پارچههای صددرصد کتان، رنگپذیری کمی دارند

پارچه توئیت با زیردست ضخیم و محکم یکی از پیشنهادهای مناسب برای لباس های فصل زمستان و پاییز است. محبوب ترین نوع : بهطور کلی یکی از محبوبترین تارتانهای امروز تارتان استوارت سلطنتی (Royal Stewart tartan) است که تارتان شخصی ملکه الیزابت دوم بودهاست؛ و برای اولین بار در سال ۱۸۳۱ توسط جیمز لوگان منتشر شد. همچنین پارچه کرب در مقایسه با برخی دیگر از پارچهها کمتر چروک شده و به دلیل بافت سبکش بسیار خنک بوده و مناسب فصول گرم سال است. الیاف این پارچه، خشک و خشن هستند و زود چروک می­شوند. کرپ دیور مورد استفاده در این کتاب از جنس نخ پنبه ای و درصد بیشتری جانم باش پلی استر میباشد که باعث ضد چروک شدن پارچه میشود بسیار سبک است و برای دختران و بلوچستان مد روز مانتو پیراهن های کوتاه مناسب است. پارچه تویید بسیار گرم و ضخیم و سفت است. دنیم یک پارچه پنبهای محکم و ضخیم است که در آن پود از روی دو تار یا بیشتر عبور میکند.

البته در نگاه تخصصی تر پارچه حریر را جزو زیربخش پارچه های ابریشمی و سیلک قرار می دهند که الیاف طبیعی یا شبیه به آن در تار و پود پارچه به کار رفته ارائه دهد . ✔️دوشس: دارای وزنی سنگین با ظاهری تقریبا غیر درخشان، شکل خود را به خوبی حفظ می کند، دارای رنگ های تیره، قابل استفاده برای دوخت لباس عروس. از دیگر جنس پارچه های قابل چاپ میتوان به پلیاستر اشاره کرد. لمه از الیاف رنگی و ناخن های براق ساخته شده است این نوع پارچه در بین بانوان به دلیل زیبایی آن بسیار محبوب می باشد و برای دوخت انواع لباسهای مجلسی به دلیل خشک بودن آن استفاده میشود در هنگام شستشوی لمه به خاطر حالت دنداندار آن نگران نباشید به دلیل اینکه فقط اکلیل می شود لمه دارای رنگ های مختلف می باشد که بسته به سلیقه خودتان می توانید رنگ مورد علاقه خود را برای لباس انتخاب کنید. هنگام خرید پارچه فاستونی، ممکن است فروشنده از عبارتهایی مانند تمام فاستونی یا نیم فاستونی استفاده کند.

پارچه ژاکارد به نام ژوزه ماری ژاکارد (Joseph Marie Jacquard) مخترع فرانسوی که این دستگاه بافندگی را در سال ۱۸۰۱ میلادی اختراع کرد نامگذاری شده است.بیش از یک قرن و نیم از اختراع آقای ژاکارد که انقلابی در صنعت نساجی ایجاد کرد، میگذرد. نخهای متداول در بافندگی فاستونی با تاباندن، دو نخ یکلا با یکدیگر تولید میشود. لازم است عنوان کنیم که تراکم پارچههای آماده شده با یکدیگر متفاوت هستند. جیراز پوست بز و گوساله تهیه میشود که طی فرایند و مراحل خاص به وسیله دستگاه های مخصوص رخ آن را پرداخت می کنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می آورند که بیشتر به عنوان آستر درداخل دیگر محصولات استفاده می گردد. کشمیر : این پارچه از موی بز کوهی است.این نام برگرفته از کشمیر هند است که این پارچه در ابتدا آنجا ساخته شد.این پارچه نادر در جهان به دلیل نرمی بسیار و کیفیت خوب بسیار گرانقیمت است، ولی امروزه خالص آن کمیاب است. عموماً به نظر میرسد که این بافت بهعنوان بافتی از پشم است اما در حقیقت این پارچه از موی بز ساختهشده است که همین امر به آن خصوصیات متفاوتی میدهد که آن را از پشم گوسفند متمایز میکند.

از دیگر ویژگیهای پارچه جیر این است که به دلیل اینکه نرمتر از پارچه چرم سنتی است، انعطافپذیری بیشتری دارد و به راحتی میتوان هر چیزی را از آن تولید کرد. نکته : تنها چیزی که حائز اهمیته اینه که لباسهای ژاکارد بهتره از پشت پارچه اتو شوند . نباید آن را با آب شستوشو داد و با حرارت اتو کرد. پارچههای پشمی از هر نوعی که باشد، 80 درصد هوا را درون خود نگه میدارند و همین امر سبب گرم شدن بدن میشود،برای شستشو آب ولرم رو به سرد برای این پارچه ها مناسب است و بهتر است با شامپو بچه شسته شوندمخصوصا کشمیر و برای خشک کردن نباید آن را آویزان کردمثلا من خودم این لباسهارو بصورت جمع روی دستمالی داخل یک سینی پهنمیکنم تاآب اضافیش گرفته شده تا خشک شوند و بعد فقط بهشون بخار میدم ، حواستون باشه بسیار مستعد کش اومدن و جا انداختن هستن ، زمان اتو بسیار دقت کنید و زمان تعویض لباس از کشیدن آستین و یقه خودداری کنید. هرچند، پینیاتکس از ضعف هایی نظیر غیر قابل بازیافت بودن برخوردار است به دلیل آنکه محصول نهایی حاوی درصدی نفت است. از پارچه جیر معمولا برای پوشیدنی هایی استفاده میشود که نیاز به دوام و مقاومت بالا دارند مانند کفش.

دیدگاهتان را بنویسید