شناخت انواع پارچه از نظر شکلی و بافت – خیاطی ژورنال

و همین طور یک خیاط خانم یا آقا مهترین اصل یک خیاط خوب بودن را باید بدانند و راهنمای مشتریان خود باشند که هر نوع پارچه به تناسب جنس آن برای چه مدل لباسی مناسب است. برای مثال میتوانید به مغازههای لباسفروشی بروید و ببینید هر مدل لباسی با چه نوع پارچهای دوخته شده است. مانتوهای دوخته شده با ریون چروک نشده و نیازی به اتو کردن ندارند. پوست گاو محبوبترین پوست حیوانی است که برای درست کردن محصولات چرمی مورد استفاده قرار میگیرد و در حال حاضر تقریباً ۶۵ درصد از کل چرم تولیدشده در جهان را تشکیل میدهد. چرم باید از پوست بدن حیوانات درست شده باشد و چرمها مختلف از انواع مختلفی از حیوانات و با استفاده از روشهای متفاوت درست میشوند. پارچه جیر، یک نوع از چرم است که از قسمت زیرین پوست حیوانات تهیه میشود و به همین دلیل نرم است. چرم طبیعی: چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و حتی کوسه تهیه می شود. گینگهام یک پارچه نخی است که گاهی اوقات از مخلوط الیاف پنبه و نخ رنگشده و با استفاده از یک مدل بافت ساده تهیه میشود و طرح شطرنجی ایجاد میکند. در واقع اغلب اطلاعات مربوط به پارچه کتان در فضای مجازی و کتاب ها موجود است مربوط به پارچه لینن که از الیاف کتان بافته می شود، است.

پارچه کتان موجود در بازار که در فروشگاه های مختلف عرضه می شود با آن چه که در صنعت نساجی به عنوان پارچه کتان شناخته می شود، کاملا متفاوت است. 3 نوع پارچه کتان ضخیم، لایت و پیچ در بازار موجود است که برای دوخت مانتو استفاده می شود. کتان از الیاف طبیعی ساخته شده و یک پارچه مانتویی عالی برای تمام فصول سال است. شناخت پارچه مانتویی یک راه مطمئن برای انتخاب مانتو است. از دیگر ویژگیهای پارچه جیر این است که به دلیل اینکه نرمتر از پارچه چرم سنتی است، انعطافپذیری بیشتری دارد و به راحتی میتوان هر چیزی را از آن تولید کرد. همان طور که میدانید پشم سنتی در بدن ایجاد حساسیت و خارش میکند ولی پشم مرینو از نرمترین انواع پشم است و حساسیت پوستی و خارش را ایجاد نمیکند. لینن نیز نوعی از الیاف گیاه فلکس یا همان کتان است. به این دلیل پنبه گفته میشود که بخشی از گیاه پنبه که در دمای بالا رشد میکند و یک نوع روکش برای الیاف پفکی پنبه ایجاد میکند. نکته مهم در خرید پارچه یافتن پارچه متناسب با نیاز شما است برای مثال پارچههای کشی که در بافت آنها کمی مواد مصنوعی اضافه شده و برای لباسهای خانگی و لباسهای ورزشی مناسبتر هستند.

هر پارچه خصوصیات خاص خود را دارد که متناسب با نیاز و هدف شما میتواند انتخاب مناسبی باشد. بهتر است بر اساس رنگ پوست خود رنگ پارچه را انتخاب کنید. پارچه کتان که بین مردم شناخته شده بر اساس نوع خاص پارچه شناخته می شود و آن بر اساس نوع الیاف مصرفی نامگذاری نشده است. جالب است بدانید بر اساس آن که منشأ مواد اولیه چه چیزی باشد؛ ویژگیهای متفاوتی در حین دوخت از آن ها مشاهده خواهید کرد. اما بعضی از پارچه ها مانند مخمل، حوله ای، پشمی، کرکی و … نخ های پنبه به غیر از مرسریزه حالت ماتی دارند، معمولا اجناسی که روی سطح خود برق دارند از پلی استر یا همان به اصطلاح مواد تشکیل شدهاند، البته ناگفته نماند که پنبههای مرسریزه هم براق هستند، اما معمولا میتوان آنها را از قیمت بالایشان تشخیص داد. این خصوصیات باعث شده تا از پارچه پلی استر به عنوان یک پارچه محکم و بادوام نام برده شود. نخی که به صورت طولی از عقب به بالای دستگاه بافندگی به حالت اجرا در می آید “تار” نام دارد، مجموعه ی دیگری نیز که شامل نخ های متقاطع است “پود” نام دارد.

برای دوخت مانتو تابستانه استفاده از پارچه های نخی یک مزیت است. مانتو فاستونی احساس وقار را در بیننده القا می کند و برای خانم های شاغل مناسب تر است. اما الیاف مصرفی در پارچه کتان ممکن است از الیاف پلی استر و ریون باشد و یا ترکیبی از الیاف دیگر مانند پنبه و پشم باشد. مرغوبتربن نوع این پارچه از ۷۰ درصد پنبه، ۱۰ درصد پلی استر و ۲۰ درصد ویسکوز تهیه شده و بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی استر، بدون ویسکوز است. گاباردین: نوعی پارچه با بافت ریز از پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی با نقوش برجسته تیغ ماهی، جناقی یا مخلوط راه راه اریب است که همواره از سمت راست به چپ یا پایین به بالا بافته میشود. “ماهوت” پارچه ای با سطح پرز دار، براق، نرم، تمام پشم و ضخیم می باشد. هم اکنون که این اطلاعات را در دسترس دارید، می توانید پایدارترین گزینه ها را با توجه به توان مالیتان انتخاب کنید. به همین دلیل برای دوخت انواع لباسهای تابستانی گزینه مناسبی محسوب میشود.

دیدگاهتان را بنویسید