مقاله تهیه پارچه قابل تنفس با الهام از طبیعت

پارچه فانریپ پنبه پایداری رنگ بالایی دارد. کرباس: پارچهای مقاوم است از الیاف پنبه و یا لینن است که از آن برای ساخت چادر مسافرتی، کوله پشتی و غیره استفاده میشود. همان طور که از نام این گروه مشخص است، الیاف به کار رفته در آنها کاملا طبیعی بوده و از گیاهان مختلفی از قبیل پنبه و کتان تولید میشوند. در ایران لباسهای پنبه ای نخی نام دارند. این برندها برای آن که بتوانند محصولات خود را به فروش برساند از نام و برند شرکتهای قدیمی و باسابقه استفاده کرده و محصولات خود را با نام شرکتهای معتبر عرضه میکنند. این ماده در تولید پوشاک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که شما با نگاه کردن به تگ روی لباس هایتان به سادگی می توانید متوجه آن شوید. این مدل پارچه معمولاً برای دوختن شلوار جین، چینو (یک مدل لباس خاکیرنگ)، روکش اثاث خانه و روتختی مورداستفاده قرار میگیرد. به زبان سادهتر یعنی اینکه الگوی آن به جای این که روی پارچه چاپ شود، درون تار و پود پارچه بافته میشود در واقع طرح این مدل پارچه طی فرآیند بافت ایجاد و تولید میشود که ترکیبی از دو روش مختلف بافت است.

از سوی دیگر، پارچه تمام فاستونی، از الیاف کاملا باکیفیت پشم بافته میشود، در حالی که پشم بهکاررفته در نیم فاستونی نامرغوب است. تمام فاستونی و نیم فاستونی هر دو از الیاف پشمی تهیه شدهاند و این الیاف بسیار محکم ریسیده شدهاند، اما تفاوت آنها این است که در فرآیند تولید نیم فاستونی، مرحله شانهزدن حذف شده است. یکی از مهمترین نکات هنگام خرید پارچه فاستونی، سیستم شمارهگذاری آن است. به علاوه هنگام فرآیند نساجی به هیچ ماده ی شیمیایی احتیاج ندارد. نکات مهمی که هنگام خرید پارچه باید به آنها دقت و توجه ویژه داشته باشید عبارتند از: جنس، نوع لمس، راحتی و یا سختی هنگام دوخت، نوع ریزش و… به همین دلیل این نوع پارچه ها بسیار مناسب برای افرادی که سن بالایی دارند و یا نوزادان هستند. پشم مرینو به دلیل مقاومت در برابر بو، رطوبت زدگی و تنفس شناخته شده و محبوب است. به همین دلیل چروک شدن آن­ها اهمیت زیادی ندارد. پس از ریسندگی مقداری ناچیزی از لانولین روی پشم باقی میماند که باعث ضدآب شدن آن میشود. بنابراین در مقایسه با پارچههای ضخیم پنبهای یا پشمی، تصویر چاپ شده روی ابریشم از دقت و ظرافت بیشتری برخوردار است.

بهتر است برای تهیه­ی لباس­های پشمی از پارچه­ی آستری استفاده کرد تا پارچه به طور مستقیم با سطح پوست تماس پیدا نکند. این پارچه­ها به پوست آسیب نمی­رسانند و حساسیت ایجاد نمی­کنند. از مرغوب­ترین پارچه­ها است که در تهیه­ی لباس­ رسمی و مجلسی کاربرد زیادی دارد. هر چند پارچه فاستونی در دوخت انواع لباس از مانتو و شلوار گرفته تا کتودامن و پالتو کاربرد دارد، اما بیشترین تقاضای بازار آن برای دوخت کتوشلوار مردانه است. برای تولید این الیاف، ابتدا آن را به شکل کاموا در میآورند و بعد از آن شروع به بافندگی میکنند تا یک پارچه نرم، محکم و با دوام برای دوخت انواع لباسهای روزمره یا انواع پارچههای ملحفه ایجاد شود. این پارچه با ظاهر توری شکل، معمولا دارای حالتی مجعد و پیچ خورده می باشد. نخ کرپ موجود در این پارچه بسیار محکم تر از نخ های استاندارد می باشد. که این خصوصیت اغلب در پارچه های پنبه ای و کتانی بیشتر قابل مشاهده است. این پارچه از نخ های بسیار پیچیده ای ساخته شده است.

از طریق آزمون های مختلف طول خمش ، مقاومت در برابر عبور هوا و آب، ضخامت و زاویه تماس عطر بر سطح نمونه تکمیل شده با نمونه شاهد مقایسه شد. یکی از محبوبترین منسوجاتی که با الیاف گیاهی بافته میشوند پارچههای کتان هستند. الیاف مقاومتر طول عمر بیشتری دارند. فاستونی بهدلیل خاصیت ارتجاعی که دارد در مقابل چروک مقاومتر است و حالت طبیعی خود را حفظ میکند. در حالی که پارچههای پشمی عادی پرزدار و ناصافند و کرک موجود در آنها باعث میشود گرما را بیشتر در خود نگه داشته و مانند عایق گرما عمل کنند. این پارچهها سبک، نرم و بادواماند و بهدلیل جنس لطیفی که دارند، در برابر باد و باران مقاوماند؛ اما گرما را کمتر در خود نگه میدارند. پارچه­های پشم ویسکوز که درصد پشم بیش­تری دارند، مرغوب­تر، گران­تر و بهترین پارچه­های مناسب برای کت و شلوارهای مردانه هستند و که از ظاهر و دوام بالایی برخوردارند .

دیدگاهتان را بنویسید