پارچههای صددرصد کتان، رنگپذیری کمی دارند

باوجوداینکه این پارچه دارای بافتی لطیف و سبک است اما پارچه مستحکمی است. میکروفایبر اسپلیت بافت (Split-weave microfibre) دارای الیافی است که در حین تولید شکافته میشوند که این باعث به وجود امدن حلقههای ریز بی شماری بر روی سطح پارچه میشود. تحقیقات علمی نشان میدهد که حتی ممکن است پارچههای میکروفایبر برای از بین بردن ویروس و میکروبهای خطرناک از روی سطح مفید باشند. این نوع از پارچهها تماس با سطح را کاهش میدهند و باعث افزایش سر خوردن و کاهش اصطکاک میشوند. این پارچهها همانطور که از نامشان پیداست از طبیعت گرفته میشوند و دخل و تصرفی در ماهیت آنها صورت نمیگیرد. به همین دلیل از این پارچهها برای دوخت انواع لباس ورزشی استفاده میشود. در کل پارچههای طبیعی انتخاب نهایی برای این دو شیوهی چاپ پارچه هستند. در ادامه نگاهی به خصوصیات انواع پارچهی طبیعی و مصنوعی میاندازیم. نمونههایی از پارچهی پنبهای در مکزیک و پاکستان یافت شده است که قدمت آن به 5000 سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. همچنین پارچه ی ابریشم جزو پارچه هایی است که قابلیت تجزیه ی زیستی دارند.

از آنجا که این ماده قابل تجزیه به پلی استر یا پلی آمید نیست عملا استفاده دوباره از این ماده غیر ممکن خواهد بود. این ماده به عنوان یک فیلتراسیون کاربردهای مختلفی را در صنعت دارد و به عنوان مثال از میکروفایبرها به عنوان ماده عایق استفاده میکنند. البته امروزه لباسها و اکسسوریهای میکروفایبر به اندازه دههی ۱۹۹۰ میلادی محبوب نیستند اما در برخی اکسسوریها هنوز هم از این نوع پارچهها استفاده میشود. گرچه تا حدودی کمتر رایج است، اما از این نوع پارچه به دلیل لطافت و نرمی که دارد برای تهیه ملحفه و رو بالشتی هم استفاده میشود. از همین رو این پارپه در فصل گرما با جذب رطوبت و عرق بدن باعث خنکی می شود. زمانی که عمر مفید میکروفایبرها تمام شد این ماده محل دفن زبالهها پر میکنند و یا به پلاستیکی غیر قابل استفاده تبدیل میشوند. چگالی پلی آمید به طور قابل توجهی کمتر از پلی استر است و باالطبع مقاومت کششی کمتری دارد، بنابراین ساختن پلی آمید به اشکال پیچیده دشوار است اما این منسوجات به عنوان یک ماده پر کننده ایدهال استفاده میشوند. از ملحفه حمام گرفته تا حوله آشپزخانه و پارچههای دستشویی میکروفایبرها یک ماده حولهای فوق العاده محبوب به حساب میآید.

پارچههای مایکروفایبر کجا تولید میشوند؟ استرچ که بیشتر در تولید شلوار و لباس های ورزشی به کار می رود، به نوعی از پارچه ها می گویند که از الیاف نایلون ساخته می شوند. اصل این پارچه از ابریشم تهیه شده است ولی میتوان آن را از الیاف مصنوعی مثل پلیاستر و نایلون نیز درست کرد. مانند پلی استر نایلون نیز هنگام شست و شو میکروپلاستیک آزاد می کند. اما برای به دست آوردن این الیاف تولید کنندگان از لولههای فلزی بلند استفاده میکنند که الیاف پلی استر حاصل قبل از آنکه با نوارهای پلی آمید ترکیب شوند از این لوله رد شده و سپس با نوارهای پلی آمید مخلوط و سرد میشوند. پارچهها را میتوان عموما در سه دستهی طبیعی، مصنوعی و یا ترکیبی از این دو طبقهبندی کرد. دورس: نوعی پارچهی نخی که با الیاف پنبه بافته میشود و نسبت به دیگر پارچههای نخی ضخیمتر و مقاومتر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ است که از آن برای دوخت البسهی گرم کن ورزشی استفاده میکنند. از جمله ویژگیهای پارچههای میکروفایبر شنیل (پارچه ماکارونی) ضخیم بودن و ظاهر انگشتی مانند آن است که توسط پارچههایی نازک نگه داشته میشوند. پارچههای پنبهای انتخاب مناسبی برای چاپ سیلک و چاپ مستقیم (DTG) هستند.

در چاپ سیلک که جوهر از طریق قاب و شابلون روی پارچه منتقل میشود، نیاز به این داریم که جوهر از پارچه عبور کند. در این مطلب قصد داریم در مورد انواع پارچه و همچنین روش مناسب برای چاپ هر کدام به اختصار توضیحاتی ارائه کنیم. پنبه چون پارچهای طبیعی است نفوذپذیری بالایی دارد و انتخابی مناسب به شمار میرود. ابریشم از زمان چین باستان برای لباس مردانه و زنانه مورد استفاده قرار گرفته است. این پارچهها نیز در صنعت چاپ بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. علاوه بر این فرم بدن خود را هم در نظر بگیرید. هنگام خرید لباس، کیف یا کفش و غیره به انواع اجناس پارچه با نامهای عجیب و غریب مانند دانتل، بنگالین، لیوسل و غیره برمیخورید که اغلب روح خود فروشنده نیز به تفاوت آنها التفات ندارد و اگر از وی بپرسید که مثلا “تفاوت پلی استر و پلی اورتان چیست؟” مانند موهای بیگودی پیچیده شدهی مادربزرگه میشوند و در عین پاسداری از قطرات رو به تبخیر اعتماد به نفس از روی پیشانی شروع به بافتن فلسفههایی میکنند که سقراط با شنیدن آنها در گور فیس پالم (Facepalm) میکند!

دیدگاهتان را بنویسید