مقاله تهیه پارچه قابل تنفس با الهام از طبیعت

زمانی که صحبت از چاپ پارچه به میان میآید باید به این نکته توجه داشت که تمامی انواع پارچه منجر به تولید محصولی یکسان نخواهند شد. در این میان پارچههای پشمی و حتی ابریشمی از انواع پارچه قابل چاپ به شمار میروند. پارچههای میکروفایبر در طول دههی ۱۹۹۰ به محبوبیت خود در آسیا و اروپا ادامه داد و در اوایل دههی ۲۰۰۰ میلادی این نوع پارچه در آمریکای شمالی و سپس در سایر نقاط جهان محبوب شد. همچنین این نوع پارچه از الیاف مصنوعی، پلیاستر، نایلون و استات هم تولید میشود. همچنین این نوع پارچه در بسیاری از صنایع دیگر مانند پوشاک، اکسسوریها و تودوزی مبلمان استفاده میشود. اما مشکل اصلی آن ایجاد خارش در بدن و همچنین نیاز به مراقبت زیاد در شستشو است. همچنين الياف لطيف و در عين حال بادوام اين گياه كمك ميكند تا بتوانيم پارچه هاي متنوع و با كيفيتي توليد نماييم.همچنين خاصيت رنگ پذيري بالاي اين الياف و همچنین شفافیتی شبیه ابریشم گونه و نیز با مقاومتی بالاتر در مقابل سایش و ثبات رنگ در شستشو، به مجموعه نساجي زرباف امين اين امكان را مي دهد تا طيف رنگهاي بيشتري در اختيار مشتريان گرامي قرار دهد.

ریپس: پارچهای نخی با ظاهری خشک است. حریر یا موسلین نخی: پارچهای نخی و نازک است که در رنگهای روشن به ویژه سفید تولید میشود و نور را از خود عبور میدهد. تریکو معمولا برای دوخت تیشرت استفاده میشود. در این تحقیق نیز با الگوبرداری از میوه درخت کاج سعی بر تولید منسوج قابل تنفس برای استفاده در پوشاک ورزشی شده است. بهتر است بر اساس رنگ پوست خود رنگ پارچه را انتخاب کنید. به همین دلیل بهتر است هنگام انتخاب و خرید پارچه، برای اینکه از رنگ پارچه مورد نظر مطمئن شوید، آن را زیر نور آفتاب بیرون از مغازه یا کنار پنجره بررسی کنید. این پارچههای لطیف و زیبا پارچههای تریکو هستند که از انواع مختلف آن برای دوخت مدلهای مختلف لباس و کالای خواب استفاده میشود. انواع پارچه های تریکو در ایران شامل ویسکوز، ملانژ، لاکرا، جودون و پلی استر می شود. الیاف ملانژ معمولا با نخ ویسکوز، فلامنت، لاکرا و اسپان و پلی استر ترکیب شده است. برزنت از پارچه نخی کرباس یا پلی استر است که با پلاستیکهایی مانند پلی اتیلن روکش داده میشوند و ضدآب هستند. متقال: پارچهای شبیه به کرباس ولی لطیفتر از آن است و تار و پود متراکمی دارد؛ از آنجا که متقال هم نسبتا ضخیم است، برای لباس مناسب نیست و استفادهاش در دوخت روبالشی و ملحفه است.

کرباس یا کرپاس: پارچهای پنبهای و سفید است. دبیت: پارچهای نخی میباشد که مرغوبترین نوع آن علی اکبری است. کلوکه: پارچهای نخی میباشد که غالبا در دوخت چادر مشکی به کار میرود. مخمل نخی راه راه: پارچهای است بسیار مقاوم و با دوام بالا در مدت زمان طولانی که معمولا از پنبه به دست میآید. الیاف مصنوعی مانند پلی استر و ویسکوز ریون در ترکیب با الیاف پنبه بعضی پارچه های نخی را تولید می کند. زفیر: پارچهای نخی شبیه به ویچی است با کیفیت بالاتر در الیافش. امروزه شناخت پارچهها بسیار اساسی است و خرید و استفاده از آن باید با تجربه و تخصص صورت گیرد؛ چرا که انواع متعددی از آنها موجود است و هر کدام برای مصرف خاصی بهتر و مناسبتر میباشد. از دبیت برای آستر لباس یا رویۀ لحاف استفاده میشده است. پارچه ای سبک، شفاف و ساده است که در اصل از ابریشم ساخته شده است. ابریشم مصنوعی که به ویسکوز هم شهرت دارد، از انواع پارچه های تریکو هستند. پارچه تریکو انواع پارچه هایی می گویند که نوع بافت آن ها تخت یا گرد است. تراکم بافت در پارچه هایی که بافت ساده دارند کمتر است و فضای خالی میان تار و پود پارچه برای عبور هوا بسیار مناسب است.

ازاین پارچه ها، برای دوخت و دوز لباس و کت شلوار و … خرید شلوار زنانه جین در فروشگاه اینترنتی برنس با ضمانت تعویض شلوار تا یک هفته بسیارجذاب می باشد. گاواردین: پارچهای نخی و مرغوب است که از انگلستان وارد شده و برای دوخت لباس فرم و کت و شلوار مردانه بسیار مناسب و زیبا است. این پارچهها برای دوخت لباسهای راحتی مردانه و زنانه مناسب هستند. گیپور: پارچه گیپور ترکیبی از نخ پنبهای و ابریشم است که بافتی برجسته و ضخیم دارد و بیشتری کاربردش در دوخت لباسهای مجلسی است. جین: پارچهای از پنبه که معمولا سنگ شور شده و بافتی ناهموار دارد. پارچه کتان بافت کجراه ظریفی دارد که از ظاهر آن کاملا مشخص است. کشسانی کمتر آن ها باعث شده تا فورا چروک شوند. آزمایش های شناخته شده بین المللی بیشتر به روش های بررسی پارچه ها در راستای الزامات شما اشاره دارند. هیچ استاندارد بین المللی خاصی برای کیفیت یا کارآیی پارچه وجود ندارد، زیرا این شما هستید که درباره مناسب بودن محصول تصمیم می گیرید؛ اما استانداردهای پذیرفته شده ای برای لباس های معمولی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید