شناخت انواع پارچه از نظر شکلی و بافت – خیاطی ژورنال

در واقع اگر با هنر پارچه سازی پارچه های متفاوت و منحصر به فرد تولید کرد هرکسی توان دوخت مشابه آن را ندارد زیرا پارچه آن لباس متفاوت است. شست و شو و لکه گیری پارچه های نخی به راحتی انجام میشود و در مجموع مقاومت و عمر بالایی دارند. داشتن اطلاعات درباره انواع پارچه و الیاف همواره کارآمد بوده و میتواند در شست و شو و مراقبت از لباسها، برایمان اثر بخش باشد. هنگامی که کشسانی پارچه مد نظر باشد (بخصوص از جهت راحتی)به خوبی میتوان از این پارچه استفاده کرد. این پارچه ها رطوبت را به خوبی جذب می کنند و انتقال هوا نیز به راحتی در آن انجام میشود. پارچه را کمی در دست مچاله کنید بازتاب نور در آن به شما کمک میکند رنگ واقعی پارچه را تشخیص دهید. اما نگران نباشید؛ در ادامه به چند نکته مفید در این پست رادیومدا که بسیار کمک کننده هستند، اشاره میکنیم.

سیدرضا حسینی با اشاره به اینکه در استان همدان در حال حاضر تنها تعداد ۲۵۰ تولیدی فعال در این عرصه وجود دارد، ادامه داد: اکثر این تولیدیها کارهای تهران را میزنند، یعنی کارهای برش خورده به همدان میآید و در همدان تبدیل به پوشاک میشود. همانطور که یک آقا برای هر مناسبتی کتوشلوار یا لباسی مناسب دارد، برای هر مراسمی پارچه مخصوص و مناسب آن نیز وجود دارد. حسینی به کاهش تراکم پارچهها نیز اشاره کرد و گفت: در همدان، وضعیت تولید مانتوهای رسمی و اسپرت مناسب بود، اما مشکلات مطرح شده روی روند کاری این حوزه هم اثر گذاشت. وی با بیان اینکه کرونا بسیاری از خیاطان در همدان را فلج کرد، اضافه کرد: در حال حاضر، خیاطان در همدان کم و بیش فعالیت دارند، شرایط کاری شأن با شیوع ویروس کرونا بسیار به مشکل برخورد و حال نیز با وضعیت دستمزدها، کار خیاطی صرف نمیکند. مثلا زانو نمی اندازند و از فرم خارج نمی شوند.نام دیگر این پارچه ، لاکرا یا الاستین می باشد. در حال حاضر قیمت این پارچه در بازار کمتر از متری 100 هزار تومان بوده و با توجه به کیفیت آن و زیبایی پارچه، می توان گفت که بسیار به صرفه می باشد.

مانند کاربرد آن در لباسهای ورزشی، از جهت دیگر می توان گفت اسپندکس پارچه ای لوکس و گران قیمت است. به عنوان مثال ترکیب پارچه نایلون با پلی استر، پنبه یا اسپندکس یک ترکیب فوق العاده به شمار می رود چون ویژگی های مطلوب پارچه های نایلونی حفظ می شود. اسپندکس پارچهای مصنوعی بوده که خاصیت کششی فوق العاده ای دارد و نسبت به پلاستیک طبیعی محکم تر و با دوام تر است. پلی استر الیافی کاملاً مصنوعی است. پارچه نخی اصل آب بیشتری را برای مدت طولانی تر در خود نگه می دارد و به سرعت پلی استر یا ابریشم خشک نمی شود. کیفیت این پارچه با تعداد سوراخ ها مشخص می شود به طوری که پارچه هایی با سوراخ های بیشتر، از کیفیت بهتری برخوردار هستند. با توجه به جامعیت مطالب عنوان شده در کتاب، تمامی دانشجویان رشته تکنولوژی طراحی دوخت و لباس، طراحی پارچه و لباس، مهندسی نساجی گرایش پوشاک میتوانند از آن به عنوان منبع دانشگاهی در درس پارچهشناسی و همچنین کنکورهای مربوطه استفاده نمایند.

این بانوی همدانی با اشاره به اینکه متأسفانه در این دوران حمایتی هم از ما نشد، اضافه کرد: مردم توان خرید لباس را ندارند و هزینههای خیاطی هم با توجه به حجم کاری بالا رفته است، در نتیجه یا لباسهای حاضری می خرند و یا با این وضعیت اقتصادی، اصلاً خرید لباس و دوختن لباس را در اولویت ندارند. ریونها به دلیل سبکی و لختی بسیار مورد علاقه کسانی که به دنبال لباسهای رسمی هستند است. به دلیل سبک و لخت بودن و تنوع رنگی زیاد در بیشتر لباسهای مجلسی بر حسب مدل، هم میتواند پارچه اصلی و یا به عنوان خرجکار استفاده شود. علت نرم بودن و راحتی آن همین است؛ پارچه سوییت در برابر لکه مقاومت کمی دارد و به همین دلیل در دستهی پارچههای لوکس قرار میگیرد. در پارچههای مخمل کبریتی شما خطوط ریز و زیبایی را میبینید که نشاندهنده قرار گرفتن نخهای پارچه بر اساس ترتیب خاصی در کنار هم است. از این پارچهها در هر لباسی به خصوص در نواحی بالاتنه استفاده شود، زیبایی اندام را چند برابر میکند.

دیدگاهتان را بنویسید