منشا انواع پارچه و خاصیت های گوناگون آنها

چیت: پارچه ای با نقش گل های کوچک و بزرگ که از جنس پنبه بود. گاتس استاندارد های جهانی پارچه ی ارگانیک است و تاییدیه ی آن به محصولاتی داده می شود که در ساخت آنها حداقل ۷۰٪ از مواد ارگانیک استفاده شده باشد. میزان استفاده از آب نیز عامل دیگری ست که در فرآیند صدور تاییدیه گاتس در نظر می گیرد. هنگام خرید آنلاین پارچه، باید بسیار دقت فرمایید که سایتی که از آن خریداری می کنید معتبر باشد و پارچه های تقلبی به فروش نگذارد. در کنار همه ی این موارد پلی استر میکروپلاستیک ها را هنگام استفاده و شستشو آزاد می کند. این امر تا حد زیادی آزاد شدن مواد شیمیایی خطرناک به محیط اطراف را کاهش می دهد. پنبه ی ارگانیک بدون استفاده از سموم دفع آفات و سایر مواد شیمیایی خطرناک که در تولید پنبه ی معمولی استفاده می شود، تولید می شود. ناگفته نماند که آب اضافی حاصل از تولید، مملو از رنگ های شیمیایی است که به گیاهان، حیوانات و انسان آسیب می زند. از آنجایی که از مشتقات گیاه است، تجزیه پذیر می باشد. تعجب آور نیست که نایلون از مشتقات نفت بوده که یکی از آلوده ترین صنایع و انواع انرژی است.

لازم است این نوع پارچه ها را قبل از برش مدتی در آب سرد قرار دهید تا آب رفت آن انجام شود. هر کدام از این پارچه ها کاربرد های خاص خود را دارند، به عنوان مثال پارچه نخی برای لباس های راحتی خانگی بسیار استفاده می شود و پارچه های کتان برای مانتو، کت و لباس های بیرون از خانه مورد مصرف قرار می گیرد. مقادیر زیادی آب برای خنک کردن فرآیند پر شدت انرژی به منظور تولید پلی استر مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه های نخی و پارچه های کتان هر دو جزو پر مصرف ترین و قدیمی ترین پارچه های موجود در بازار هستند. پارچه مهم ترین متریال در دوخت لباس است. برای تولید این الیاف، ابتدا آن را به شکل کاموا در میآورند و بعد از آن شروع به بافندگی میکنند تا یک پارچه نرم، محکم و با دوام برای دوخت انواع لباسهای روزمره یا انواع پارچههای ملحفه ایجاد شود. با این حال، میتوان از الیاف دیگری مثل پنبه، لینن، پشم، موهر و الیاف مصنوعی نیز برای تهیه پارچه مخمل استفاده کرد. ولی الان چون از الیاف مصنوعی هم استفاده میکنند این زمان کمتر شده است. وقتی پارچه کشمیر را لمس میکنید، مانند پارچه ابریشمی است ولی حس نرمی بیشتری نسبت به پارچه ابریشمی دارد.

در هنگام خرید پارچههای پنبهای برای اینکه مطمئن شوید پارچه مناسبی را انتخاب کنید دست خود را به آرامی روی پارچه بکشید اگر لمس لطیف و نرمی را احساس کردید پارچه مناسبی را انتخاب کردید. هنگام خرید لباس، کیف یا کفش و غیره به انواع اجناس پارچه با نامهای عجیب و غریب مانند دانتل، بنگالین، لیوسل و غیره برمیخورید که اغلب روح خود فروشنده نیز به تفاوت آنها التفات ندارد و اگر از وی بپرسید که مثلا “تفاوت پلی استر و پلی اورتان چیست؟” مانند موهای بیگودی پیچیده شدهی مادربزرگه میشوند و در عین پاسداری از قطرات رو به تبخیر اعتماد به نفس از روی پیشانی شروع به بافتن فلسفههایی میکنند که سقراط با شنیدن آنها در گور فیس پالم (Facepalm) میکند! اما الیاف مصرفی در پارچه کتان ممکن است از الیاف پلی استر و ریون باشد و یا ترکیبی از الیاف دیگر مانند پنبه و پشم باشد. ریون با حل کردن سلولز ( ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی دیواره های سلولی گیاهان ) در محلولی شیمیایی و سپس وارد کردن آن در نخ ها به وجود می آید. تا زمانی که کنف به شکل ارگانیک بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید شود، یک انتخاب پارچه ی بسیار پایدار است.

تولید اکریلیک شامل مواد شیمیایی سمی می باشد که سلامت کارگران کارخانه ها را به خطر می اندازند. میکروپلاستیک ها علاوه بر آلودگی به موجودات دریایی نیز آسیب می زنند. به زبان سادهتر یعنی اینکه الگوی آن به جای این که روی پارچه چاپ شود، درون تار و پود پارچه بافته میشود در واقع طرح این مدل پارچه طی فرآیند بافت ایجاد و تولید میشود که ترکیبی از دو روش مختلف بافت است. این پارچه از مواد زائد مانند پلاستیک های صنعتی و تورهای ماهیگیری ساخته شده است. این ماده در مرحله ی رشد تخریب پذیر و پایدار است که سبب محبوبیت مسواک های ساخته شده از آن شده است. از جمله پارچه های راه راه، خالدار، چهارخانه، گلدار و حاشیه دار است . پارچه های طبیعی که منشأ گیاهی دارند به پارچه های نخی نیز معروفند و شامل چلوار، متقال، پاتیس، چیت، کتان می باشند که دارای آب رفت و چروک پذیری زیاد هستند. پارچه کتان موجود در بازار که در فروشگاه های مختلف عرضه می شود با آن چه که در صنعت نساجی به عنوان پارچه کتان شناخته می شود، کاملا متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید