پارچههای صددرصد کتان، رنگپذیری کمی دارند

بهترین جنس پارچه برای مقاصد ورزشی، پارچههای بافتهشده از الیاف مصنوعی هستند. بهترین پارچهها در قرن بیستویکم، انواعی هستند که از ترکیب الیاف مصنوعی مدرن و طبیعی با نسبتهای مهندسیشده به دست آمدهاند. پارچه ژاکارد به نام ژوزه ماری ژاکارد (Joseph Marie Jacquard) مخترع فرانسوی که این دستگاه بافندگی را در سال ۱۸۰۱ میلادی اختراع کرد نامگذاری شده است.بیش از یک قرن و نیم از اختراع آقای ژاکارد که انقلابی در صنعت نساجی ایجاد کرد، میگذرد. ژاکارد چه ویژگیهایی دارد؟ در این مطلب نگاهی به ده راز مهم پارچه فروشها انداخته و بیان میکنیم که برای خرید یک محصول مرغوب و با کیفیت باید به چه نکاتی توجه داشته باشید. در روش اول، طراح با ایجاد تغییراتی و بازی کردن با بافت تار و پود پارچه، طرحهای جدیدی را چه به صورت دستی و چه ماشینی تولید میکند ، در روش دیگر، طراح، نقش و نگارهای مختلف را به پارچههای آماده منتقل میکند.

حتی اگر لباس های دست دوم بخرید پارچه ای که با پوستتان تماس پیدا میکند اهمیت دارد. ابریشم به دلیل برخورداری از پروتئین، هادی حرارت نیست و از آن محافظت میکند. الیاف استفاده شده در پارچههای میکروفایبر به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارند میتوانند آلودگی بیشتری را نسبت به سایر پارچه ها جذب کنند. پارچههای بافتهشده از الیاف بامبو رطوبت بدن را جذب میکنند و سبب میشوند سطح پوست خشک و خنک بماند. پارچه، کاربردهای گوناگونی دارد از جمله حفاظت از پوست در برابر آلودگیها و گرم نگه داشتن بدن. به دلیل این که این پارچه ها پس از شستن آب میروند، باید پیش از برش در آب انداخته شوند،( اگر موقع خرید پارچه رو هنوز خوب نمیشناسید حتما از فروشنده در مورد اب رفت آن سوال کنید که قبل از دوخت داخل اب بگذارید).همچنین نسبت به مرغوبیت جنس، رنگ پس میدهند.الیاف نخی در برابر چروک شدن بسیار حساس هستند. اما پارچه های کتان که با الیاف پشم و موهر تولید شده باشد، نه تنها جاذب رطوبت نیستند، بلکه در برابر رطوبت مقاوم نیز هستند. اولترا سوییت : این محصول از ترکیب ۸۰٪ میکرو الیاف و ۲۰٪ پلاستیک پلی اورتان تشکیل شده است. موارد مصرف پارچه چیفون، در طراحی تور، روسری و لباس عروس است.

کاربرد پارچه شیفون به راحتی نصب می شود به همین در رنگ های مختلفی در مورد تور عروس تا شال و لباس های روزمره یا مدرسه استفاده می شود. از اکریلیک به دلیل گرم بودنش در تولید لباس های زمستانی استفاده می شود. این پارچه به دلیل ظاهر زیبا و درخشان در دوخت انواع شال، روسری، مانتو، دامن و… این پارچه دارای خصوصیتهایی مثل ساده بودن پارچه، دوام زیاد، استحکام بالا و سنگین میباشد. تراکم بافت در پارچه هایی که بافت ساده دارند کمتر است و فضای خالی میان تار و پود پارچه برای عبور هوا بسیار مناسب است. نوعی پارچه ابریشمی سبک و ساده که از نخ تابیده شده به وجود میآید. محبوبترین ژاکاردها ، ابریشمی و ژاکارد پنبهای(کتان) هستند که اگر عکسها رو ورق بزنید گلچین شده از چند مدل رو براتون نامبردم البته ژاکاردهای پشمی و ضخیم هم در فصل خودش مورد استقبال علاقه مندهاش هست. این پارچه ها بید نمی­زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد. اگر میخواهید لباس نازک و سبک داشته باشید پارچههای ژاکارد ابریشمی یا پنبهای را امتحان کنید. در این میان پارچههای پشمی و حتی ابریشمی از انواع پارچه قابل چاپ به شمار میروند.

به همین دلیل وقتی سخن از انواع پارچه های خنک تابستانی در میان است، نام پنبه میدرخشد. دلیل محبوبیت پلیاستر، دوام بالای الیاف آن میباشد که برای استفاده در لباس مردانه و زنانه مناسب است. اما بافت این پارچه خیلی شبیه به بافت پارچه جناغی است. “متقال” این نوع پارچه شبیه به پارچه کرباس می باشد ولی از آن لطیف تر است. اسپندکس که با نام لاکرا یا الاستان نیز شناخته می شود نوعی الیاف مصنوعی است که با خاصیت ارتجاعی آن مشخص می شود. تافته معمولا ظاهری براق دارد و وزن آن بسته به نوع الیاف ساخته شده و محکم بودن بافت می تواند از سبک به متوسط و از لحاظ نرمی متفاوت باشد. به همین علت الیاف نایلون معمولا در بافت جوراب مورد استفاده قرار میگیرد. در بافت سرژه، بین طراحیای که در بافت جلو و عقب پارچه صورت میگیرد تفاوت زیادی وجود دارد. توجه به متعادل بودن میزان و اندازهی ردیفهای بافت از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که داشتن طرح بافتی تمیز و مرتب که چشم را آزار نمیدهد، از نکاتی است که باید در طراحیها به آن توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید