پارچههای صددرصد کتان، رنگپذیری کمی دارند

پارچه های ابریشمی مستحکم ترین پارچه های دنیا هستند و به علت داشتن پروتئین، هادی حرارت نبوده و آن را در خود نگه میدارند. نباید آن را با آب شست و با حرارت اتو کرد. لباسهای لینن را میتوان با دست یا با ماشین لباسشویی شست و یا از طریق خشکشویی تمیز کرد. خراسان بزرگ در دوره ساماني مرکز فرهنگ ايران به شمار مي آمد و سامانياني که خود کانون عمده نوزايي ايران بودند، به همراهي يکديگر تمدني را رقم زدند که سيماي فرهنگ ايرانيان ماندگار شد. همچنین پارچههای میکروفایبر دوام زیادی دارند و در دفع و جذب آب عملکرد بسیار خوبی از خود نشان میدهند. این پارچه­ جزو خنک­ترین پارچه­ها و در هوای گرم بسیار مناسب است. پارچههای میکروفایبر در طول دههی ۱۹۹۰ به محبوبیت خود در آسیا و اروپا ادامه داد و در اوایل دههی ۲۰۰۰ میلادی این نوع پارچه در آمریکای شمالی و سپس در سایر نقاط جهان محبوب شد. با مطالعه مطالب موجود در فصلهای یک تا هشت شما میتوانید انواع پارچه را به خوبی تشخیص داده و آن را در کاربرد صحیح خود استفاده کنید.

این قطر و اندازه پارچه میکرو فایبر را به یکی از بهترین الیافهای نساجی در جهان تبدیل کرده است. با توجه به این ویژگیها پارچه میکروفایبر به یکی از محبوب محصولات تمیز کننده جهان تبدیل شده است. این پارچه با توجه به الیاف ریزی که دارد خاصیت تمیز کنندگی منحصر به فردی را نسبت به پارچههای دیگر دارند. 2- پارچههای کتانی دارای سطح صاف و درخشنده اند زودتر از پنبه تمیز میشوند . الیاف ویسکوز (مانند تولید کاغذ) از خمیر کردن سلولوز تولید میشوند. پارچه به تاروپودهای درهم تنیده از الیاف پنبه، پشم و مانند آن گفته می شود. نوعی پارچه با بافت ریز از پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی با نقوش برجسته تیغ ماهی، جناقی یا مخلوط راه راه اریب است که همواره از سمت راست به چپ یا پایین به بالا بافته میشود. مخمل، نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا پشم بافته میشود. نخ پنبهای از طریق بافندگی، به پارچه یا بافته های پنبه ای تبدیل می شود.

سپس میکروفایبرهای تولید شده در ورقههای طولانی پارچه بافته میشوند و برای استفادهی نهایی به کارخانجات مربوطه ارسال میگردند. پشمهایی که با استفاده از آنها پارچه پشمی تولید میشود شامل پشم آنگورا، پشم شتر، پشم کشمیر، پشم موهر، پشم آلپاکا، پشم مرینو، پشم ویرجین، پشم گاومیش نر، پشم لاما و پشم ویکونا می باشند. حتی اگر طرفدار عنکبوت ها نباشید، آنها مخلوقات بسیار مهمی به چند دلیل هستند. معمولاً پارچهای را ریون مینامیم که حالت کشی و حتی توری دارد. به استثنای پارچههای اولترا سوییت، استفاده از پارچههای ساخته شده از میکرو الیاف تا دهه ۱۹۹۰ بسیار محدود شد ، یک شرکت سوئدی در دهه ۹۰ میلادی نسل جدیدی از میکروفایبرها را تولید کرد که باعث رشد و محبوبیت این نوع پارچهها در سراسر جهان به خصوص اروپا گردید. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک ( جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات ) در مجاورت کاتالیست های مناسب، کاربرد دارند. پارچه هایی که منشأ طبیعی ندارند یا در اصطلاح مصنوعی هستند و توسط بشر ماده اولیه آن ساخته می شود. اولین موفقیت بزرگ در تولید میکرو الیاف در مقیاس انبوه زمانی اتفاق افتاد که تولید کنندگان منسجوات از فرایند چرخش مذاب که یکی از روشهای اصلی و معمول در صنعت نساجی مصنوعی است فاصله گرفتند و به جای آن استفاده از پلیمرهای دو جزئی را مشخصه انواع پلاستیکهای نساجی هستند را آغاز کردند.

البته لازم به ذکر است که لباس های ضخیم هم تولید می شوند تا در زمستان بدن را گرم نگه دارند. انتخاب یک پارچه مناسب برای دوختن لباس، تصمیم بسیار مهمی است که به دقت، بررسی و صبر زیادی نیاز دارد، چون درنهایت زیبایی لباس تا حد زیادی به نوع پارچه و کیفیت آن بستگی دارد. در فصول نه و ده مراحل رنگرزی و تکمیل پارچه مورد بررسی قرار میگیرند و فصل پایانی مروری بر روشهای شناسایی الیاف و پارچهها است. مانند کاربرد آن در لباسهای ورزشی. پارچه میکروفایبر یک شبه به عنوان محبوبتترین پارچه برای لباسها در سراسر اروپا تبدیل شد و بعدا در سایر صنایع مانند نظافت و صنعت هم به کار گرفته شد. به عنوان مثال پارچه­ی پشمی کشمیر که از نوعی بز گرفته می­شود، از مرغوب­ترین پشم­ها است که بسیار سبک، ظریف، گرم و لطیف است. پروفسور کارلتون کن که برای ادارهٔ کل باستان شناسی کار می کرد، ضمن کاوش هایی در سال های 1328 تا 1329 (1949 تا 1950) در غاری موسوم به غار کمربند در نزدیکی دریای کاسپین، پارچه هایی به دست آورد که ثابت می کند اقوام ایرانی از همان آغاز غارنشینی، پشم گوسفند و بز را به صورت پارچه می بافتند.

دیدگاهتان را بنویسید