و مقامتش کمتر می باشد

یک تامین کننده خوب، کیفیت پارچه را می شناسد و به خریدار در زمینه انتخاب پارچه های مناسب برای کسب و کار خود کمک می کند. وی با بیان اینکه به عنوان پدر خانواده مجبور به کار هستم، اظهار کرد: این روزها با توجه به شرایط کاری پیش آمده عصرها مسافرکشی میکنم تا شاید بتوانم بخشی از هزینهها را جبران کنم. رئیس اتحادیه خیاطان و تولید کنندگان پوشاک استان همدان در این خصوص به خبرنگار مهر با بیان اینکه هم اکنون در همدان حدود یک هزار و ۲۶۰ پروانه کسب دائم در عرصه پوشاک وجود دارد، عنوان کرد: حدود ۶۰۰ خیاط در همدان فعالیت دارند. از بانوان خیاط با سابقه همدانی در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: سالها خیاطی کرده بودم، این کار را از مادر و خالهام آموخته بودم و حدود ۱۰ سالی بود که یک مزون خوب راه اندازی کرده بودم اما شرایط به سمتی سوق پیدا کرد که مزون را جمع کردم و خانه نشین شدم. جیر: از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند خاصی و بوسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات قابل استفاده است.

در بافت این پارچهها، پود از زیر دوتار یا بیشتر عبور میکند. پارچههای پشمی معمولا باعث حساسیت میشوند اما در کل انتخاب پارچههای پشمی کشمیر که بافت نرمی دارند انتخاب خوبی هستند. وی با بیان اینکه در سال ۹۷ و ۹۸ آنقدر کارهای مختلفی باید تحویل میدادم که بخشی از آنها را به خانه میآوردم و تا صبح پای چرخ خیاطی بودم، عنوان کرد: زندگیم با سوزن و نخ و چرخ خیاطی پیش میرفت و درآمد خوبی هم داشتم اما کم کم گرانی پارچه و البته بی رونق شدن بازار و مهمانیها به خاطر کرونا باعث شد که کارم از رونق بیفتد. وی در تشریح این موضوع عنوان کرد: پارچههای خارجی هم اکنون تنها ۵۰ درصد در پوشاک تولیدی ما استفاده میشوند، پارچههای داخلی هم روز به روز در حال گران شدن هستند، این درحالی است که پیش تر که پارچههای خارجی در بازار موجود بود، بازار رقابتی شده بود اما حال، میبینیم که پارچههای داخلی مشکلاتی دارند. رئیس اتحادیه خیاطان و تولید کنندگان پوشاک استان همدان در ادامه صحبتهای خود با بیان اینکه متأسفانه کیفیت پارچههای داخلی پایین آمده و از سویی مداوم در حال گران شدن هم هستند، اظهار کرد: متأسفانه کیفیت پارچهها علی رغم روند افزایش آنها پایین آمده و این موضوع روی روند تولید پوشاک اثر گذاشته است.

رئیس اتحادیه خیاطان و تولید کنندگان پوشاک استان همدان در خصوص نحوه حمایتهای صورت گرفته از فعالین این عرصه نیز عنوان کرد: اعطای تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین یکی از راهکارهای حمایت دولت از واحدهای صنفی تولید کننده پوشاک است اما با تسهیلات ۱۲ و ۱۸ درصدی نمیتوان برای این افراد کاری کرد و اسم آن را حمایت گذاشت. رئیس اتحادیه خیاطان و تولید کنندگان پوشاک استان همدان با تصریح بر اینکه خیاطی این روزها نه برای کارگر و نه برای کارفرما به صرفه است، گفت: وضعیت دستمزدها نامناسب و از سویی وضعیت فروش هم خوب نیست. گرانیهایی که به کاهش تقاضای بازار و شرایط کرونایی گره خورد و فعالین این حوزه را با سکوت صدای چرخهای خیاطی شأن همراه کرد. احمدی، دیگر خیاط همدانی که ۲۵ سالی میشود که در یک تولیدی مشغول به کار است، به خبرنگار مهر گفت: کارم در تولیدی پوشاک ۲۵ ساله شد اما ارزش حقوقم ۲۵ درصد گذشته است. وی ضمن ابراز ناراحتی بیان کرد: در گذشته خرج خانواده ۵ نفره ام را با همین کار میدادم اما الان حجم کاری مان بسیار کم شده، تولیدیهای پوشاک بسیاری در همدان رو به سمت تعطیلی رفتهاند و واقعاً شرایط کاری مان با چالش روبرو است.

خبرگزاری مهر – گروه استانها: شیوع ویروس کرونا بر بسیاری از اصناف و مشاغل صدمههایی را وارد کرد؛ تعطیلی و محدودیتهای پیش آمده، کاهش مهمانیها و مراسمها، کاهش خرید مردم و ترددها در بازار همه و همه به این شرایط گره خورد. حسینی خاطرنشان کرد: اکثر چرخ کاران در حال تعطیلی کارشان هستند، کارفرما اگر بخواهد اجرت کار را بالا ببرد، نمیتواند ادامه بدهد و از سویی مواد اولیه هم بسیار گران شده است. «کرونا»، «گرانی پارچه» و مواردی از این قبیل این روزها چرخ خیاطان همدانی را از کار انداخته است؛ روندی که نیازمند حمایت آن هم از متفاوت از تسهیلات ۱۲ و ۱۸ درصدی است. پارچه مخمل ساده دارای سطحی نرم و براق است که در رنگهای مختلف و متنوعی تولید میشود. پارچه مخمل کوبیده دارای سطحی صاف و پرزدار است. در پارچههای مخمل کبریتی شما خطوط ریز و زیبایی را میبینید که نشاندهنده قرار گرفتن نخهای پارچه بر اساس ترتیب خاصی در کنار هم است.

دیدگاهتان را بنویسید