شناخت انواع پارچه؛ هر کدام از پارچهها چه ظاهر و ویژگیهایی دارند؟

این پارچه ها سطحی صاف و درخشنده دارند و راحت تر از پنبه تمیز می شوند همچنین به اندازه پارچه های پنبه ای آب را جذب می کنند اما با سرعت بیشتری خشک می شوند؛ به همین دلیل حوله های کتانی بهتر از پنبه ای می باشند. در حقیقت ساتن و مخمل روش بافت پارچه را مشخص می کنند. جیر: از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت می کنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می گردد. همچنین در ابتدا شکل اصلی این الیاف به صورت کاموا بوده و بعد از بافت آن، تبدیل به یک پارچه نرم و قابل دوخت در طرح و مدلهای مختلف از جمله شلوار، لباس و تی شرت میشود. آکلیریک بافت نرمی دارد و از جمله پارچههای گرم به شمار میرود و برای دوخت انواع پوشاک مناسب است. انواع زیادی از لباسها را از الیاف گیاهی همچون نخ و پنبه تولید میکنند و این الیاف در میان بسیاری از آدمها، از جمله الیاف محبوب و کاربردی هستند. پارچههای صد در صد کتان، رنگپذیری کمی دارند و کتانهای رنگی معمولا مقدار زیادی رنگ پس میدهند.

معدنی: پنبه نسوز یا آزبست، انواع پارچههای شیشهای و… جنس پارچه، نوع لمس پارچه، راحتی و یا سختی هنگام دوخت، نوع ریزش و … اما ما در این نوشتار کوشیدیم بهترین جنس پارچه های مناسب برای دوخت پوشاک را معرفی کنیم. پارچههای پنبهای بهترین جنس پارچه برای فصول گرم سال هستند. برای اثبات این واقعیت، بهترین گواه؛ سفال ها، نگین ها و مهره هایی است که بیش از هشت هزار سال قبل از میلاد در ژرفای خاک های این مرز و بوم جا گرفته اند. از این پارچه برای دوخت انواع لباس زنانه مثل بلوز و مانتو استفاده می شود. این پارچهها بیشتر مناسب لباسهای راحتی، منزل و لباس نوزادان است. منشا این پارچهها بیشتر گیاهان و حیوانات هستند. این پارچه گرم است و وزن کمی دارد و به جهت نگهداری آسان بسیار پرطرفدار است. چیت آهاردار، کمی خشکتر از چیت ساده است و البته به شکل نیمه آهار وجود دارد. اگر از پارچه چیت استفاده کنید، تعریق بسیار کمی دارید و بدنتان خنک میماند. پارچههایی که از الیاف طبیعی تولید میشوند، جریان هوا را به خوبی رد میکنند و باعث خنک شدن بدن و جلوگیری از تعریق میشومند.

بنابراین انتخاب یکی از انواع آنها برایتان دشوار شده و باعث سردرگمی شما میشود. مثلا اگر شما در حال خرید یک پارچه ترکیبی پلی استر / پنبه هستید؛ گزینه های مختلفی پیش رویتان قرار دارد. شناخت انواع پارچه و ویژگیهای آن به شما کمک میکند که انتخابی آسان، راحت و دلپذیر داشته باشید. نوع ساده آن خنک و نازک و برای دوخت همه نوع لباسی مناسب است. این الیاف، بسیار گرم و برای فصل سرما بسیار مناسب است. علاوه بر این کشت آناناس نیازمند منابع طبیعی زیادی است که در صورتی که تقاضا برای پینیاتکس به سرعت زیاد شود، ممکن است منجر به جنگل زدایی شود. فرآیند تولید کتان بیشتر از لحاظ مکانیکی فشرده است تا اینکه به آب زیادی نیاز داشته باشد، بنابراین هم گیاه و هم پارچه ای که از مشتقات این گیاه است به کمترین آب ممکن نیاز دارند. این پارچه کاربرد زیادی دارد اما به دلیل ماهیت گرم آن بیشتر در تولید لباس های زمستانه مردانه و زنانه کاربرد دارد.

پارچهها را میتوان به سه گروه الیاف طبیعی، مصنوعی و ترکیبی دستهبندی کرد که در ادامه به آن میپردازیم. در حقیقت این نوع از پارچهها با استفاده از پشم به وجود میآیند. این نوع از محصولات به دو نوع ساده و آهاردار تقسیم میشوند. کرباس نوعی دیگر از انواع پارچههای گیاهی شمرده میشود که ضخیم، آهاردار و با تراکم تاروپودی کم است. پارچههای مایکروفایبر کجا تولید میشوند؟ این الیاف تولیدشده در همه اشکال مختلف قابلاستفاده بوده و به شکل نخهای سبک یا سنگین تنیده میشوند. به زبان ساده پارچههای الیاف معدنی را با انجان عملیات خاصی به دست میآورند. باید بدانید که پارچههای ابریشم، به علت رنگپذیری بالا، طیف رنگی بسیار زیبا و متنوعی دارند. صنعت نساجی و بافت پارچه، پر از انواع پارچههای رنگارنگ، زیبا و پرطرفدار است. پارچههای پشم برای تهیه انواع لباسهای گرم و لباسهایی که رسمی بودن آنها مهم است، به کار میروند. از این محصول برای دوخت انواع کالای خواب، لباسهای مردانه و یا ساکهای پارچهای و کیف یا کفش استفاده میشود. از آنجایی که پردازش این منسوجات ناتمام انجام شده، رنگ اغلب آنها کرم یا خاکستری است و میتوانند پایهای مناسب برای رنگآمیزی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید