شناخت انواع پارچه از نظر شکلی و بافت – خیاطی ژورنال

اصطلاح کتان به بخشی از گیاه پنبه گفته می شود که طی جوشیدن تشکیل شده و پارچه ای نرم و بادوام برای لباس های روزمره ای چون پیراهن و ملحفه محسوب می شود . پارچهی سوییت پشت غواصی و پشت ساتن، دو مدل از سوییت مصنوعی هستند. تفاوت این دو پارچه در میزان کشسان بودن آنهاست؛ پارچه سوییت پشت غواصی کشسانی بیشتری نسبت به سوییت پشت ساتنی دارد و برای لباسهای پاییزی و زمستانی بیشتر به کار میرود. پارچه سوییتی که از پوست گاو به دست میآید، ضخیمترین مدل پارچهی سوییت است و دوام زیادی هم دارد. همچنین پارچه سوییتی که از پوست خوک به دست میآید ضخامت زیادی دارد و بسیار سنگین است. کرپ موس : پارچه ای کرپ باف با زمینه خزه مانند است که زیر دست اسفنجی به پارچه می دهد و می توان آن را از هر نوع لیف از جمله پلی استر تولید کرد. ممکن است پارچه ای که انتخاب میکنیم از جنس ومرغوبیت خوبی برخوردار نباشید و باعث هدر رفتن پول و زمان ما بشود.

درست است که از بافت ناهموار پنبه ای دارد اما در عمل کاربردی کاملا متفاوت با پارچه های پنبه ای خواهد داشت. در حقیقت این نوع از پارچهها با استفاده از پشم به وجود میآیند. یک نوع آن دارای تار و پودی از نخ چند لا استکه شامل یک لا استات و لای دیگر نخ کرپ ویسکوز ریون که با هم پیچ و تاب داده می شوند. به همین دلیل به این نوع از الیاف، الیاف مصنوعی میگویند. ویسکوز یکی از انواع پارچه با الیاف نیمه مصنوعی (نوعی از ابریشم مصنوعی یا ریون) است که از خمیر چوب تهیه میشود و معمولاً به عنوان یک جایگزین برای ابریشم طبیعی مورد استفاده قرار میگیرد، چون ظاهر آن دقیقاً مثل ابریشم طبیعی، جذاب، نرم و لوکس است. همچنین به این نکته هم توجه داشته باشید که بعد از خاموش کردن پارچه، نخی که از آن به جای مانده است نایلینی و سفت و گوله ای باشد معنی آن این است که پارچه از جنس الیاف مصنوعی است. اما اگر پارچه را در زیر نور قرار دادید و درخشندگی که از پارچه دیدی مناسب نبود و نامطلوب بود به این معنی است که پارچه از جنس لیاف مصنوعی است. اما اگر پارچه بعد از سوزاندن به طور کامل پودر شود معنی آن این است که جنس پارچه از الیاف طبیعی است.

به همین دلیل نیازمند مراقبت زیادی است. همانطور که تا به الان متوجه شدید، پارچهی سوییت اگر طبیعی باشد به راحتی لکه و کثیف میشود و به طور کلی نیازمند مراقبت است؛ در ادامه به بررسی چند راهکار ساده برای تمیز کردن آن خواهیم پرداخت. در فرانسه به آن فوتر میگویند. این چین و چروکهای از دو مدل گره در نخ کُرپ ایجاد میشوند. الیاف این پارچهها از پوست، مو، پشم و ترشحات حیوانات گرفته میشوند. این پارچهها سطحی یکنواخت و صافی دارند و همچنین جذب کنندهی آب نیستند و راحتتر تمیز میشوند. پارچه سوییت نفوذپذیری زیادی دارد و به دلیل پرزهایی که دارد، گرد و غبار و لک را به راحتی جذب میکند. دلیل نام گذاری این الیاف به الیاف مصنوعی این است که مواد سازنده آن ها در طبیعت نیست و تماما مصنوعی و یا شیمیایی هستند. دلیل این نام گذاری آن است که تمام این مواد از طبیعت گرفته شده و عنصر سازنده همه آن ها طبیعت است. الیاف بامبو می تواند نرمتر از الیاف ابریشم و پنبه باشد. این نوع الیاف را اغلب با الیاف پنبه ای یا ابریشمی ترکیب می کنند. اما پارچه هایی که از موادی مانند نایلون، ریون، استات و یا پلی استر ها تشکیل شده باشند با نام الیاف مصنوعی شناخته میشوند.

گاباردین: نوعی پارچه با بافت ریز از پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی با نقوش برجسته تیغ ماهی، جناقی یا مخلوط راه راه اریب است که همواره از سمت راست به چپ یا پایین به بالا بافته می شود. توایل نوع خاصی از پارچه های چاپی با الگوهای عاشقانه در یک رنگ سیاه، آبی یا قرمز است. اگر رنگ دود حاصل از سوختن سفید بود، معنی آن این است که الیاف از نوع الیاف طبیعی است. در صورتی که نمک موجود در آب باعث ایجاد لکه شد، از کمی سرکهی سفید برای تمیز کردن آن میتوانید استفاده کنید. کرباس یا کرپاس، پارچه پنبهای سفید و درشتبافت است. پس کفش یا کیفتان را کاملا تمیز کنید تا علامت آب مشخص نباشد. پارچه جین را عموما با رنگ آبی میشناسیم. در بیشتر بافتها این پارچه را با حالت راه راه ریز یا درشت میبینید.که این مورد نشانی خاص از پارچه فاستونی است. تراکم بافت زیاد باعث شده که فضای خالی میان تار و پود پارچه بسیار کم باشد و هوا به راحتی از میان آن عبور نکند.

دیدگاهتان را بنویسید