شناخت انواع پارچه در دکوراسیون، این یازده اسم را شنیده اید؟

پارچه ها انواع و جنس های مختلفی دارند و همین باعث میشود که کار ما سخت شود. پارچه های ساتن به این صورت هستند که از یک طرف نرم و بسیار براق هستند اما از طرف دیگر زبر و سخت هستند. این مدل از پارچه دارای الیافی مصنوعی است که کمی زبر هستند. همچنین به این نکته هم توجه داشته باشید که بعد از خاموش کردن پارچه، نخی که از آن به جای مانده است نایلینی و سفت و گوله ای باشد معنی آن این است که پارچه از جنس الیاف مصنوعی است. طرح با استفاده از یک ساتن بافته می شود درحالی که پس زمینه از طریق یک بافت ساده پارچه ای یا ساتن تهیه می شود. در صورت نیاز میتوانید از اتو بخار یا تمیزکنندهی چرم نیز استفاده کنید. با شناخت انواع پارچه و کاربرد هر یک از آنها میتوانید انتخاب درستی برای کار موردنظر خود داشته باشید. انتخاب آگاهانه در نتیجه نهایی کار تولیدی تاثیر بسزایی دارد.

ممکن است پارچه ای که انتخاب میکنیم از جنس ومرغوبیت خوبی برخوردار نباشید و باعث هدر رفتن پول و زمان ما بشود. نسخه ی بازیافت پلی استر به دلیل آنکه نیاز به فرآیند استخراج نفت با انرژی بالا را ندارد با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای گزینه ای بسیار پایدار می باشد. این پارچه ها غالبا از نخ های کتان و یا نخ های پنبه ای سنگین ساخته میشوند. پارچه هایی که با جنس پنبه، کتان، ابریشم و یا نخ هستند با نانم الیاف طبیعی و یا الیاف خالص شناخته میشوند. این پارچه را می توان در انواع الیاف از جمله پنبه، ابریشم و ریون تهیه کرد. جیر ضخیم از نوع چرم سنتی نبوده اما با این حال بادوام است و به دلیل نازک بودن قابل انعطاف می باشد و می توان آن را به راحتی قالب زد و در صنایع مختلف استفاده کرد. پارچه سوییت نازک هم میباشد که هرچهقدر این نازکی بیشتر باشد، انعطافپذیری آن هم بیشتر میشود.

ولی اگر نخ باقی مانده رنگ خاکتسری داشته باشد و مقدار آن نازک و کم باشد به این معنی است که پارچه از نوع الیاف طبیعی بوده است. زمانی که صحبت از چاپ پارچه به میان میآید باید به این نکته توجه داشت که تمامی انواع پارچه منجر به تولید محصولی یکسان نخواهند شد. البته برخی پارچه ها هم مانند پارچه ابریشم، از تار های ابریشم تولید شده از طریق کرم ابریشم استفاده می شود. هم چنین توجه داشته باشید که این پارچه ها فیبر های طبیعی هستند. توجه به رنگ حاصل از سوختن آن است. اگر رنگ دود حاصل از سوختن سفید بود، معنی آن این است که الیاف از نوع الیاف طبیعی است. الیاف مصنوعی به سرعت در هنگام برخورد با آتش ذوب میشوند اما پارچههایی که در آنها از پنبه واقعی استفاده شده به آرامی سوخته و دود ملیحی تولید میکنند. اگر به دنبال لباسهای شیک و لاکچری هستید، لباسها و اکسسوریهای تولید شده از پارچههای سوییت، انتخابی عالی برای شما خواهند بود؛ زیرا در رنگها و طرحهای مختلف بنا به هر سلیقهای پیدا می شوند. این پارچه کاربرد زیادی دارد اما به دلیل ماهیت گرم آن بیشتر در تولید لباس های زمستانه مردانه و زنانه کاربرد دارد.

به عنوان مثال از پارچه کتان در ساخت اشیا و ابزارهای دکوراتیو و تولید انواع روکش های صندلی، ملافه، پرده و انواع کوسن ها استفاده می شود. این پارچه از لحاظ نرمی و لطافت حسی شبیه به پارچههای پنبهای و گیاهی دارد. پارچههای مصنوعی ساخته شده به وسیله انسان و دستگاههای پیشرفته ریسندگی است. پارچههایی که پوشش مویی ضخیمی دارند و رنگ و اندازه آن شبیه خز واقعی است که به پولیش معروف است و نخ آن مصنوعی است. این پارچه ها به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و همچنین دوام بالایی که دارند بسیار محبوب و کارامد اند و در صنایع مختلف مانند صنت کیف و کشف و یا کمربد و… بعضی از پارچه ها را اگر به صورت عمودی قرار دهید به سمت پایین آویزان می شوند و یا در اصطالح افت دارند که این خصوصیت در پارچه های مختلف اندازه متفاوتی دارد. هرچهقدر که از کت، مانتو، پالتو و لباسهای سوییت مراقبت کنید، به مرور یقهی لباس شما ممکن است کثیف شود.

دیدگاهتان را بنویسید