راهنمای خرید پارچه، همه چیز درباره انتخاب پارچه – مجله مد و پوشاک

شما پارچه فایبرگلاس را در لباس و یا در رخت خواب نخواهید دید، اما مواد سازنده آن عایق و نگه دارنده عالی گرما میباشد که اغلب در دیوارها و اتاق زیر شیروانی یافت می شوند. پارچه ابریشم اصل پس از لمس پارچه روی پوست کمی گرما ایجاد می کند. هرچند بسیاری از شرکتهای معتبر تولیدکننده پارچه و لباس قبل از برش زدن و آمادهسازی پارچه برای دوخت آن را آبکشی کرده تا پس از شستوشو تغییر سایز محسوسی نداشته باشد. پروفسور کارلتون کن که برای ادارهٔ کل باستان شناسی کار می کرد، ضمن کاوش هایی در سال های 1328 تا 1329 (1949 تا 1950) در غاری موسوم به غار کمربند در نزدیکی دریای کاسپین، پارچه هایی به دست آورد که ثابت می کند اقوام ایرانی از همان آغاز غارنشینی، پشم گوسفند و بز را به صورت پارچه می بافتند. بیشتر پلی استرها تخریب ناپذیر هستند، به این معنی که در محل دفن زباله ها بین ۲۰ تا ۲۰۰ سال تجزیه نمی شوند.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز سمنان، در پی گزارش اتش سوزی در شهرک صنعتی ایوانکی، ۱۰ تیم امداد و نجات و آتش نشان به محل حادثه اعزام شدند که آتش سوزی در واحد تولید پارچه حریر الیاف در شهرک صنعتی ایوانکی مهار شد. شما برخی از پارچه های صنعتی را در طراحی داخلی خواهید یافت، اما اغلب همراه با الیاف مصنوعی و طبیعی میباشد. پارچه صنعتی بیشتر برای اهداف کاربردی استفاده می شود تا برای مد و فشن. از پارچه جیر معمولا برای پوشیدنی هایی استفاده میشود که نیاز به دوام و مقاومت بالایی دارند مانند کیف و کفش. پارچه لینن مقاوم است و با ماشین لباسشویی به راحتی شسته میشود. این پارچهها امروزه از ترندهای بسیار جالب لباسهای راحتی خانگی شناخته شدهاند. پارچه ارگانزا یکی از انواع پارچههای بسیار سبک و ساده است که به روش ساده بافته میشود. یکی از موارد استفاده فراوان پارچه کتان در تولید شلوار است.

پارچههای پلیاستر از ترکیب حداقل سه نوع ماده شیمیایی با یکدیگر، تحت شرایط خاصی تولید میشوند. پنبه از الیاف طبیعی گیاهان تهیه میشود و ماده اولیه آن از سلولز تشکیل شده است. سلولز از لینتر پنبه ،خمیر چوب درختان مخروطی ،پوست، چوب و یا برگ گیاهان یا از سایر مواد گیاهی تهیه شوند. بسته به درصد پلی استر و سایر مواد به کار رفته خاصیت پارچه تغییر میکند. همچنین به دلیل خاصیت ضد اشعه ماورای بنفش در تولید البسه تابستانی به خصوص برای محافظت از زنان باردار و کودکان در برابر تشعشعات مضر خورشید مناسب است. یا بالعکس برای تعطیلات در پیست اسکی یک لباس ابریشمی مناسب نخواهد بود. برای تهیه نمد (نمدمالی) عمل بافتن انجام نمیشود بلکه با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت، موجب درهم رفتن الیاف پشمی میشوند. این پارچه ها رطوبت را به خوبی جذب می کنند و انتقال هوا نیز به راحتی در آن انجام میشود. شست و شو و لکه گیری پارچه های نخی به راحتی انجام میشود و در مجموع مقاومت و عمر بالایی دارند.

بنابراین دیدن چندین بارهی جنس و حتی عکس پارچه میتواند به شما کمک بسیاری در شناخت پارچهها کند. با توجه به اینکه بامبو دارای خواص منحصربه فرد ضدباکتری است، برای تولید لباس زیر، تیشرت و جوراب میتواند مورد استفاده قرار گیرد. اولین روش و ساده ترین روشی که میتوان مرغوبیت پارچه را تشخیص داد این است که پارچه را در مقابل نور خورشید قرار دهیم. در حقیقت طرح این مدل پارچه از طریق فرآیند بافت ایجاد میشود که ترکیبی از دو روش مختلف بافت است. در تولید جین ها پود از زیر دو تار یا بیشتر عبور میکند. پارچهها را میتوان عموما در سه دستهی طبیعی، مصنوعی و یا ترکیبی از این دو طبقهبندی کرد. الیاف تریکو امکانات طراحی وسیعی دارد که می توان لباس را به وسیله آن با فرم دلخواه تهیه کرد. در واقع تریکو یکی از انواع بافت های گره ای است و تمامی انواع آن را شامل نمیشود.

دیدگاهتان را بنویسید