پارچههای صددرصد کتان، رنگپذیری کمی دارند

همان طور که به آن اشاره کردیم پارچه ریون را نمیتوان طبیعی و یا مصنوعی معرفی کرد. گرچه این ریون شبیه ابریشم است و از لطافت و درخشندگی خاصی برخوردار است اما در برابر آب و رطوبت بهسرعت تغییر حالت میدهد. گیاهی بوته مانند و دارای ساقه های پوشیده از خار است منشأ اصلی آن نواحی مختلف آفریقا بوده و از دانه آن روغن خوراکی استخراج و از الیاف آن محصولات مختلفی منجله کاغذ گونی و چتائی و … به همین دلیل به این نوع از الیاف، الیاف مصنوعی میگویند. به عنوان مرجع تخصصی صنعت نساجی با هدف فعال کردن کسب و کارهای مرتبط با صنعت نساجی به منظور ارتقای سطح دانش و بروز نگه داشتن خود در این صنعت با الهام از نمونه های موفق صنعت نساجی و پیشرفته های گسترده علمی در این حوزه راه اندازی شده است. این نوع پارچه یک نوع پارچه نخی است و از مخلوط الیاف پنبه و نخ رنگ شده تولید میشود.

از آنجایی که این نوع پارچه کشی است امکان کش آمدن آن زیاد است به همین دلیل میبایست دور لباس نواردوزی شود. پس در زمان دوخت بهتر است از سوزنهای باریک و کوچک استفاده شود تا بر روی پارچه سوراخ ایجاد نکند. هیچ نوعی از نایلون قابل تجزیه نیست و ممکن است در محل دفن زباله بین ۲۰ تا ۲۰۰ سال باقی بماند. مودال یکی دیگر از انواع پارچه ریون است که از چوب درخت راش تولید میشود. پارچههای ریون انواع مختلفی دارند که برخی را در مطالب فوق به آن اشاره کردیم اما لازم است بدانید ریون استارت، کوپرو یا کوپرا، لیوسل، ریون بامبو هم از دسته پارچههای ریون محسوب میشوند. ریون معمولی یکی دیگر از انواع ریون است که آن را جایگزین ابریشم میدانند. سپس شخصی به نام هیلار دو کاردونت با تحقیقات بسیار متوجه شد که سلولز میتواند جایگزین کرمها باشد. شما می توانید کلیه نیازهای خود را تنها با چند کلیک سفارش داده و در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید. کیفیت پارچه نه تنها بر کیفیت لباس، بلکه بر سهولت تولید ساختارهای کج با پارچه های تخت نیز تاثیر می گذارد. به همین دلیل شناخت ویژگی های پارچه که بر روند تولید و کیفیت نهایی لباس تاثیر می گذارند، کاملاً ضروری است.

این راهنمای جامع انواع پارچهها میتواند شروع خوبی برای شناخت پارچه باشد. در فرایند چاپ روی پارچه میتوان از اکثر این پارچهها بهره گرفت. شما کدامیک از انواع پارچهها را بیشتر دوست دارید؟ این نوع پارچهها از مو، کرک و پشم حیوانات تهیه میشوند. الگو های داماس می توانند چند رنگ یا تک رنگ باشند و حتی از انواع منسوجات مختلف از جمله ابریشم، کتان، پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی تهیه می شود. از پرکاربردترین و شناخته شده ترین نمونه هایی که با الیاف طبیعی تولید میشوند می توان به چیت، متقال، چلوار، کرباس، کتان، مخمل، نخی، کریشه، ململ و دبیت می توان اشاره نمود. شاید از خود بپرسید که تفاوت انواع ریون ها با یکدیگر چیست و چه مغایرتهایی دارد. زمانی که اسم پارچه ریون را میشنوید قطعاً با الفاظی همانند خوش حالت، سبک و زیبا، خنک و راحت روبرو میشوید یا شاید با شنیدن این اسم پارچه مواردی که در ذهنتان خطور میکند این ترکیبات باشند. لینن از قدیمی ترین پارچه های جهان است و از گیاهی به اسم کتان درست می شود و به پارچه کنفی هم معروف است. پارچه ریون جز پارچههایی است که در قرن نوزدهم جای خود را در میان پارچههای دیگر باز کرد و به خاطر ویژگیهایی که داشت محبوبیت زیادی پیدا کرد.

برای پیدا کردن نشانههایی از عدم یکنواختی رنگ در پارچه آن را باز کنید و به خوبی بررسی کنید که لکههای کم رنگ و پررنگ در سطح پارچه وجود نداشته باشد. هر چند که این قضیه ممکن است بسیار افراطی به نظر بیاید، اما دیده شده که درزهای پارچه و لباس با تلاش بسیار کمی از هم باز و تحت فشاری جزئی کاملاً پاره شده اند. استنجاء از غائط با هرچه که نجاست را برطرف میکند، از جمله پارچه جایز است. در واقع این نوع پارچه نیمه طبیعی هستند با وجود آن که از الیاف طبیعی برای تهیه آن استفاده میشود اما مستلزم انجام برخی از روندهای شیمیایی هستند. این نوع پارچه از الیاف ابریشمی، پشمی و یا الیاف مصنوعی تهیه میشود. پلیاستر یکی از الیاف صد در صد مصنوعی به حساب میآید. این پارچه بسیار سبک و ساده بوده و در اصل از ابریشم به وجود میآید. این در حالی است که یک کاپشن پشمی مد ساختاری کاملاً متضاد دارد، این چنین لباسی به گونه ای طراحی می شود که باید بافتی شل و جزئیات سطحی برجسته ای داشته باشد؛ پارچه این لباس به عنوان یک پارچه تزئینی طبقه بندی شده و این لباس هرگز به صورت مستمر پوشیده نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید