شناخت انواع پارچه از نظر شکلی و بافت – خیاطی ژورنال

برای نخستین بار پارچه پنبه ای در حدود1900 ٬پیش از میلاد توسط تمدن دره سند در آسیای جنوبی بافته شد. پارچه موسلین از نوع پارچه پنبهای است که به شکل خیلی ساده بافته میشود و معمولاً از این مدل پارچه برای پارچه آزمایشی استفاده میشود. به دلیل ایستایی و خوش فرم بودن لباس برای دوخت مانتو، کت و دامن و کت و شلوار بسیار کاربرد دارد. ترکیب نایلون یکی از ایده های جالب برای توسعه و گسترش استفاده از این پارچه بود. پارچههای پشمی بیشتر از هر پارچهای رطوبت را جذب و حرارت را دفع میکنند؛ در نتیجه لباسهای پشمی رطوبت هوا را میگیرند و بدن را گرم نگه میدارند. آنها نیاز به شفاف سازی داده های مربوط به میزان مصرف انرژی و آب در هر کیلوگرم از پارچه دارند. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده میشود که تحت تأثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل میشوند. بهتر است برای تهیه لباسهای پشمی از آستر استفاده کرد تا پارچه به طور مستقیم با سطح پوست تماس پیدا نکند. جیر، بیشتر بهعنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده میشود. پلی آمید: شامل انواع نخ های نایلونی با استحکام بالا در مواردی مثل تقویت تایر خودرو و هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند.

نساجی عبارتست از ریسندگی یا بافندگی، هنر بافتی است که در آن برای تولید پارچه، دو مجموعهٔ مجزا از نخ ها و رشته ها که تار و پود نامیده می شوند، در هم بافته شوند. پارچهای نازک و پنبهای است که بیشتر برای چارقد و چادر مصرف میشود. پارچه آغبانو، نوعی مدل نخی از الیاف پنبه است که عموماً برای دوخت چادر و روسری کاربرد دارد. برای بافتن ساتن ، سطح پارچه ای که مشاهده می کنید . خیلی از افراد به دنبال خرید پارچه متری هستند، اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید جای درستی آمده اید، پارچه فاتح بهترین انتخاب برای شماست چرا که انواع و اقسام پارچه های متری با جنس های مختلف را، آنلاین و حضوری به فروش می رساند. نام بنگالین هم از بنگال گرفته شده که این پارچه برای اولین بار از آنجا به فرانسه وارد شد. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید، معمولاً جزء پارچههای اشرافی و لوکس محسوب میشود؛ گرچه با پیشرفت فناوری روز، تولید آن هزینه کمتری پیدا کرده است. دلیل استفاده از نایلون در لباس مردانه یا زنانه قیمت مناسب، استحکام زیاد و قابلیت شستوشوی بالای آن میباشد. استفاده طولانی مدت از پارچه بامبو موجب می گردد پوست بدن سطحی خشک و احساس راحتی داشته باشد به طوری که قابلیت جذب آن ۳ الی ۴ برابر پنبه می باشد.

قابلیت تنفس پذیری و گرم نگهداشتن در محیطهای سرد از دیگر مزایای این نوع پارچه است. برخی از این نوع پارچهها مانند پارچه ابریشم از تارهای کرم ابریشم ساخته میشوند. الیاف ویسکوز (مانند تولید کاغذ) از خمیر کردن سلولوز تشکیل میشوند. لاکرا در جهت عرضی کش میآید و به همین دلیل پارچههایی که درصدی لاکرا دارند نهتنها دوام بیشتری دارند بلکه در حفظ ظاهر هم پیشتاز هستند، یعنی بهاصطلاح زانو نمیاندازند و از فرم خارج نمیشوند. این نوع پارچه ها علاوه بر کیفیت از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه هستند. علاوه بر این میتوان آن را از انواع مختلف الیاف طبیعی مثل ابریشم، نخ، پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی مثل ابریشم مصنوعی تهیه کرد. مشکلی که در این نوع پارچه با آن روبهرو میشوید این است که هوا در بین الیاف پارچه از گردش مناسبی برخوردار نیست. پارچههای ترکیبی، بیشتر برای بهرهمندی از مزایای پارچههای طبیعی و برخورداری از استحکام الیاف مصنوعی با ترکیب کردن درصدهای مختلفی از این مواد تولید میشوند. این مدل پارچه در حقیقت یک نوع پارچه تزیینی است که از آن برای زیباتر کردن و تزئین لباس و دکوراسیون منزل استفاده میشود. تور یکی از انواع پارچههای بسیار ظریف است و یک نوع پارچه تزئینی محسوب میشود.

بافت ظریف پارچه باعث میشود، پوشاک دوختهشده با پارچه کشمیری بسیار باکیفیت و لطیف از کار درآیند. درنتیجه میتواند بهاصطلاح از پارچه تقلید کند و به خوبی جا بیفتد و دوختن آن نیز کار بسیار آسانی است. پشم آنگورا را نیز به اسم کشمیر میشناسند. پشم را میتوان محبوبترین و متداولترین الیاف حیوانی در صنعت نساجی نامید. میتوان گفت لاکرا پارچهای لوکس و گرانقیمت است. این الیاف را در ابتدا به شکل یک کاموا درمیآورند و سپس میبافند تا یک پارچه نرم و بادوام برای دوختن لباسهای روزمره مانند تیشرت و لوازم پارچهای خانه مثل ملافه ایجاد شود. اگرچه امروزه گونههای مختلفی از پارچه جین موجود است ولی اصل این پارچه به دلیل استحکام و طول عمر زیاد برای لباس کار استفاده میشود. این ماده در تولید پوشاک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که شما با نگاه کردن به تگ روی لباس هایتان به سادگی می توانید متوجه آن شوید. داماسک یک نوع پارچه دو رو و دارای طرح ژاکارد است، به این معنی که الگوی آن بهجای اینکه روی پارچه چاپ شود، درون تار و پود پارچه بافته میشود. در کل می توان گفت پارچه لایه ای نرمش پذیر است که از شبکه ای از نخ ها یا الیاف طبیعی یا مصنوعی تشکیل شده است؛ که نوع نخ ها یا الیاف و ساختار و نحوه قرارگیری آن ها در کنار یکدیگر ساختمان پارچه و خصوصیات فیزیکی آن را به وجود می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید