راهنمای خرید پارچه، همه چیز درباره انتخاب پارچه – مجله مد و پوشاک

پارچه سازی مدرن را میتوان به عنوان هنری زیبا و پر طرفدار معرفی کرد. کشمیر مانند پارچه ابریشمی است و به عنوان یک لیف طبیعی شناخته میشود که به خاطر نرمی زیاد و عایق بودن آن، طرفداران زیادی را به خود جذب میکند. هنگامی که می خواهیم برچسب پایدار بودن را بر جنسی بزنیم، میزان منابع استفاده شده در تولید آن جنس و تجزیه و تحلیل چرخه ی عمر محصول از سری عوامل مهم تعیین کننده می باشند. توجه به متعادل بودن میزان و اندازهی ردیفهای بافت از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که داشتن طرح بافتی تمیز و مرتب که چشم را آزار نمیدهد، از نکاتی است که باید در طراحیها به آن توجه شود. حتی اگر لباس های دست دوم بخرید پارچه ای که با پوستتان تماس پیدا میکند اهمیت دارد. پارچه را با دستان خود لمس کنید پارچهای که باکیفیت باشد حس زبری را القاء میکند درحالیکه پارچههای با الیاف کمتر نرمتر و سبکترند.

پارچهها از مواد و الیاف مختلفی به دست میآیند که این الیاف به دو دستهی طبیعی و ساختهی دست بشر تقسیم میشوند. انتخاب یک پارچه مناسب مهم ترین اقدام در دوخت لباس است زیرا با گسترش تکنولوژی انواع مختلفی از پارچه با الیاف های طبیعی یا مصنوعی تولید می شوند. بهترین پارچهها در قرن بیستویکم، انواعی هستند که از ترکیب الیاف مصنوعی مدرن و طبیعی با نسبتهای مهندسیشده به دست آمدهاند. پشم کشمیر و پشم ویکونا از قیمت بالایی نسبت به سایر پشم برخوردار هستند و همچنین در صدر گرانترین انواع پشم قرار دارند که با استفاده از آنها پارچه پشمی تولید میشود. پنبه: پارچه ای که تصور میشود آرام بخش و مطمئینترین باشد، پارچهی پنبهای نام دارد. در این روش هم، ابتدا طرحها انتخاب میشوند، سپس اطلاعات کافی درمورد نوع و ویژگیهای پارچهی مورد استفاده و همچنین پالت رنگ آن، جمع آوری میشوند و در آخر طراحان با کمک متخصصین چاپ، مراحل و نوع چاپ را انتخاب میکنند.

برای دوخت انواع لباس باید بهترین پارچه را انتخاب کرد. از پارچه های با الیاف طبیعی در صنعت مد و پوشاک استفاده می شود و از پارچه های با الیاف مصنوعی از جمله ریون و پلی استر نیز جهت دوخت مبلمان، سرویس خواب و برخی لباس ها استفاده می شود. مخلوطهای پلیاستر نیز بسیار محبوباند، چون الیاف بادوامی به شمار میآیند و میتوانند با مخلوطشدن با پارچههای دیگر، میزان مقاومت آنها را افزایش دهند. برخی پارچههای ویسکوز مانند لاکرا خاصیت کشسانی بالایی دارند و به اصطلاح جا نمیاندازند، همچنین این پارچهها چروک نمیشوند. پارچه کنف : گیاهی بوته مانند و دارای ساقه های پوشیده از خار است منشأ اصلی آن نواحی مختلف آفریقا بوده و از دانه آن روغن خوراکی استخراج و از الیاف آن محصولات مختلفی منجله کاغذ گونی و چتائی و … پارچههای پلیاستری بادوام هستند، چروک نمیشوند، به شدت رنگپذیرند، خاصیت ضد آب دارند، لغزندهاند و از لمسی مانند ابریشم برخوردار هستند. تارهای موهر کشسان هستند و به همین سبب پارچههای بافتهشده از موهر کمتر چروک میشوند. از بز نژاد آنقره، همه ساله مقادیر قابل توجهی موی بلند و لطیف موسوم به موهر حاصل میشود. پارچههای ابریشمی نازک و لطیف از جمله وال، تور و فاستونی را حریر مینامند.

پارچههای لمه درخشنده هستند و از الیاف رنگی و نخهای درخشان بافته میشوند. ممکن است برای دوخت لباسهای ورزشی بهترین مواد الیاف مصنوعی باشند و برای برخی لباسها الیاف طبیعی انتخابی بهتر. هر نوع پارچه که میتواند از مواد طبیعی یا مصنوعی به دست آمده باشد، به فراخور وضعیت آبوهوایی، نوع پوشش، طراحی لباس و چندین و چند آیتم دیگر کاربرد متفاوتی خواهد داشت. نوع بافت و نوع طرح در طراحی پارچه های چند مرحلهای بسیار پیچیدهاست و نسبت به دو طرح دیگر جزئیات بیشتر و ریزتری دارد. طرح های این پارچه برای کاغذ دیواری و ظروف چینی محبوب هستند. این پارچه­ها باعث جریان هوا و تنفس بدن می­شوند، به همین دلیل در هوای گرم، خنک هستند. به همین دلیل وقتی سخن از انواع پارچه های خنک تابستانی در میان است، نام پنبه میدرخشد. ضخامت و جنس کرپ متفاوت بوده و میتوان آن را یکی از انواع پارچه مجلسی نام برد. نخ کرپ بسیار محکمتر از نخ استاندارد پیچ خورده است. چین (جَعد) الیاف کلمهای فرضی است برای نشاندادن خمیدگی هریک از رشتههای الیاف.

دیدگاهتان را بنویسید