معرفی الیاف به کار رفته در پارچه

شواهد نشان میدهد که تولید اولین نوع پارچه کشمیر مربوط به سه قرن پیش از میلاد مسیح و حتی شاید قبلتر از آن است. در ادامه به مهمترین ویژگیهای این نوع پارچه اشاره خواهیم کرد. اغلب مردم پارچه پنبه ای را به اشتباه با نام پارچه نخی می شناسند و در واقع پارچه نخی به تمام پارچه های بافته شده از الیاف گفته میشود و در این مقاله نیز بنابر دید عموم مردم ما نیز از نام پارچه نخی هم معنی پارچه پنبه ای استفاده میکنیم. از آنجایی که میکروفایبرها میتوانند قطری به اندازهی ۰.۲ دنیر داشته باشند، اما تولید کنندگان منسوجات نمیتوانند الیاف پلی استر استفاده شده در تولید میکرو فایبرها را از طریق ریسندگیهای معمول به دست آوردند. بعد مثل کاغذ یا چوب می سوزد و بویی شبیه به آنها دارد و وقتی کاملاً در آتش سوخت خاکستری از آن باقی می ماند. الیاف ویسکوز (مانند تولید کاغذ) از خمیر کردن سلولوز تولید میشوند.

به پارچههای گفته میشوند که از حلقه شدن یک سَر نخ با چندین سَر نخ دورهم رفتن حلقههایی ایجاد شده در جهت طول یا عرض به وجود میآیند. بسیاری از افراد در هنگام انتخاب پارچه مناسب برای لباس خود دچار سردرگمی میشوند چراکه انواع مختلف پارچه و کاربردهای آن را نمیدانند. این پارچه را به نسبت ضخامت نخ آن میتوان در فصول مختلف استفاده کرد،این پارچه برای کت شلوار مردانه بیشترین مصرف را دارد و همچنین لباس فرم و اداری برای بانوان. این پارچه زیبا در دوخت انواع روسری، کراوات، لباس های مجلسی و … این پارچه زیبا حالتی کرکی دارد که یک روی آن صاف و روی دیگر دارای پرزهای لطیف و نزدیک به هم و به یک سو خوابیدهاست که در ساخت آن از پنبه، ابریشم، پشم و یا کتان استفاده میشود و برای لباس های مجلسی گزینه مناسبی می باشد. کاربرد دارد. دیبا، پرنیان و پرند نام هایی بوده است که درباریان متاسب با طرح های روی پارچه ابریشم به آن نسبت میدادند. کرپ پارچه ای نرم و به نسبت براق بوده و به خوبی بر روی اندام می نشیند و از این رو جزو مناسبترین گزینه ها برای دوخت انواع لباس از جمله مانتو، دامن، و لباس های مجلسی می باشد.

برای مثال دیبا به پارچه ابریشمی تک رنگ و پرنیان به ابریشم چند رنگ نسبت داده شده است. پارچه جین که در ایران اغلب آنرا با نام lee یکی از برندهای تولید کننده پارچه جین میشناسند، پارچه ایست دارای تار و پودهای فشرده و مشخص از جنس پنبه.این پارچه به سبب زیبایی و استحکام بالا در میان مردم دارای محبوبیت بسیار زیادیست که باعث شده طی سالیان این پارچه همچنان جایگاه خود را در رتبه های بالا حفظ کند. گروه آرامتکمیل از جمله کارخانجات فعال در حوزه نساجی میباشد که توسط ماشین آلات مختلف و کاملا پیشرفته خدماتی همچون نساجی، رنگرزی و تکمیلپارچه را با کیفیت بالا ارائه می دهد. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که مواد اولیه تولید انواع پارچه جین از پنبه است و این پارچه را می توان جز خانواده پارچه های الیاف طبیعی دانست. همه ی ما نام دانه های کتان را شنیده ایم و دلیل شباهت این نام با پارچه کتان در مواد اولیه ی تشکیل دهنده این پارچه می باشد.در ساخت پارچهکتان ز الیاف ساقه های کتان استفاده میشود. پارچههایی که مواد اولیه ی آنها را مواد شیمیایی تشکیل میدهند مانند نایلون، داکرون و ترگال.

به دلیل بافت خاصی که جیر دارد حس گرمی و لطافت را به خوبی در فضا انتقال می دهد. پارچه جین در اصل دارای بافت ضخیم و متراکمی است که دوام آن را زیاد می کند اما با توجه به محبوبیت بالای این مدل پارچه برای فصل های گرم سال نیز، تولید پارچه جین با تراکم کمتر انجام می شود که آن را برای دوخت انواع مانتو تابستانی نیز مناسب می کند که آن را معمولا با نام جین کاغذی می شناسند. همچنین ویژگی منحصر به فرد پشم مرینو این است که مقابل بوی بد و رطوبت مقاومت بالایی دارد و قابلیت عبور هوا را هم دارد. پارچه برنوتی یکی از انواع پارچه هایی است که اخیرا طرفداران زیادی پیدا کرده است، که با توجه به راحتی و میزان خنک بودن آن، که ویژگی های لازم برای لباس های تابستانی است، خیلی هم دور از انتظار نیست. فرآیند تولید پارچه ویسکوز، هزینه زیادی ندارد، به همین دلیل این نوع پارچه گران نیست و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است و یکی از پرفروشترین پارچههای موجود در بازار است.

دیدگاهتان را بنویسید