نحوه تشخیص پارچه نخی اصل

کتان پارچه ای است که از الیاف گیاه کتان Linum usitatissimum ساخته شده است. یکی از نقاط ضعف این پارچه همانند ریون این است زود چروک می شود، بنابراین بهتر است از آن برای سطوحی که کم تر در دسترس هستند استفاده کنید. همچنین این موضوع در خرید لباس نوزاد یا بچه گانه به دلیل پوست حساس آن ها، اهمیتی بیشتری پیدا می کند. انتخاب یک پارچه مناسب مهم ترین اقدام در دوخت لباس است زیرا با گسترش تکنولوژی انواع مختلفی از پارچه با الیاف های طبیعی یا مصنوعی تولید می شوند. پارچههای 100 درصد ابریشم بسیار گران هستند و دوام کمتری نسبت به پارچههای ابریشم مصنوعی دارند. پارچه 100 درصد کتان، رنگ پذیری کمی دارد و در هنگام شست و شو رنگ میدهد. پارچههای کتان، الیافی خشن و خشکی دارند و بسیار چروک پذیر هستند. این نوع از پارچههای نخی به دلیل الیافی که دارند، به سرعت چروک میشوند. البته ناگفته نماند که مقاومت بسیار خوبی در مقابل چروک شدن دارد. ماده شیمیایی ویسکوز در ترکیب این نوع پارچه به کار میرود تا مقاومت آن را افزایش دهد. علت نرم بودن و راحتی آن همین است؛ پارچه سوییت در برابر لکه مقاومت کمی دارد و به همین دلیل در دستهی پارچههای لوکس قرار میگیرد.

صنعتگران چرم سوئدی، روشی ابداع کرده بودند که از پوست داخلی و نرم حیوانات دستکشهای بسیار نرم و راحتی برای زنان تولید میکردند. دنیم یا جین به مرور در تاریخ ۱۸۵۰ کم کم وارد فرهنگ روزمره مردم این کشور شد سپس در سال ۱۹۵۰ جوانان و نوجوانان نیز به این پارچه روی آوردند که در نهایت به بخشی از مد مردان و زنان تبدیل شد. رنگ پذیری این نوع از پارچه بسیار کم است و اغلب مناسب استفاده برای روبالشی، ملحفه، کالاهای خواب خواهند بود. بسیار شکننده است. با یک لمس و تبدیل به گرد و غبار می شود. امروزه در صنعت بافندگی از موهر خالص کمتر استفاده می شود. امروزه با پیشرفت علم و صنعت، تولید انواع مختلفی از پارچه، در حال گسترش است. همانطور که میدانید انواع مختلفی از پارچه در بازار وجود دارند که هر کدام از آن پارچهها دارای ویژگیها و کاربردهای متفاوتی هستند. سوییت طبیعی از پوست حیوانات از جمله گاو، گوسفند، خوک و گوزن به دست میآید؛ این پارچهها بر اساس پوست نوع حیوانی که از آن ساخته میشود به دستههای مختلفی تقسیم میشود. دبیتها نوعی پارچه نخی هستند که بیشتر در آستر لباسها و رویه لحاف از آن استفاده میشود.

پارچه آغبانو، نوعی مدل نخی از الیاف پنبه است که عموماً برای دوخت چادر و روسری کاربرد دارد. شما در این روش میبایست پارچه را لمس کنید و بتوانید متوجه شوید که پارچه از چه نوعی است. ما در آموزشگاه خیاطی هنر مادر در کنار شما خواهیم بود تا بتوانید خیاطی و تکنیکهای آن را بهراحتی یاد بگیرید. برای این که بتوانید به خیاطی ماهر و زبده تبدیل شوید باید با انواع پارچه، کاربرد و نحوه دوخت آنها آشنا شوید. از مهمترین معیارهای طراحی و تولید پوشاک، شناخت انواع پارچه محسوب میشود که افراد به منظور رسیدن به محصول عالی و ایده آل باید از آن بهره ببرند. احتمالا در برخی مواقع شنیدهاید که برخی پارچهها مناسب مدل و طراحی لباس مورد نظر شما نخواهد بود؛ چرا که هر پارچه بسته به نوع و طرح خود، مناسب یک سری طراحیها محسوب میشود. حدود 10 درصد بیشتر از آن چیزی که برای لباس خود نیاز دارید خرید کنید تا بعد از شستوشو پارچه کم نیاورید.

متقال موادی، از ترکیبشدن با مواد دیگر مانند پلیاستر یا فیلامنت تولید میشود. الیاف برخی از پارچهها از جنس نخهای طلا و نقره معدنی هستند که در دوختهای سنتی ایرانی مانند رو دوزی گلابتون به کار میرود. این نوع پارچه از پشم نوعی بز تهیه میشود که از مرغوبترین پشمها به حساب میآید. از نخ نایلون برای تهیه جوراب ساق بلند، آستری، مایوی شنا، لباس ورزشی، پارچه دانتل، بارانی، پوشاک پلیسه دار و پارچههای کشباف استفاده میشود. این نوع پارچهها خاصیت آنتیباکتریال و تنفسپذیری فوقالعادهای دارند و برای دوخت انواع لباس زیر مناسب هستند. به دلیل ضخامت زیاد نخهای تار و پود، اصلا مناسب لباس نخواهد بود و معمولا به عنوان لایی کت، پارچههای شماره دوزی، کاموا دوزی و غیره، از آن استفاده میشود. اگر یک لباس با پارچه مرغوب بخرید، می توانید به راحتی برچسب “100٪ پنبه” را روی برچسب آن بخوانید. در حقیقت ساتن و مخمل روش بافت پارچه را مشخص می کنند. در نظر داشته باشید، این پارچههای نخی پس از شست و شو آب میروند، پس بهتر است قبل از برش، آن را در آب بیندازید تا میزان آب رفتگی پارچه مشخص شود. قیمت پارچه کتان معمولاً از سایرین بالاتر میباشد. دانتل قیمت بسیار بالایی دارد و به دلیل زیبایی و ظرافتش برای لباس عروس بسیار پرکاربرد است.

دیدگاهتان را بنویسید