تفاوت کتان و پلی اورتان چیست؟ در برخی از موارد آهار زیادی در پارچهها استفاده میشود که با دست کشیدن بر روی پارچه گرد سفید رنگی دیده میشود در این موارد بهتر است از خرید این پارچه صرف نظر کنید. نایلون: نایلون استحکام خوبی در برابر سایش و کشش دارد به همین دلیل موارد استعمال زیادی از جمله جوراب های نایلونی دارد که به علت قابلیت کششی زیاد در قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمی شود. کشمیر مانند پارچه ابریشمی است و به عنوان یک لیف طبیعی شناخته میشود که به خاطر نرمی زیاد و عایق بودن آن، طرفداران زیادی را به خود جذب میکند. نوع چلهکشی و تعداد تار و پودها رفتار بافت متفاوتی را ایجاد میکند.

برای تشخیص تقلبی نبودن پارچه کشمیر دو طرف پارچه را بکشید. نوعی پارچهی نخی که با الیاف پنبه بافته میشود و نسبت به دیگر پارچههای نخی ضخیمتر و مقاومتر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ است که از آن برای دوخت البسهی گرم کن ورزشی استفاده میکنند. شرکتهای تولید کننده و پارچه فروشها نیز با توجه به این موضوع تلاش میکنند تا محصولاتی با طرحهای مختلف تولید و عرضه کنند. چرمی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرم های ضخیم گاوی به دست می آید که نسبت به جیر سطح پایینتر محسوب و طبقه بندی می گردد. تویید پشمی معمولاً از نخهای رنگی مختلف به شکل مربع کوچک و خطوط عمودی بافته میشود و با توجه به ساختاری که دارد می توان در دوخت کت و شلوار ضخیم زمستانی از آن استفاده کرد. تویید پشمی نیز برای درست کردن الگوها و رنگهای زیبا، معمولاً با استفاده از نخهای رنگی مختلف به شکل مربعهای کوچک و خطوط عمودی بافته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید